Sněhové zpravodajství 12.3.2019

Do severní části Alp se tento týden vrátilo sněžení, což byla příjemná změna poté, co v řadě středisek o víkendu pršelo. Pro ty, kteří si chtějí užít lyžování na čerstvém sněhu, doporučujeme vyrazit do oblasti kolem vrcholu Mont Blanc, dále do střední části švýcarských Alp a rakouské části Tyrolska.

Sněhová předpověď

Podle sněhové předpovědi na 9 dnů bude nejvíce sněžit ve střediscích Zermatt, Argentiere a Zurs.

Rakouské Alpy

Rakouské Alpy ovládla v úterý 12.3. v jejich západní části modrá obloha, kterou vystřídalo sněžení v oblasti Arlberg (15cm). Pouze lehce nasněžilo ve středisku Ischgl. Klesající teploty připravily v úterý výborné podmínky pro lyžování téměř v celé oblasti Vorarlberg.

Směrem na východ bylo v regionu Salzburg lehce oblačno, včetně středisek Zell am See a Kaprun, zatímco Štýrsko mělo oblačnost hustější a foukal silný vítr, který způsobil nulovou viditelnost v oblasti Dachstein.

Podle sněhového zpravodajství bude od středy do pátku sněžit v západní části rakouských Alp, rovněž i střediska ve východní části mohou počítat s čerstvým sněhem. S ohledem na předpověď počasí bude lepší zůstat v nižších polohách, kde bude lepší viditelnost.

Francouzské Alpy

Region Tarentaise ve francouzských Alpách připravil v úterý 12.3. fantastický den lyžování díky střídavě slunečnému a oblačnému počasí a teplotami kolem bodu mrazu nebo lehce pod. Les Arcs připravil skvělé podmínky pro lyžování kolem vrcholu Aigulle Rouge, který má na horních svazích 290cm. Ledovec Bellecote a středisko La Plagne rovněž mají výborný sníh. Trois Vallées nabízí podobně skvělé sjezdovky ve střediscích Val Thorens, Meribel a Courchevel, kde připadlo 6 cm čerstvého sněhu za posledních 24 hod.

Střediska kolem Genevy měla ráno také jasno a během dne se postupně začalo zatahovat. Týká se to středisek Chamonix, Flaine a Avoriaz. Střediska níže v v oblasti Grande Massif jako Samoens zažila spíše deštivé počasí, z úterý na středu teploty klesnou a očekává se přes 50cm.

Švýcarské Alpy

Mnoho středisek ve švýcarských Alpách mělo deštivé počasí a větrno, takže provoz některých lanovek byl o víkendu a v pondělí omezený. Ve vyšších polohách navíc ještě hodně sněžilo, v kantonu Valais napadlo až 75cm. Čerstvý sníh byl velice vítaný ve střediscích jako Quatre Vallées, Zermatt a Crans Montana.

Hustý déšť ve střední části švýcarských Alp zanechal v regionu Jungfrau ledované sjezdovky, které přimrzly díky klesajícím teplotám během pondělka. Úterní ráno přivítalo milovníky lyžování 30cm čerstvého sněhu, jasná obloha a téměř všechny sjezdovky v provozu poskytly skvělé podmínky pro lyžování. Menší provoz na sjezdovkách nabídl dostatek prostoru zážitky na sněhu.

Italské Alpy

Italské Alpy měly o víkendu deštivo, větrno a teplo ve většině středisek, takže lyžování nebylo příliš příjemné. Teploty postupně začaly klesat.

Oblast Monterosa měla v úterý jasno a chladno, v pondělí lehce nasněžilo a další sněžení přijde v druhé části týdne. Ve středu a ve čtvrtek  by podle sněhové předpovědi mělo sněžit díky poklesu teplot, zvláště ve vyšších polohách ve středisku Gressoney la Trinate.

Region Trentino má v řadě středisek horší podmínky pro lyžování mimo sjezdovky. Sjezdovky jsou velmi tvrdé a ledovaté. Teploty budou klesat. Od středy do pátku by podle sněhové předpovědi mělo připadnout a teploty zůstanou nízko.

Údolí Aosta očekává podle sněhového zpravodajství čerstvý sníh. V pondělí lehce sněžilo a ve středu a čtvrtek bude znovu. Ve střediscích Courmayeur, La Thuile a Cervinia připadne až 50cm. V tomto týdnu bude foukat silný vítr, který může mít vliv na provoz lanovek ve vyšších polohách.

Německé Alpy

V mnoha střediscích v německých Alpách sněžilo během noci. Ve středisku Rossfeld napadlo 10cm, Garmisch hlásí 15 cm. V úterý svítilo sluníčko, takže podmínky pro lyžování byly díky čerstvému sněhu a malému provozu z noci nádherné.

Podle sněhové předpovědi pro středu a čtvrtek bude rovněž sněžit, ve čtvrtek může připadnout až 30cm čerstvého sněhu.

Zdroj: www.skiclub.co.uk