Reklama

26.09.2010
obrázek

Lyže Atomic 2010/11

Esosport.cz
V Alpách se již lyžuje, tak se podívejme, na čem budeme letošní zimu brázdit zasněžené svahy. Podobně jako v předchozích sezónách vám i letos představíme novinky, které připravily přední výrobci lyží. Začínáme tradičně u lyží Atomic, jelikož tato značka je u nás patrně k nejoblíbenější.

reklama

Související

V sezóně 10/11 i nadále sází Atomic na „dvoupatrové“ lyže DoubleDeck, ale jen v provedení Vario Flex.

Na začátek malé opakování - u lyží s konstrukcí Vario Flex (celým jménem Atomic DoubleDeck Vario Flex) je důraz kladen na změnu podélné flexe. Při zatížení lyže se horní vrstva mírně vysunuje směrem ke koncům lyže a lyže se tak jeví jako tvrdší.
Tuto konstrukci používá Atomic hlavně u dvou on-piste modelových řad: u čistokrevných lyží na upravené sjezdovky Race a u univerzálnějších (cross-carving) modelů řady Vario (loni nazvané Drive).

V rámci řady Atomic Race se nedějí žádné velké změny.

Jak top slalomka Atomic D2 Race SL, tak i top obřačka Atomic D2 Race GS vyrážejí do nové sezóny beze změn. To samé platí i pro jejich sportovní čistě sendvičové varianty (bez Vario Flex) Atomic Race Ti SL / Atomic Race Ti GS i pro rekreační lyže Race LT/ST (bez Vario Flex a bez dřeva v jádře lyže).
Klikněte pro zvětšení

V řadě Vario, která nabízí o něco širší lyže pro lepší stabilitu na neupravených tratích, je změn více.

Přibyl nový model Atomic D2 VC 75 se šířkou středu 75 mm založený na koncepci Vario Cut (na rozříznutou špičku i patku lyže tlačí horní deska a pod zatížením se tak mírně zmenšuje rádius lyže a lyže se stává točivější). Nicméně ani tento nový model nemůže zakrýt fakt, že koncepce Vario Cut ustupuje. Loni byly v nabídce 3 Vario Cut modely (se šířkou 72 mm a 82 mm), letos jen jeden.
Zbytek řady Vario je založen výhradně na Vario Flexu, levnější modely pak na klasické koncepci CAP (vypěněné jádro přetažené laminátovou skořepinou).
Na vrcholu nabídky je stále model Atomic D2 VF 70 s dřevěným jádrem Powercore. Opět je totožný s top obřačkou Atomic D2 Race GS, ovšem letos ve výrazném zeleno-černém kabátě.
Klikněte pro zvětšení
Atomic D2 VF 70 provedení 2010/11

Nabídka dále pokračuje dvěma více univerzálními modely Atomic D2 VF 72 a Atomic D2 VF 82, které opět pokračují z loňska (samozřejmě kromě designu). Liší se od sebe šířkou ve středu a krojením.
Lyže Atomic D2 VF 72 je spíše crosska hlavně pro upravenou i neupravenou pistu s rádiusem 14-16m (tj. střední oblouky).
Širší Atomic D2 VF 82 má all-mountain ambice na výlety mimo upravované tratě, na sjezdovce ji pak využijete hlavně v delších obloucích (rádius 16-17,5 m). V letošní sezóně budou tyto modely jen v jednom barevném provedení (mizí tedy loňské rozlišení na Select a Black).
Do zimy 10/11 pokračuje i třetí varianta Vario Flexu – lyže Atomic D2 VF 75 se šířkou ve středu lyže 75 mm (něco na pomezí mezi croskou a all-mountain lyží). Tento model nabízí více slalomový rádius 12-14 m a stejně jako loni dvě barevné varianty (černo-červenou a oranžovo-černou).
Klikněte pro zvětšení
Atomic D2 VF 72 provedení 2010/11

Jako novinku zařazuje do nabídky Atomic i dvě barevná provedení se šířkou 73 mm. Mají podobně jako D2 VF 75 spíše slalomový rádius pro kratší oblouky (12,5 15 m), ale budou osazována jednodušším vázáním řady XTO (předchozí modely všechny s vázáními Neox) a horní lyže (Control Deck) je měkčí než u modelu VF 75.
Zavedením této další šířky vychází Atomic vstříc rekreačně sportovním lyžařům, kteří by chtěli zkusit Vario Flex. Pro sportovnější lyžaře, kteří chtějí slalomovou crossku je tu Atomic VF 75. Kdo pak chce rychlejší změnu hran, tak sáhne po modelech Race (např. Race SL Ti má 70 mm).

V řadě Vario jsou pak ještě 3 další modely – Atomic Carbon, Scandium a Fibre black. Jsou sice nové, ale mají jednoduchou CAP konstrukci a jsou to již poměrně měkké lyže.

Řada Nomad bude ještě více "free".

Zbývající část nabídky Atomic 2010/2011 pak tvoří modely, které asi většinu lyžařů příliš neosloví. Jedná se o vyloženě all-mountain řadu Nomad, která vychází ještě více vstříc obecnému „free“ trendu posledních let. Pod heslem „Hurá do neupraveného terénu plného čerstvého prašanu!" Co na tom, že globální oteplování přináší spíše sněžnými děly vytvrzené pisty….
U většiny modelů Nomad přesahuje šířka středu lyže 80 mm (např. přepracovaný Nomad Crimson už ztloustl už na 88 mm). Lyže mají navíc tzv. „Adaptive Camber“ (na rozdíl od klasického či "Traditional Camber" u řady Race a Vario). Lyže má menší průhyb: při položení na rovnou podložku více „leží na břiše“. Tím pádem má i menší „přítlak“ ve špičce i na patě.
To je sice výhodné při jízdě ve volném terénu, ovšem méně výhodné na upravené pistě, kde se Adaptive Camber projevuje horším držením hran. V nabídce jsou samozřejmě i různé speciálky (freeride řada All mountain Twins nebo Powder, skiapinistické lyže,….).
Klikněte pro zvětšení
Přehled kolekce lyží Atomic na sezónu 2010/2011


Do pozice tak trochu okrajové části nabídky se začínají dostávat asi i dámské lyže řady Balanze. V katalogu je naleznete až téměř na konci. Oproti loňsku nabídka navíc trochu propřídla. Místo 8 modelů jich bude nabízeno jen 6.
On-piste crosska Atomic D2 VF 75 se šířkou 75 mm ve středu a se slalomovým rádiusem (dámský protějšek modelu Atomic D2 VF 75), rekreační cross slalomka D2 VF 73 a pak 4 CAP modely Cloud (totožné s těmi loňskými).
Klikněte pro zvětšení
Atomic Balanze D2 VF 75 2010/2011


Na závěr několik zajímavých videí o nových lyžích Atomic 2010/2011

Představení nových modelů 10/11 Atomic D2 Race GS, D2 VF 75 a D2 VC 75 - propagační video od firmy Atomic ze serveru YouTube se snadno srozumitelným komentářem v angličtině

Přehled celé kolekce lyží Atomic 2010/2011 - bez komentáře, záběry z výstavy ISPO 2010 z Mnichova, opět ze serveru YouTube

Představení konstrukce Double Deck Vario Cut - loňské propagační video od firmy Atomic ze serveru YouTube se snadno srozumitelným komentářem v angličtiněDetailní informace o níže uvedených modelech Atomic 2010/11 získáte v internetovém obchodě Lyže EsoSport.cz , kde si můžete lyže Atomic 2010/11 objednat již nyní.

V eshopu také probíhá výprodej lyží 2009/10 za velmi zajímavé ceny!

Lyže Atomic 10/11

Lyže Atomic Race D2 SL + vázání Neox TL 12
Lyže Atomic Race D2 GS + vázání Neox TL 12
Lyže Atomic Drive D2 VF 70 + vázání Neox TL 12
Lyže Atomic Drive D2 VF 72 + vázání Neox TL 12
Lyže Atomic Drive D2 VF 82 + vázání Neox TL 12
Lyže Atomic Race Ti SL + vázání Neox TL 12
Lyže Atomic Race Ti GS + vázání Neox TL12
Lyže Atomic Drive D2 VF 75 + vázání Neox TL 12
Lyže Atomic D2 VF 75 Women + vázání Neox TL 12 10/11

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

deset - osm = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Superdevoluy je menší středisko ležící severně od Gapu v jižních Hautes Alpes. Díky 100km tratí všech obtížností uspokojí jak rodiny s dětmi, tak i náročnější lyžaře. Pob...
Lyžování ve výškách: 1470 - 2510 m.n.m
Délka sjezdovek: 100 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
27 %38 %27 %8 %