Reklama

01.01.2015

Lanškroun zvažuje, jak turistům zpřístupnit rozhlednu Lázek

ČTK

Lanškroun zvažuje, jak turistům zpřístupnit rozhlednu Lázek

reklama

Lanškroun (Orlickoústecko) 15. května (ČTK) - Vedení Lanškrouna se bude zabývat otázkou, jak pro turisty znovu zpřístupnit nedalekou rozhlednu Lázek. Tu soukromý majitel zhruba před dvěma lety uzavřel a nestará se o ni. Vše bude zřejmě záviset na penězích, řekl starosta Lanškrouna Radim Vetchý (Lanškrounské fórum).

"Určitě to budeme probírat na jednání rady, budu to konzultovat i s naším odborem investic a majetku. Nadnesu to také ve Svazku obcí Lanškrounsko, kde jsem předsedou," uvedl Vetchý.

Podle sdružení Klub přátel rozhleden, které rozeslalo zastupitelům Lanškrouna otevřený dopis, by město mohlo s majitelem jednat o pronájmu vyhlídkové věže, která má samostatný vstup, rekreační část s oploceným dvorem a zahrádkou by mohl vlastník dále využívat. Druhou možností je rozhlednu odkoupit.

"Lázek je zajímavý turistický cíl. Rozhodující podmínkou určitě bude cena a postoj samospráv. Osobně bych nechtěl přijít o možnost, aby se tam turisté mohli zastavit, a vítal bych i možnost občerstvení, která tam dříve byla jako v minulosti," řekl Vetchý.

Vlastníkem rozhledny i vedlejší turistické chaty je společnost Deneta. Ta je podle insolvenčního rejstříku v konkurzu.

Na vrchu Lázek byla původně v roce 1912 postavena vedle mohyly zasvěcené Svatopluku Čechovi dřevěná věž se zastřešením vysoká 15 metrů. V roce 1918 byla stržena, současná rozhledna byla vybudována ze sbírky Klubu českých turistů v roce 1933. Dřevěná konstrukce je vysoká 20 metrů, vyhlídková plošina je 17 metrů nad zemí a vede k ní 87 schodů. Současně byla postavena i chata pojmenovaná po berním úředníkovi Františku Reichlovi ze Zábřehu. Po listopadu 1989 byla rozhledna vrácena klubu turistů, v roce 1995 přešla do soukromých rukou.

Zdroj: ČTK
Skinet.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK , které si vyhrazují veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

devět - ? = nula
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Středisko Alpe d'Huez vzdálené 60 km od Grenoblu a 180 km od Lyonu těží ze svého výhodného umístění v jižní části severních Alp. Díky své poloze na jižně orientovaném vys...
Lyžování ve výškách: 1120 - 3330 m.n.m
Délka sjezdovek: 250 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
16 %42 %32 %27 %