Reklama

základní
informace

Chopok Jasná a Kosodrevina (1028 – 2024 m. n. m.)

Chopok - druhá nejvyšší hora Nízkých Tater - je největším slovenským lyžařským střediskem. Na Chopku se lyžuje na severní i jižní straně. Severní strana spadá do Demanovské doliny a výchozím bodem je osada Jasná ležící 15 km od Liptovského Mikuláše. Jasná je dějištěm mnoha mezinárodních lyžařských soutěží, jelikož některé tratě mají homologaci FIS.
Na jižní straně vleky začínají u Hotelu Srdiečko nad obcí Tále a vedou na vrchol přes mezistanicí Kosodrevina. Od sezóny 2012/2013 jsou opět obě strany plnohodnotně propojeny moderními lanovkami.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
6 + 8 + 4 = 18 / 36 km
Uměle zasněžováno: 47 %
Vleky:
16170
Celková kapacita: 24500 os/h

Srovnat Chopok Jasná a Kosodrevina s ostatními středisky

Lyžování

Severní strana: Jasná nabízí výborné lyžařské terény (některé s homologací FIS) na severní straně Chopku. Nejdelší sjezdovka (červená "FIS") měří 3363 m s převýšení 877 m. Ostatní sjezdovky mají také výborné parametry, ovšem některé černé se neupravují - například Spravodlivá z Lukové dolů.

Na sjezdovky lze vyrazit z několika lokalit - Zahrádky (dolní stanice 6-sedačky, hlavní parkoviště), hotel SNP (dolní stanice 4-sedačky + menší parkoviště nad Zahrádkami) a Otupné (dolní stanice kabinky a vleků na Lukovou)

Nejlepší lyžování nabízí Chopok v jarních měsících, kdy je dostatek sněhu a méně lidí. Díky větší nadmořské výšce bývá v lednu a únoru horší počasí (vítr, mlha) a sedačky nejezdí. Vrcholové partie potom navíc mají problém se sněhem, nejproblémovější je úsek Luková - vrchol Chopku, který ale můžete překonat díky modernímu funitelu.
Navíc z vrcholu Chopku po hřebeni Krupova hola - Chopok - Děreše je mnoho příležitostí pro freeride.

Jižní strana: výchozím bodem je hotel Srdiečko, od kterého vede nahoru 4-sedačka k hotelu Kosodrevina a dále pak můžete pokračovat až na vrchol ve výšce 2.000 m.n.m. 8-kabinkou.
Nad Kosodrevinou jsou již sjezdovky na hranicí lesa, jedná se o náročnější tratě. Ovšem k dispozici je i spousta freeridových možností.

Návrat dolů k Srdiečku je po červené sjezdovce vedoucí v lese. Další variantou pro sjezd k Srdiečku je pak černá vedoucí přímo vedle sedačky.
Pod Srdiečkem jsou ještě 2 kratší pomy. Ty využijete zejména v případě, kdy se rozhodnete pro sjezd z vrcholu Chopku od horní stanice vleku Zadné Děřeše - zdoláte tak převýšení téměř 1000 metrů.

Snowboard

Na severní straněChopku je v lokalitě Otupné v horní části Snowboard Park - největší na Slovensku - s množstvím railů a skoků + vlastní vlek.

V horních partiíchjsou při dobrých sněhových podmínkách téměř ideální možnosti pro freeride - zejména na jižní straně nad stanicí Kosodrevina. Další freeridové trasy vedou dolů z hřebenu Chopok - Dereše. Vydat se můžete až za Dereše do sedla Poľany, odkud je krásný sjezd zpět na Otupné.
Na druhou stranu po hřebenu - směrem na Ďumbier - pak najdete zejména krásný sjezd z Krupovy ho'le. Bohužel na vrchol Krupovy hoľe nevede vlek, ale výšlap stojí za to.

Kam na běžky

V okolí je 15 km tratí.

Kam zajít po lyžování

Nabídka odpovídá věhlasu a vysoké návštěvnosti střediska - kromě mnoha restaurací a barů v hotelech u dolních stanic nebo na sjezdovkách (zejména na severní straně) se můžete vyžít při paraglidingu, jízdě na sněžných skútrech, při bruslení nebo i při lukostřelbě.

Po lyžování lze také doporučit návštěvu jednoho z blízkých akvaparků - buď Tatralandia v Liptovském Mikuláši (cca. 16 km) nebo termálního koupaliště v Bešeňové (30 km) či Liptovském Jáně (22 km).

Velice zajímavá je rovněž návštěva blízkých Demanovských vápencových jeskyní.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 520 km
Autem po silnici Žilina - Ružomberok - Liptovský Mikuláš a pak Demenovská dolina.

Vlak - Liptovský Mikuláš leží přímo na trase rychlíků Praha - Žilina - Ružomberok - Liptovský Mikuláš - Poprad a dále autobusem do Jasné (16km).

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • aaa
  aaa
  06.11.2017 - 12:19

  aaa

 • Iva
  Lyžování na Chopku
  11.03.2017 - 19:04

  Lyžování 5.-8.3.2017 - super lyžování,málo lidí na sjezdovkách,žádné fronty u vleků (nebyl velký vítr a jezdily všechny lanovky).Projeli jsme Chopok Sever i Jih a žádné problémy s neupravenými sjezdovkami nebyly.Samozřejmě když je v poledna +10 a na sjezdovku peče slunce,tak asi zrovna moc srovnaná nebude,jak si tady někteří stěžují.Nám se na Chopku lyžování líbilo - 3 dospělí a osmiletá školačka.

 • Tomas
  Lyžování Chopok
  09.03.2017 - 20:10

  Dne 4.3.2017 jsme přijeli na 1 dení lyžování-6 osob.Po zakoupení skipasů 39-41 euro za kus v 8 ráno, jsme vyrazili lanovkou na horu.Uplne na horu jsme se ani nedostali,protože foukalo,tak jsme sjeli dolů po totálně rozbité sjezdovce s tím,že se poinformujem ,zda nám vrátí peníze.Informace byla taková,že pokud jedou 3 vleky nic se nevrací.Tak jsme se rozhodli jezdit,jenže ne nadlouho. V zápětí vyply všechny vleky.Přišlo na řadu směšné vyřizování náhrady za skipas,bylo nám nabídnuto- voucher v hodnotě 19,90 eur na jiný den-samozřejmě s tím,že si ho zaplatíme.
  Takže za 4 jízdy se to fakt vyplatilo,prostě HNUS.
  Po zastavení vrchních lanovek nadále prodávali,při informaci,jakto,že vůbec prodávají mi bylo zděleno-ještě přeci jedou 4 vleky,prostě NAPROSTÁ DRZOST.
  Je pravda,že počasí tu hraje roli,jenže zde šlo jen o to vybrat ráno co nejvíc a pak to stopnout a lidi se klidně po....e.
  Absolutně nefér jednání prostě VELKÝ PODVOD !!!!

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

tři + osm = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Hochkönig je poměrně rozsáhlou i když méně známou lyžařskou oblastí patřící do sdružení Ski Amadé. Celá oblast zahrnuje tři obce: Mühlbach, Dienten a Maria Alm, které lež...
Lyžování ve výškách: 800 - 1921 m.n.m
Délka sjezdovek: 112 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %46 %37 %17 %