Reklama

základní
informace

Chopok Jasná a Kosodrevina (1028 – 2024 m. n. m.)

Chopok - druhá nejvyšší hora Nízkých Tater - je největším slovenským lyžařským střediskem. Na Chopku se lyžuje na severní i jižní straně. Severní strana spadá do Demanovské doliny a výchozím bodem je osada Jasná ležící 15 km od Liptovského Mikuláše. Jasná je dějištěm mnoha mezinárodních lyžařských soutěží, jelikož některé tratě mají homologaci FIS.
Na jižní straně vleky začínají u Hotelu Srdiečko nad obcí Tále a vedou na vrchol přes mezistanicí Kosodrevina. Od sezóny 2012/2013 jsou opět obě strany plnohodnotně propojeny moderními lanovkami.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
6 + 8 + 4 = 18 / 36 km
Uměle zasněžováno: 47 %
Vleky:
16170
Celková kapacita: 24500 os/h

Srovnat Chopok Jasná a Kosodrevina s ostatními středisky

Lyžování

Severní strana: Jasná nabízí výborné lyžařské terény (některé s homologací FIS) na severní straně Chopku. Nejdelší sjezdovka (červená "FIS") měří 3363 m s převýšení 877 m. Ostatní sjezdovky mají také výborné parametry, ovšem některé černé se neupravují - například Spravodlivá z Lukové dolů.

Na sjezdovky lze vyrazit z několika lokalit - Zahrádky (dolní stanice 6-sedačky, hlavní parkoviště), hotel SNP (dolní stanice 4-sedačky + menší parkoviště nad Zahrádkami) a Otupné (dolní stanice kabinky a vleků na Lukovou)

Nejlepší lyžování nabízí Chopok v jarních měsících, kdy je dostatek sněhu a méně lidí. Díky větší nadmořské výšce bývá v lednu a únoru horší počasí (vítr, mlha) a sedačky nejezdí. Vrcholové partie potom navíc mají problém se sněhem, nejproblémovější je úsek Luková - vrchol Chopku, který ale můžete překonat díky modernímu funitelu.
Navíc z vrcholu Chopku po hřebeni Krupova hola - Chopok - Děreše je mnoho příležitostí pro freeride.

Jižní strana: výchozím bodem je hotel Srdiečko, od kterého vede nahoru 4-sedačka k hotelu Kosodrevina a dále pak můžete pokračovat až na vrchol ve výšce 2.000 m.n.m. 8-kabinkou.
Nad Kosodrevinou jsou již sjezdovky na hranicí lesa, jedná se o náročnější tratě. Ovšem k dispozici je i spousta freeridových možností.

Návrat dolů k Srdiečku je po červené sjezdovce vedoucí v lese. Další variantou pro sjezd k Srdiečku je pak černá vedoucí přímo vedle sedačky.
Pod Srdiečkem jsou ještě 2 kratší pomy. Ty využijete zejména v případě, kdy se rozhodnete pro sjezd z vrcholu Chopku od horní stanice vleku Zadné Děřeše - zdoláte tak převýšení téměř 1000 metrů.

Snowboard

Na severní straněChopku je v lokalitě Otupné v horní části Snowboard Park - největší na Slovensku - s množstvím railů a skoků + vlastní vlek.

V horních partiíchjsou při dobrých sněhových podmínkách téměř ideální možnosti pro freeride - zejména na jižní straně nad stanicí Kosodrevina. Další freeridové trasy vedou dolů z hřebenu Chopok - Dereše. Vydat se můžete až za Dereše do sedla Poľany, odkud je krásný sjezd zpět na Otupné.
Na druhou stranu po hřebenu - směrem na Ďumbier - pak najdete zejména krásný sjezd z Krupovy ho'le. Bohužel na vrchol Krupovy hoľe nevede vlek, ale výšlap stojí za to.

Kam na běžky

V okolí je 15 km tratí.

Kam zajít po lyžování

Nabídka odpovídá věhlasu a vysoké návštěvnosti střediska - kromě mnoha restaurací a barů v hotelech u dolních stanic nebo na sjezdovkách (zejména na severní straně) se můžete vyžít při paraglidingu, jízdě na sněžných skútrech, při bruslení nebo i při lukostřelbě.

Po lyžování lze také doporučit návštěvu jednoho z blízkých akvaparků - buď Tatralandia v Liptovském Mikuláši (cca. 16 km) nebo termálního koupaliště v Bešeňové (30 km) či Liptovském Jáně (22 km).

Velice zajímavá je rovněž návštěva blízkých Demanovských vápencových jeskyní.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 520 km
Autem po silnici Žilina - Ružomberok - Liptovský Mikuláš a pak Demenovská dolina.

Vlak - Liptovský Mikuláš leží přímo na trase rychlíků Praha - Žilina - Ružomberok - Liptovský Mikuláš - Poprad a dále autobusem do Jasné (16km).

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

pět + ? = sedm
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

ski
atlas

Městečko San Martino di Castrozza (1.467 m) leží v jihozápadní části Dolomit na úpatí rozeklaných štítů horské skupiny Pale. Lyžařské terény tvoří pláně mezi vrcholy Alpe...
Lyžování ve výškách: 1379 - 2654 m.n.m
Délka sjezdovek: 65 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %42 %43 %15 %