Reklama

základní
informace

Černá hora - Janské Lázně (640 – 1245 m. n. m.)

Jánské Lázně je významné lázeňské město i středisko zimních sportů nacházejí ve východní části Krkonoš, v údolí Janského potoka pod Černou Horou (1 299 m n. m.). Zakladatelem lázní byl majitel panství hrabě Jan Adolf Schwarzenberg, který dal roku 1677 příkaz postavit lázeňské budovy a opravit starý mlýn. V roce 1935 zde byl založen léčebný ústav, když se zjistilo, že voda 29,6 'C teplá je svým složením a účinky podobná proslulým pramenům Warm Springs ve státě Georgia (USA), kde byly úspěšně léčeny následky po obrnách.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
5 + 3 = 8 / 12 km
Uměle zasněžováno: 67 %
Vleky:
13110
Celková kapacita: 12700 os/h

Srovnat Černá hora - Janské Lázně s ostatními středisky

Lyžování

Hlavní terény pro sjezdové lyžování se nacházejí na jižních až jihovýchodních svazích Černé a sousední Světlé hory.
V lyžařském areálu Janské Lázně - Černá hora je 6 vleků: 6-kabinka, čtyřsedačka Protež a 4 pomy/kotvy (z toho tři kratší na vrcholu).
Dolů z vrcholu vedou 2 hlavní vysněžované červené sjezdovky dlouhé bezmála 3 km s převýšením 560 m, což nemá ve východních Krkonoších obdoby. Přímo pod trasou kabinky se také dolů můžete "spustit" po černo-modré trase.

Vedle hlavního areálu se nad městem Janské Lázně dále nachází 7 kratších lyžařských vleků v délkách od 100 m do 500 m, tyto vleky obsluhují svahy určené hlavně dětem nebo méně náročným lyžařům.

Kam na běžky

V okolí jsou 2 běžecké turistické tratě upravované v délce 28 km a 2 ostatní o délce 36 km, převažující obtížnost-lehká. Strojově upravováno je přes 40 km běžeckých stop. Z několika možných tras zůstává nejvyhledávanější hřebenová cesta směrem na Pec pod Sněžkou.

Kam zajít po lyžování

V areálu můžete využít kromě sjezdových tratí i 3,5 km dlouhou sáňkařskou cestu z vrcholu dolů. Další možnosti pro nelyžařské aktivity nabízí lázeňské domy a hotely - kryté bazény (např. v hotelu Omnia přímo u dolní stanice kabinky), masáže, sauny ale i restaurace, kina, bary atd...

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 144 km
Autem stejná cesta jako do Pece, za Svobodou nad Úpou odbočka na Janské lázně.
Parkoviště pro 400 vozů, 50-650 m od lanovek a vleků při zakoupení skipasu zdarma.

Železnicí do stanice Svoboda nad Úpou 4 km.

Autobusem z Prahy, Trutnova, Pece pod Sněžkou, Ledče nad Sázavou.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • pavel
  novák
  11.03.2016 - 20:38

  chyba na skinetu. jsou tam 2 sedačky.

 • ektor
  LEDEN 2015
  23.11.2015 - 11:04

  Poprvé a naposled.
  30 min. čekačka, Polskej houf předbíhajících a nerespektujících pravidel na sjezdovce, mostek pro lyžaře, pěší a sáňkující většinou pokryt změtí padajících těl. A parkoviště, to si musí člověk přivstat.

 • Roman Šrámek
  Zážitek
  31.01.2015 - 23:08

  První návštěva. Zaplatíte 60,-korun na horním parkovišti, protože hlavní parkoviště je dávno plné. Skibusem pod sjezdovku a za 550,- (od 12-ti hodin za skipass) si vystojíte 45min. na lanovku, kde Vám mezitím budou ujíždět nervy nad samým polákem kolem. Předbíhat, křičet a na svahu se motat a padat...díky, ale za ty prachy Alpy a klid.

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

nula + sedm = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Tatranská Lomnica je známé slovenské středisko ležící na úpatí neméně známého Lomnického štítu ve východních Vysokých Tatrách. Nabízí sice příznivcům lyžování jen 6 km tr...
Lyžování ve výškách: 850 - 2190 m.n.m
Délka sjezdovek: 6 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %25 %50 %25 %