Reklama

obrázek

Lyže Salomon 2009/2010

Esosport.cz

Přinášíme závěrečný článek na téma Lyže 2009/10. Tentokrát se za novinkami vypravíme k francouzské sestře Atomicu - značce Salomon.

reklama

Lyže Salomon 09/10


V modelové řadě Salomon na rok 2009/2010 najdeme několik zajímavých vylepšení, ale i kompletně nové lyže.
Začneme u all-mountain řady X-Wing, která se v posledních letech stává jakousi vlajkovou lodí značky Salomon. Hlavně v oblasti marketingu do ní Salomon hodně investuje, například v podobě série závodů Saab/Salomon X-Wing Rally.

All-mountain univerzálky X-Wing budou širší

V sezóně 2009/2010 se v řadě X-Wing dočkáme hlavně rozšíření většiny nabízených modelů o cca. 2-4 milimetry. Nejširším modelem bude stejně jako loni téměř freeridový Salomon XW-Fury s 85 mm, následuje Salomon XW Tornado Ti se 79 mm (loni 75 mm) a pak dalších 6 modelů - od sportovních XW Tornado (75 mm) a X-Wing 10 (73 mm) až po rekreační X-Wing 8, X-Wing Cyclone, X-Wing 6 a 4 (70-73 mm).

Klikněte pro zvětšení

Rozšíření je doprovázeno i mírným narovnání lyží Salomon X-Wing - tj. větším rádiusem. Např. Salomon XW-Tornado Ti jde až na 18,2 m (loni jen 16,2m). Z hlediska rozměrů se tedy tato řada orientuje více na off-piste použití. Nicméně nárůst rádiusů je do jisté míry jen na papíře - Salomon totiž používá u X-Wing modelů tzv. Variable Radius Management a udávaný rádius je jakýmsi průměrem několika rádiusů.

Klikněte pro zvětšení

Jde o podobný systém jako u Fischeru. Lyže nemá po celé délce konstantní rádius - u Fischeru jsou použity jen dva rádiusy, u Salomonu jich je několik. Cíl je stejný - zlepšit ovládání lyže.

Ke změnám došlo i v konstrukci lyží. Top model Salomon XW Tornado Ti dostal dvojité výztuhy s příměsí titanu a novou plošší špičku. Jinak podobně jako loni zůstaly u tohoto modelu na výběr dvě varianty podložky pod vázání - tvrdší deska Powertrak nebo měkčí kolejnice Protrak. Verze s kolejnicí bude pravděpodobně lépe vyhovovat all-mountain určení. Tvrdší deska Powertrak sice lyži více vyztuží, tvrdost ale není u all-mountain lyže určené do každého terénu to hlavní. Kromě toho si za Powertrak připlatíte 1.500 Kč.

Slalomka i obřačka nově pod názvem Powerline

Jestliže řada X-Wing prošla jen jakýmsi faceliftem, tak u lyží určených hlavně na upravené sjezdovky (Equipe, Crossmax a Aero) došlo k větším změnám.

V řadě Equipe nezůstal kámen na kameni. Nová je top obřačka Salomon 2V i top slalomka Salomon 3V. I sportovní lyže nově nazvané Equipe 24 Hours a Equipe 24 Series se dočkaly změn.

U top modelů 2V/3V se Salomon nechal inspirovat u sesterské značky Atomic a své dva top modely osadil výztuhou Powerline, která plní stejný cíl jako u Atomicu Double Deck Vario Flex. Opět je na lyži umístěna výztuha, která vybíhá ke špičce a patce a je kluzně upevněna pomocí několika šroubů s elastomerovými vložkami do jádra lyže. Výsledkem by měla být větší stabilita lyže - tj. méně vibrací zvlášť při vyšších rychlostech a stálejší kontakt se sněhem.

Klikněte pro zvětšení

Pokud jde o konstrukci jádra lyží, tak zde došlo k jedné změně - obřačka Salomon 2V Powerline dostala dvojitý titanal (Double Ti-Laminat). U slalomky 3V Powerline zůstal jednovrstvý profilovaný Ti-Rebound. Samotné jádro zůstalo u 2V Powerline celodřevěné (Salomon Full Woodcore), u top slalomky 3V Powerline pak polodřevěné (tj. dřevo obalené pěnou pod názvem Salomon Woodcore).

Klikněte pro zvětšení

Jinak Salomon využil u těchto dvou modelů osvědčenou konstrukci Monocoque (lyže nemá bočnice, jádro je shora i ze stran překryto laminátem). Stejně jako loni se jedná o profilovaný Monocoque pod názvem 3D Race Monocoque.

Klikněte pro zvětšení

Oba top modely budou opět k mání buď s deskou Powertrak osazenou vázáním Z14 Lab, nebo s kolejnicí Protrak osazenou vázáním Z12 (rozdíl v ceně 1.500 Kč). Pokud jde o rozměry, tak šířka u obřačky narostla o 2 mm, rádiusy obdobné jako loni.

U některých on-piste modelů návrat sendviče

U dalších on-piste modelů pak Salomon použije v sezóně 2009/10 sendvičovou konstrukci. Po mnoha letech tak nadvláda skořepiny Monocoque končí a Salomon se zařazuje zpět do "hlavního proudu".

V nabídce budou tři modely (Salomon Crossmax W12, Salomon Aero X a Salomon 24 Hours) založené na celodřevěném jádře s dvojitou výztuhou z titanu (Full Woodcore + Double Ti-Laminat), po stranách nebude již Monocoque ale klasická bočnice. Pouze shora je jádro překryté profilem 3D Race - jakýmsi pozůstatkem Monocoque. Tato konstrukce je nazvána Hybrid Monocoque, ale spíše by seděl běžnější název Sidewall Sandwich. U lyže Aero X bude ještě dodatečná výztuha z karbonu.

Klikněte pro zvětšení

Všechny tři modely mají stejné rozměry i rádiusy - cross carving šířka 72 mm pro stabilitu na každé sjezdovce a univerzální rádius 15,2 m (obojí při délce 170 cm). Díky použití VRM (Variable Radius Management) je zmíněných 15,2 m průměrem - výrobce udává rádiusy v rozmezí 13-17 m.

Pokud v on-piste nabídce klesneme o jednu úroveň, dostaneme se k rekreačním modelům. Čekat nás budou modely Salomon Equipe 24 Series a Salomon Aeromax GT, Aeromax Ti a Aeromax S. Oproti ostatní modelům jsou již různě ochuzené. Nemají celodřevěné jádro, ani bočnice. Je u nich použit starý dobrý Monocoque, výztuhy z titanu chybí úplně nebo jsou jen jednovrstvé.

Ke změnám došlo i u zbytku kolekce (freeride a freestyle lyže), nicméně nechme popis těchto lyží specializovaným freeski médiím.

Detailní informace o níže uvedených modelech Salomon 2010/11 získáte v internetovém obchodě Lyže EsoSport.cz , kde si můžete lyže Salomon 2010/11 objednat již nyní.

V eshopu také probíhá výprodej lyží 2009/10 za velmi zajímavé ceny!


Lyže Salomon 10/11

Lyže Salomon Race 3V 3 V Powerline + vázání Z12 Z 12

Lyže Salomon Race 2V 2 V Powerline + vázání Z12

Lyže Salomon Crossmax Crosmax + vázání Z12

Lyže Salomon XW Tornado Ti PL Powerline + vázání Z12

Lyže Salomon XW Enduro + vázání Z12


Komentáře k článku

Autor
Nadpis
Datum
Tom
Co ostatni znacky?
6.9.2009
Zobrazit celý komentář

Vitam vase clanky o novych lyzich ale zapomeli jste na Rossignoll a K2 a ostatni. Myslim ze zrovna Rossignol je velka znacka ktera by nemela byt opomijena!

Přidat nový komentář k článku

deset + ? = deset
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Chamonix je jedním z mála středisek ve Francii, které je zároveň i menším městečkem s "celoročním provozem". Z čistě "lyžařského" pohledu má sice Chamonix jakožto pořadat...
Lyžování ve výškách: 1030 - 2525 m.n.m
Délka sjezdovek: 57 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
7 %25 %37 %39 %