Reklama

základní
informace

Černá hora - Janské Lázně (640 – 1245 m. n. m.)

Jánské Lázně je významné lázeňské město i středisko zimních sportů nacházejí ve východní části Krkonoš, v údolí Janského potoka pod Černou Horou (1 299 m n. m.). Zakladatelem lázní byl majitel panství hrabě Jan Adolf Schwarzenberg, který dal roku 1677 příkaz postavit lázeňské budovy a opravit starý mlýn. V roce 1935 zde byl založen léčebný ústav, když se zjistilo, že voda 29,6 'C teplá je svým složením a účinky podobná proslulým pramenům Warm Springs ve státě Georgia (USA), kde byly úspěšně léčeny následky po obrnách.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
5 + 3 = 8 / 12 km
Uměle zasněžováno: 67 %
Vleky:
13110
Celková kapacita: 12700 os/h

Srovnat Černá hora - Janské Lázně s ostatními středisky

Lyžování

Hlavní terény pro sjezdové lyžování se nacházejí na jižních až jihovýchodních svazích Černé a sousední Světlé hory.
V lyžařském areálu Janské Lázně - Černá hora je 6 vleků: 6-kabinka, čtyřsedačka Protež a 4 pomy/kotvy (z toho tři kratší na vrcholu).
Dolů z vrcholu vedou 2 hlavní vysněžované červené sjezdovky dlouhé bezmála 3 km s převýšením 560 m, což nemá ve východních Krkonoších obdoby. Přímo pod trasou kabinky se také dolů můžete "spustit" po černo-modré trase.

Vedle hlavního areálu se nad městem Janské Lázně dále nachází 7 kratších lyžařských vleků v délkách od 100 m do 500 m, tyto vleky obsluhují svahy určené hlavně dětem nebo méně náročným lyžařům.

Kam na běžky

V okolí jsou 2 běžecké turistické tratě upravované v délce 28 km a 2 ostatní o délce 36 km, převažující obtížnost-lehká. Strojově upravováno je přes 40 km běžeckých stop. Z několika možných tras zůstává nejvyhledávanější hřebenová cesta směrem na Pec pod Sněžkou.

Kam zajít po lyžování

V areálu můžete využít kromě sjezdových tratí i 3,5 km dlouhou sáňkařskou cestu z vrcholu dolů. Další možnosti pro nelyžařské aktivity nabízí lázeňské domy a hotely - kryté bazény (např. v hotelu Omnia přímo u dolní stanice kabinky), masáže, sauny ale i restaurace, kina, bary atd...

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 144 km
Autem stejná cesta jako do Pece, za Svobodou nad Úpou odbočka na Janské lázně.
Parkoviště pro 400 vozů, 50-650 m od lanovek a vleků při zakoupení skipasu zdarma.

Železnicí do stanice Svoboda nad Úpou 4 km.

Autobusem z Prahy, Trutnova, Pece pod Sněžkou, Ledče nad Sázavou.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • pavel
  novák
  11.03.2016 - 20:38

  chyba na skinetu. jsou tam 2 sedačky.

 • ektor
  LEDEN 2015
  23.11.2015 - 11:04

  Poprvé a naposled.
  30 min. čekačka, Polskej houf předbíhajících a nerespektujících pravidel na sjezdovce, mostek pro lyžaře, pěší a sáňkující většinou pokryt změtí padajících těl. A parkoviště, to si musí člověk přivstat.

 • Roman Šrámek
  Zážitek
  31.01.2015 - 23:08

  První návštěva. Zaplatíte 60,-korun na horním parkovišti, protože hlavní parkoviště je dávno plné. Skibusem pod sjezdovku a za 550,- (od 12-ti hodin za skipass) si vystojíte 45min. na lanovku, kde Vám mezitím budou ujíždět nervy nad samým polákem kolem. Předbíhat, křičet a na svahu se motat a padat...díky, ale za ty prachy Alpy a klid.

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

pět * ? = deset
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Zillertal Arena se nachází v bočním údolí na konci hlavního údolí Zillertal. Zillertal Arena je vůbec největším ski areálem celého údolí. V její blízkosti jsou navíc dalš...
Lyžování ve výškách: 580 - 2500 m.n.m
Délka sjezdovek: 143 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %30 %62 %8 %