Reklama

obrázek

Lyže Fischer 2009/2010

Esosport.cz
Pokračujeme v našem seriálu o nových lyžích na sezónu 09/10. Tentokrát vyrazíme za novinkami k další rakouské značce - Fischer. Kolekce lyží Fischer 09/10 sice hodně vychází z té loňské, nicméně některé modely dostaly zajímavá technická vylepšení.

reklama

Související

Lyže Fischer 09/10


Začněme u lyží určených hlavně na upravené sjezdovky - u modelů řady Race RC4. Základní konstrukční prvky zůstávají zachovány, rovněž označení jednotlivých modelů bude i v sezóně 09/10 podobné jako loni.

V nabídce opět najdeme dva top modely s osvědčeným dřevěným jádrem vyztuženým dvojitou vrstvou titanalu o tloušťce 0,8 mm i karbonem a osazené deskou Flowflex - slalomku Fischer Worldcup SC nově s příponou Pro a obřačku Fischer Worldcup RC - opět Pro. Dále budou v řadě Race RC4 i jejich sportovní verze určené méně razantním lyžařům - slalomka Race SC Pro a obřačka Race RC Pro (titanal 0,5 mm, místo desky Flowflex kolejnice Railflex) a konečně sportovně rekreační lyži Competition (bez titanalu).

Klikněte pro zvětšení


U on-piste lyží Race bude skoro "děravá" špička

Novinkou v řadě Race RC4 je tzv. Hole Ski Technology. Pod tímto názvem se skrývá zeslabení špičky - ve špičce lyže sice není rovnou díra, jak by se z názvu mohlo zdát, ale je ve středu jen zeslabená - viz obrázek.

Klikněte pro zvětšení

Skutečně děravou špičku mají jen malosériové FIS modely Worldcup GS a Worldcup SL. U top modelů Fischer Worldcup SC a RC je zeslabení špičky doplněno ještě o mírné vykousnutí na patce.

Výsledkem těchto úprav by měla být dle vyjádření výrobce hlavně lepší ovladatelnost lyže. Nicméně úspora hmotnosti je spíše symbolická - u top modelů se pohybuje do 42 gramů (např. lyže Worldcup SC s vázáním v délce 165 cm váží cca 3.500 gramů). Ale z pohledu designu se jedná o docela efektní řešení. Rádiusy a šířky modelů Race RC4 zůstávají beze změn.

Lyže Progressor pokračují dál

Kromě řady Race bude Fischer nabízet příznivcům jízdy na upravených sjezdovkách i lyže řady Progressor. Jejich hlavním poznávacím znakem bude opět duální rádius (tzv. Dual Radius System) pro snazší zahajování oblouků.

Stejně jako loni budou Progressory ve třech verzích: top model Fischer Progressor 9+ (dřevěné jádro, titanal 0,5 mm + Air Carbon, deska Flowflex, kombinace rádiusů 13/17 m) a 2 odladěné modely: Fischer Progressor 8+ (dřevěné jádro bez titanalu, kolejnice Railflex, rádiusy 12/15 m) a Fischer Progressor 7+ (bez dřeva v jádře, kolejnice Railflex, rádiusy 13/17 m).

Klikněte pro zvětšení


Novinkou budou modely Viron

Nabídku lyží na upravené sjezdovky pak ještě doplní nová řada Viron - ta nahradí oblíbené modely označované v minulosti zkratkou RX. Řadou Viron vychází Fischer vstříc méně agresivním lyžařům - od čistokrevné on-piste řady Race ji totiž odlišuje hlavně měkčí jádro.

Dva nejvyšší modely řady Viron (označené Fischer Viron 8.8 a Fischer Viron 6.6) mají sice stejně jako modely Race dřevěné sendvičové jádro (U Viron 8.8 vyztužené 0,5 mm titanalem i karbonem, u Viron 6.6 jen karbonem), ale na koncích lyže jsou do jádra vloženy elastomerové pásky - 3 ve špičce, 2 v patce. Fischer tento způsob konstrukce nazývá Dynamic Grip Control. Měl by zajistit lyžím Viron 8.8 a 6.6 větší pružnost konců lyže - tj. pohodlnější jízdu i stálejší kontakt konců lyže s povrchem. Zároveň se ale snížila torzní tuhost konců lyže, což se projeví hlavně na tvrdé pistě.

Klikněte pro zvětšení


Krojení a rozměry lyží Fischer Viron 8.8 a 6.6 jsou pak řadě Race velice podobné. Lyže Viron 8.8 a 6. 6. mají spíše slalomový rádius (14 m při 165 cm - stejný jako Race SC Pro), široké jsou pak 68 mm ve středu lyže (+ 1 mm oproti Race SC Pro).

Viron 8.8 a 6.6 doplní pak ještě 2 spíše rekreační modely - Viron 4.4 a Viron 2.2. Obě lyže mají vypěněná jádra, Dynamic Grip Control nabízí jen Viron 4.4.

Klikněte pro zvětšení


All-mountain lyže Heat pokračují, Fuse ne

Tolik lyže určené hlavně na upravené tratě. Pokud je o nabídku modelů pro ty, kteří čas od času opouštějí upravené sjezdovky, tak v sezóně 09/10 si budou moci vybrat z jen jedné řady lyží - z loni představených sendvičových all-mountain modelů Heat. Druhá all-mountain řada označená loni Fuse (dříve AMC) postavená na karbonem vyztužených sklolaminátových jádrech již nepokračuje.

U modelů Heat ale došlo k několika změnám - v konstrukci i v počtu nabízených modelů. Téměř freeridový - 82 mm široký - model Cold Heat již nebude v prodeji. Řada Heat nově začne na 76 mm modelem Fischer Heat 76. Ten nabídne sendvičovou konstrukci s dřevěným jádrem vyztuženým karbonem (Air Carbon) v provedení Dynamic Grip Control a rádius 18 m při 170 cm.

Měkčím jádrem a větším rádiusem se model Fischer Heat 76 posunul více směrem k univerzálnosti, ovšem šířka 76 mm ho předurčuje hlavně na měkčí sjezdovku, rozhodně se z Heat 76 nestale freeridová lyže.

Klikněte pro zvětšení

Nabídku all-mountain lyží doplní další dva modely - Heat 74 a Heat 72. Oba mají také Dynamic Grip Control, ale u Heat 74 chybí dřevěné jádro, u Heat 72 pak není ani dřevo v jádře, ani sendvičová konstrukci a dokonce ani karbonové výztuhy.

Dámské lyže pod značkou "My Style"

Kromě on-piste a all-mountain modelů bude nabídka lyží Fischer samozřejmě zahrnovat i dámské modely - pro sezónu 09/10 prezentované pod značkou My Style. Fischer bude nabízet jak lyže pro příznivkyně upravených svahů, tak i pro milovnice freeridu či alespoň občasných výletů mimo sjezdovky. Od pánských verzí se budou lišit hlavně vázáním umístěným blíže ke špičce lyže.

Ve skupině lyží určených spíše na upravené sjezdovky je vrcholem nabídky model Fischer Vapor My Style - konstrukčně shodný s on-piste pánským modelem Race SC/RC (tj. dřevěné sendvičové jádro s 0,5 mm titanalem + Air Carbon ). Rozměry ale tato lyže podědila po Heat 76 - relativně univerzální šířka ve středu 76 mm + obřákový rádius 17 m při 165 cm. Méně náročné lyžařky pak budou moci sáhnout po modelech Fischer Breeze My Style (74 mm, 15 m/ 165 cm, Dynamic Grip Control) nebo rekreačních modelech fischer Exhale My Style či Fischer Pure My Style.

Klikněte pro zvětšení

All-mountain lyže pro dámy, které vyrážejí i mimo sjezdovky, zastupují 4 nové modely pod označením Koa My Style - téměř freeridový Fischer Koa 84 My Style (84 mm, 17m/167,dřevěné jádro), více all-mountain Fischer Koa 78 My Style (78 mm, 16 m/167 cm, opět dřevěné sendvičové jádro+ karbon) a pak dva spíše rekreační modely - Fischer Koa 75 My Style a Fischer Koa 73 My Style.

Zbytek nabídky lyží Fischer pro sezónu 09/10 tvoří freeridové speciálky Watea a freestylové lyže do snowparků pod označením Addict. Nicméně běžný lyžař se s těmito modely asi příliš často nepotká.


Detailní informace o níže uvedených modelech Fischer 2010/11 získáte v internetovém obchodě Lyže EsoSport.cz , kde si můžete lyže Fischer 2010/11 objednat již nyní.

V eshopu také probíhá výprodej lyží 2009/10 za velmi zajímavé ceny!


Lyže Fischer 10/11

Lyže Fischer RC4 Worldcup SC Flowflex 2 + vázání Z 13 FF<

Lyže Fischer RC4 Worldcup RC Flowflex 2 + vázání Z 13 FF

Lyže Fischer RC4 Progressor 9+ Flowflex 2 + vázání RSX 13

Lyže Fischer RC4 Superrace SC PR + vázání Z 12 Powerrail

Lyže Fischer Superrace RC PR + vázání Z 12 PR

Lyže Fischer Progressor 8+ + vázání RS 11 PR Powerrail


Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

pět - ? = nula
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Městečko San Martino di Castrozza (1.467 m) leží v jihozápadní části Dolomit na úpatí rozeklaných štítů horské skupiny Pale. Lyžařské terény tvoří pláně mezi vrcholy Alpe...
Lyžování ve výškách: 1379 - 2654 m.n.m
Délka sjezdovek: 65 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %42 %43 %15 %