Reklama

01.01.2015

Lanškroun zvažuje, jak turistům zpřístupnit rozhlednu Lázek

ČTK

Lanškroun zvažuje, jak turistům zpřístupnit rozhlednu Lázek

reklama

Lanškroun (Orlickoústecko) 15. května (ČTK) - Vedení Lanškrouna se bude zabývat otázkou, jak pro turisty znovu zpřístupnit nedalekou rozhlednu Lázek. Tu soukromý majitel zhruba před dvěma lety uzavřel a nestará se o ni. Vše bude zřejmě záviset na penězích, řekl starosta Lanškrouna Radim Vetchý (Lanškrounské fórum).

"Určitě to budeme probírat na jednání rady, budu to konzultovat i s naším odborem investic a majetku. Nadnesu to také ve Svazku obcí Lanškrounsko, kde jsem předsedou," uvedl Vetchý.

Podle sdružení Klub přátel rozhleden, které rozeslalo zastupitelům Lanškrouna otevřený dopis, by město mohlo s majitelem jednat o pronájmu vyhlídkové věže, která má samostatný vstup, rekreační část s oploceným dvorem a zahrádkou by mohl vlastník dále využívat. Druhou možností je rozhlednu odkoupit.

"Lázek je zajímavý turistický cíl. Rozhodující podmínkou určitě bude cena a postoj samospráv. Osobně bych nechtěl přijít o možnost, aby se tam turisté mohli zastavit, a vítal bych i možnost občerstvení, která tam dříve byla jako v minulosti," řekl Vetchý.

Vlastníkem rozhledny i vedlejší turistické chaty je společnost Deneta. Ta je podle insolvenčního rejstříku v konkurzu.

Na vrchu Lázek byla původně v roce 1912 postavena vedle mohyly zasvěcené Svatopluku Čechovi dřevěná věž se zastřešením vysoká 15 metrů. V roce 1918 byla stržena, současná rozhledna byla vybudována ze sbírky Klubu českých turistů v roce 1933. Dřevěná konstrukce je vysoká 20 metrů, vyhlídková plošina je 17 metrů nad zemí a vede k ní 87 schodů. Současně byla postavena i chata pojmenovaná po berním úředníkovi Františku Reichlovi ze Zábřehu. Po listopadu 1989 byla rozhledna vrácena klubu turistů, v roce 1995 přešla do soukromých rukou.

Zdroj: ČTK
Skinet.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK , které si vyhrazují veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

čtyři * čtyři = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Lenk se nachází na jižním okraji kantonu Berner Oberland. Společně se sousedním Adelbodenem tvoří kvalitní areál, kde se každoročně pořádají závody Světového poháru. Naví...
Lyžování ve výškách: 1100 - 2200 m.n.m
Délka sjezdovek: 210 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %44 %46 %10 %