Reklama

obrázek

Lyže Salomon 2009/2010

Esosport.cz

Přinášíme závěrečný článek na téma Lyže 2009/10. Tentokrát se za novinkami vypravíme k francouzské sestře Atomicu - značce Salomon.

reklama

Lyže Salomon 09/10


V modelové řadě Salomon na rok 2009/2010 najdeme několik zajímavých vylepšení, ale i kompletně nové lyže.
Začneme u all-mountain řady X-Wing, která se v posledních letech stává jakousi vlajkovou lodí značky Salomon. Hlavně v oblasti marketingu do ní Salomon hodně investuje, například v podobě série závodů Saab/Salomon X-Wing Rally.

All-mountain univerzálky X-Wing budou širší

V sezóně 2009/2010 se v řadě X-Wing dočkáme hlavně rozšíření většiny nabízených modelů o cca. 2-4 milimetry. Nejširším modelem bude stejně jako loni téměř freeridový Salomon XW-Fury s 85 mm, následuje Salomon XW Tornado Ti se 79 mm (loni 75 mm) a pak dalších 6 modelů - od sportovních XW Tornado (75 mm) a X-Wing 10 (73 mm) až po rekreační X-Wing 8, X-Wing Cyclone, X-Wing 6 a 4 (70-73 mm).

Klikněte pro zvětšení

Rozšíření je doprovázeno i mírným narovnání lyží Salomon X-Wing - tj. větším rádiusem. Např. Salomon XW-Tornado Ti jde až na 18,2 m (loni jen 16,2m). Z hlediska rozměrů se tedy tato řada orientuje více na off-piste použití. Nicméně nárůst rádiusů je do jisté míry jen na papíře - Salomon totiž používá u X-Wing modelů tzv. Variable Radius Management a udávaný rádius je jakýmsi průměrem několika rádiusů.

Klikněte pro zvětšení

Jde o podobný systém jako u Fischeru. Lyže nemá po celé délce konstantní rádius - u Fischeru jsou použity jen dva rádiusy, u Salomonu jich je několik. Cíl je stejný - zlepšit ovládání lyže.

Ke změnám došlo i v konstrukci lyží. Top model Salomon XW Tornado Ti dostal dvojité výztuhy s příměsí titanu a novou plošší špičku. Jinak podobně jako loni zůstaly u tohoto modelu na výběr dvě varianty podložky pod vázání - tvrdší deska Powertrak nebo měkčí kolejnice Protrak. Verze s kolejnicí bude pravděpodobně lépe vyhovovat all-mountain určení. Tvrdší deska Powertrak sice lyži více vyztuží, tvrdost ale není u all-mountain lyže určené do každého terénu to hlavní. Kromě toho si za Powertrak připlatíte 1.500 Kč.

Slalomka i obřačka nově pod názvem Powerline

Jestliže řada X-Wing prošla jen jakýmsi faceliftem, tak u lyží určených hlavně na upravené sjezdovky (Equipe, Crossmax a Aero) došlo k větším změnám.

V řadě Equipe nezůstal kámen na kameni. Nová je top obřačka Salomon 2V i top slalomka Salomon 3V. I sportovní lyže nově nazvané Equipe 24 Hours a Equipe 24 Series se dočkaly změn.

U top modelů 2V/3V se Salomon nechal inspirovat u sesterské značky Atomic a své dva top modely osadil výztuhou Powerline, která plní stejný cíl jako u Atomicu Double Deck Vario Flex. Opět je na lyži umístěna výztuha, která vybíhá ke špičce a patce a je kluzně upevněna pomocí několika šroubů s elastomerovými vložkami do jádra lyže. Výsledkem by měla být větší stabilita lyže - tj. méně vibrací zvlášť při vyšších rychlostech a stálejší kontakt se sněhem.

Klikněte pro zvětšení

Pokud jde o konstrukci jádra lyží, tak zde došlo k jedné změně - obřačka Salomon 2V Powerline dostala dvojitý titanal (Double Ti-Laminat). U slalomky 3V Powerline zůstal jednovrstvý profilovaný Ti-Rebound. Samotné jádro zůstalo u 2V Powerline celodřevěné (Salomon Full Woodcore), u top slalomky 3V Powerline pak polodřevěné (tj. dřevo obalené pěnou pod názvem Salomon Woodcore).

Klikněte pro zvětšení

Jinak Salomon využil u těchto dvou modelů osvědčenou konstrukci Monocoque (lyže nemá bočnice, jádro je shora i ze stran překryto laminátem). Stejně jako loni se jedná o profilovaný Monocoque pod názvem 3D Race Monocoque.

Klikněte pro zvětšení

Oba top modely budou opět k mání buď s deskou Powertrak osazenou vázáním Z14 Lab, nebo s kolejnicí Protrak osazenou vázáním Z12 (rozdíl v ceně 1.500 Kč). Pokud jde o rozměry, tak šířka u obřačky narostla o 2 mm, rádiusy obdobné jako loni.

U některých on-piste modelů návrat sendviče

U dalších on-piste modelů pak Salomon použije v sezóně 2009/10 sendvičovou konstrukci. Po mnoha letech tak nadvláda skořepiny Monocoque končí a Salomon se zařazuje zpět do "hlavního proudu".

V nabídce budou tři modely (Salomon Crossmax W12, Salomon Aero X a Salomon 24 Hours) založené na celodřevěném jádře s dvojitou výztuhou z titanu (Full Woodcore + Double Ti-Laminat), po stranách nebude již Monocoque ale klasická bočnice. Pouze shora je jádro překryté profilem 3D Race - jakýmsi pozůstatkem Monocoque. Tato konstrukce je nazvána Hybrid Monocoque, ale spíše by seděl běžnější název Sidewall Sandwich. U lyže Aero X bude ještě dodatečná výztuha z karbonu.

Klikněte pro zvětšení

Všechny tři modely mají stejné rozměry i rádiusy - cross carving šířka 72 mm pro stabilitu na každé sjezdovce a univerzální rádius 15,2 m (obojí při délce 170 cm). Díky použití VRM (Variable Radius Management) je zmíněných 15,2 m průměrem - výrobce udává rádiusy v rozmezí 13-17 m.

Pokud v on-piste nabídce klesneme o jednu úroveň, dostaneme se k rekreačním modelům. Čekat nás budou modely Salomon Equipe 24 Series a Salomon Aeromax GT, Aeromax Ti a Aeromax S. Oproti ostatní modelům jsou již různě ochuzené. Nemají celodřevěné jádro, ani bočnice. Je u nich použit starý dobrý Monocoque, výztuhy z titanu chybí úplně nebo jsou jen jednovrstvé.

Ke změnám došlo i u zbytku kolekce (freeride a freestyle lyže), nicméně nechme popis těchto lyží specializovaným freeski médiím.

Detailní informace o níže uvedených modelech Salomon 2010/11 získáte v internetovém obchodě Lyže EsoSport.cz , kde si můžete lyže Salomon 2010/11 objednat již nyní.

V eshopu také probíhá výprodej lyží 2009/10 za velmi zajímavé ceny!


Lyže Salomon 10/11

Lyže Salomon Race 3V 3 V Powerline + vázání Z12 Z 12

Lyže Salomon Race 2V 2 V Powerline + vázání Z12

Lyže Salomon Crossmax Crosmax + vázání Z12

Lyže Salomon XW Tornado Ti PL Powerline + vázání Z12

Lyže Salomon XW Enduro + vázání Z12


Komentáře k článku

Autor
Nadpis
Datum
Tom
Co ostatni znacky?
6.9.2009
Zobrazit celý komentář

Vitam vase clanky o novych lyzich ale zapomeli jste na Rossignoll a K2 a ostatni. Myslim ze zrovna Rossignol je velka znacka ktera by nemela byt opomijena!

AabsegeObsetty
Blood Weight Readings Explained
24.9.2018
Zobrazit celý komentář

Poids est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre moelle bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-generique-mylan/

Přidat nový komentář k článku

tři * ? = tři
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Monte Bondone je sice na italské poměry malým střediskem (pouze 20 km tratí), ale mezi jeho výhody patří snadná dostupnost z brennerské dálnice, zajímvé převýšení tratí, ...
Lyžování ve výškách: 1184 - 2090 m.n.m
Délka sjezdovek: 21 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %29 %67 %5 %