Reklama

základní
informace

Chopok Jasná a Kosodrevina (1028 – 2024 m. n. m.)

Chopok - druhá nejvyšší hora Nízkých Tater - je největším slovenským lyžařským střediskem. Na Chopku se lyžuje na severní i jižní straně. Severní strana spadá do Demanovské doliny a výchozím bodem je osada Jasná ležící 15 km od Liptovského Mikuláše. Jasná je dějištěm mnoha mezinárodních lyžařských soutěží, jelikož některé tratě mají homologaci FIS.
Na jižní straně vleky začínají u Hotelu Srdiečko nad obcí Tále a vedou na vrchol přes mezistanicí Kosodrevina. Od sezóny 2012/2013 jsou opět obě strany plnohodnotně propojeny moderními lanovkami.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
6 + 8 + 4 = 18 / 36 km
Uměle zasněžováno: 47 %
Vleky:
16170
Celková kapacita: 24500 os/h

Srovnat Chopok Jasná a Kosodrevina s ostatními středisky

Lyžování

Severní strana: Jasná nabízí výborné lyžařské terény (některé s homologací FIS) na severní straně Chopku. Nejdelší sjezdovka (červená "FIS") měří 3363 m s převýšení 877 m. Ostatní sjezdovky mají také výborné parametry, ovšem některé černé se neupravují - například Spravodlivá z Lukové dolů.

Na sjezdovky lze vyrazit z několika lokalit - Zahrádky (dolní stanice 6-sedačky, hlavní parkoviště), hotel SNP (dolní stanice 4-sedačky + menší parkoviště nad Zahrádkami) a Otupné (dolní stanice kabinky a vleků na Lukovou)

Nejlepší lyžování nabízí Chopok v jarních měsících, kdy je dostatek sněhu a méně lidí. Díky větší nadmořské výšce bývá v lednu a únoru horší počasí (vítr, mlha) a sedačky nejezdí. Vrcholové partie potom navíc mají problém se sněhem, nejproblémovější je úsek Luková - vrchol Chopku, který ale můžete překonat díky modernímu funitelu.
Navíc z vrcholu Chopku po hřebeni Krupova hola - Chopok - Děreše je mnoho příležitostí pro freeride.

Jižní strana: výchozím bodem je hotel Srdiečko, od kterého vede nahoru 4-sedačka k hotelu Kosodrevina a dále pak můžete pokračovat až na vrchol ve výšce 2.000 m.n.m. 8-kabinkou.
Nad Kosodrevinou jsou již sjezdovky na hranicí lesa, jedná se o náročnější tratě. Ovšem k dispozici je i spousta freeridových možností.

Návrat dolů k Srdiečku je po červené sjezdovce vedoucí v lese. Další variantou pro sjezd k Srdiečku je pak černá vedoucí přímo vedle sedačky.
Pod Srdiečkem jsou ještě 2 kratší pomy. Ty využijete zejména v případě, kdy se rozhodnete pro sjezd z vrcholu Chopku od horní stanice vleku Zadné Děřeše - zdoláte tak převýšení téměř 1000 metrů.

Snowboard

Na severní straněChopku je v lokalitě Otupné v horní části Snowboard Park - největší na Slovensku - s množstvím railů a skoků + vlastní vlek.

V horních partiíchjsou při dobrých sněhových podmínkách téměř ideální možnosti pro freeride - zejména na jižní straně nad stanicí Kosodrevina. Další freeridové trasy vedou dolů z hřebenu Chopok - Dereše. Vydat se můžete až za Dereše do sedla Poľany, odkud je krásný sjezd zpět na Otupné.
Na druhou stranu po hřebenu - směrem na Ďumbier - pak najdete zejména krásný sjezd z Krupovy ho'le. Bohužel na vrchol Krupovy hoľe nevede vlek, ale výšlap stojí za to.

Kam na běžky

V okolí je 15 km tratí.

Kam zajít po lyžování

Nabídka odpovídá věhlasu a vysoké návštěvnosti střediska - kromě mnoha restaurací a barů v hotelech u dolních stanic nebo na sjezdovkách (zejména na severní straně) se můžete vyžít při paraglidingu, jízdě na sněžných skútrech, při bruslení nebo i při lukostřelbě.

Po lyžování lze také doporučit návštěvu jednoho z blízkých akvaparků - buď Tatralandia v Liptovském Mikuláši (cca. 16 km) nebo termálního koupaliště v Bešeňové (30 km) či Liptovském Jáně (22 km).

Velice zajímavá je rovněž návštěva blízkých Demanovských vápencových jeskyní.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 520 km
Autem po silnici Žilina - Ružomberok - Liptovský Mikuláš a pak Demenovská dolina.

Vlak - Liptovský Mikuláš leží přímo na trase rychlíků Praha - Žilina - Ružomberok - Liptovský Mikuláš - Poprad a dále autobusem do Jasné (16km).

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • aaa
  aaa
  06.11.2017 - 12:19

  aaa

 • Iva
  Lyžování na Chopku
  11.03.2017 - 19:04

  Lyžování 5.-8.3.2017 - super lyžování,málo lidí na sjezdovkách,žádné fronty u vleků (nebyl velký vítr a jezdily všechny lanovky).Projeli jsme Chopok Sever i Jih a žádné problémy s neupravenými sjezdovkami nebyly.Samozřejmě když je v poledna +10 a na sjezdovku peče slunce,tak asi zrovna moc srovnaná nebude,jak si tady někteří stěžují.Nám se na Chopku lyžování líbilo - 3 dospělí a osmiletá školačka.

 • Tomas
  Lyžování Chopok
  09.03.2017 - 20:10

  Dne 4.3.2017 jsme přijeli na 1 dení lyžování-6 osob.Po zakoupení skipasů 39-41 euro za kus v 8 ráno, jsme vyrazili lanovkou na horu.Uplne na horu jsme se ani nedostali,protože foukalo,tak jsme sjeli dolů po totálně rozbité sjezdovce s tím,že se poinformujem ,zda nám vrátí peníze.Informace byla taková,že pokud jedou 3 vleky nic se nevrací.Tak jsme se rozhodli jezdit,jenže ne nadlouho. V zápětí vyply všechny vleky.Přišlo na řadu směšné vyřizování náhrady za skipas,bylo nám nabídnuto- voucher v hodnotě 19,90 eur na jiný den-samozřejmě s tím,že si ho zaplatíme.
  Takže za 4 jízdy se to fakt vyplatilo,prostě HNUS.
  Po zastavení vrchních lanovek nadále prodávali,při informaci,jakto,že vůbec prodávají mi bylo zděleno-ještě přeci jedou 4 vleky,prostě NAPROSTÁ DRZOST.
  Je pravda,že počasí tu hraje roli,jenže zde šlo jen o to vybrat ráno co nejvíc a pak to stopnout a lidi se klidně po....e.
  Absolutně nefér jednání prostě VELKÝ PODVOD !!!!

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

nula + ? = pět
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Tre Valli, neboli Tři údolí, svým názvem jistě připomene své známější francouzské jmenovce. Areál leží 45 km východně od Bolzana. Tre Valli sice sousedí se (světo)známými...
Lyžování ve výškách: 1190 - 2515 m.n.m
Délka sjezdovek: 73 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %55 %34 %11 %