Reklama

03.10.2010
obrázek

Lyže Volkl 2010/11

Esosport.cz
Druhý článek o lyžích na sezónu 2010/11. Tentokrát se zaměříme na bavorskou značku Volkl, která pro nadcházející zimní sezónu připravila úplně novou kolekci on-piste lyží.

reklama

Související

Nová on-piste řada Racetiger

V této patrně nejprodávanější řadě nezůstal téměř kámen na kameni. Po několika letech, kdy v této řadě určené hlavně na upravené sjezdovky dominovala koncepce dřevěného jádra s nástavbou (Sensor Woodcore XTD Double Grip) se Volkl rozhodl přejít u top slalomky i top obřačky na klasickou koncepci plochého sendvičového jádra (konstrukce Power Construction - viz. obrázek). Hlavním přínosem má být menší hmotnost při zachování tuhosti (opět použit titanal).

Kromě nového jádra najdeme u top modelů řady Volkl Racetiger i další dvě novinky: novou desku pod vázání Rmotion a bočnice lyže z materiálu schopného absorbovat vosk (systém Speedwall). Ano, čtete správně - nové top on-piste lyže Volkl Racetiger nazvané Volkl Racetiger Speedwall SL a Volkl Racetiger Speedwall GS - budete moci voskovat i z boku. Spolu s lyžemi dostanete k tomuto účelu speciální vosk!
Klikněte pro zvětšení
Samozřejmě tato inovace má hlavně PR efekt. Její praktický dopad na jízdní vlastnosti lyží je téměř nulový. Hlavní je, že top modely Volkl Racetiger Speedwall SL a GS stále nabídnou to, co od nich nejnáročnější amatérští lyžaři očekávají - tj. účinné hranění i na zledovatělé trati, snadnou ovladatelnost díky úzkému středu (a o něco lehčímu jádru) + stabilitu.
K lepším vlastnostem přispěje i výše zmíněná nová podložka pod vázání Rmotion. Na rozdíl od předchozího systému iPT Power Transmission zabudovaného do lyže se jedná o "obyčejnou" desku.
Je pevně uchycena šrouby do lyže v zadní části, přední část desky Rmotion je uchycena kluzně, aby byl umožněn lepší průhyb lyže. Špička i patka vázání se na desku nasouvají a upevňují se pomocí spojovací lišty a centrálního šroubu. Deska R motion je o něco širší, tj. uchycení vázání se mírně posunulo směrem k bokům lyže, aby byl zaručen lepší přenos sil na hranu.

Krojení i šířka slalomky Volkl Racetiger Speedwall SL i obřačky Volkl Racetiger Speedwall GS se příliš nezměnily - šířka ve středu zůstala u Speed wall SL (naštěstí) na 66 mm, u Speed wall GS také zůstalo 68 mm), krojení se u obou lyží měnilo v řádu desetinek metru - tj. téměř neznatelně.
Klikněte pro zvětšení
Klikněte pro zvětšení
Nové lyže Volkl Racetiger SL (nahoře) a Racetiger GS Speedwall

Inovační kůrou prošly i sportovní on-piste modely Volkl Racetiger SC/RC. Nově budou nazvané Volkl Racetiger SC PSi a Volkl Racetiger RC PSi. Právě v těch posledních třech písmenech se skrývá ta největší změna.
Pro sezónu 2010/11 Volkl nasadil u těchto sportovních lyží systém nastavitelné podélné tuhosti Power Switch (přesně Power Switch Individual), který představil poprvé pro zimu 2007/08 u lyží Tigershark.
Klikněte pro zvětšení
V případě lyží Volkl Racetiger SC/RC PSi probíhá po celé délce lyže jedno táhlo vpředu ukotvené v elastickém materiálu. Na patce lyže je pak umístěn šroub, kterým se reguluje jeho stlačení a tím i tuhost lyže. Lyže Volkl Racetiger SC/RC PSi si tak můžete přizpůsobit svému stylu jízdy, stavu sjezdovky nebo třeba hmotnosti lyžaře. Získáte tak opravdu několik různých lyží v jedné a budete připraveni na jakékoliv podmínky na sjezdovce.
Hlavní odlišnosti Power Switch Individual oproti klasickému Power Switch, který naleznete u top modelů Volkl Racetiger SL / GS PowerSwitch, jsou dvě: táhlo je jen jedno + je umístěno ve středu lyže (u SL/GS PowerSwitch jsou 2 táhla po stranách lyže) a tuhost se reguluje šroubem (na imbusový klíč) nikoliv přepínačem.

Výhodou nastavování pomocí šroubu je možnost lepšího odstupňování, nevýhodou pak o něco obtížnější manipulace. Volkl samozřejmě doporučuje, aby nastavování prováděl jen prodejce podle sofistikovaně se tvářící nastavovací tabulky, která bere v úvahu hmotnost, věk i zdatnost lyžaře.
Klikněte pro zvětšení
Klikněte pro zvětšení
Nové lyže Volkl Racetiger SC (nahoře) a RC PSi

Ovšem hlavní kouzlo technologie Power Switch nespočívá v několika návštěvách prodejce během sezóny. Daleko větším přínosem je možnost si přímo na svahu změnit tuhost lyže sám – ráno na umrzlé pistě nastavíte větší tuhost (prostě přidáte pár otáček) a odpoledne na měkčí pistě zase lyže o něco povolíte. Na lyži je vepředu průzor se stupnicí, takže si snadno zkontrolujete, jak máte lyže utažené. Fakt, že budete muset vozit sebou imbusový klíč, nehraje zase tak velkou roli.

Kdo by chtěl komfortnější nastavování, tak sáhne po již zmíněných on-piste top modelech s PowerSwitchem: Volkl Racetiger SL Power Switch a Volkl Racetiger GS PowerSwitch. U těchto dvou modelů zůstal třípolohový ručně ovládaný přepínač, rovněž rozměry i rádiusy pokračují z loňska.
Opět poklesla cena – v sezóně 2010/11 bude maloobchodní cena činit přijatelnějších 24.790 Kč (loni 27.490 Kč, předloni dokonce 32.990 Kč), příplatek vůči sportovním modelům Racetiger SC/RC PSi tak bude cca. 5.000 Kč (Volkl Racetiger SC/RC Psi s vázáním 12.0 TC D stojí 19.490 Kč).
Klikněte pro zvětšení
Klikněte pro zvětšení
Lyže Volkl Racetiger SL (nahoře) a GS Power Switch v designu 2010/11

Vraťme se ale ještě k Volkl SC/RC PSi. Stejně jako v minulosti bude u sportovních modelů technologie PSi doplněna jádrem v kombinaci dřevo/laminát. Pro větší stabilitu byl ještě do lyží Volkl Racetiger SC/RC PSi stejně jako loni přidán ocelový plech.
Z hlediska rozměrů došlo u nových sportovních lyží Volkl SC/RC PSi zejména k rozšíření – slalomka SC narostla ve středu z 65 mm na 68 mm obřačka RC z 67 mm na 69 mm. Na upravené pistě to příliš nepoznáte. Doufejme ale, že to nebude pokračovat. Šířka ve středu nad 70 mm by již byla u on-piste lyží na úkor jejich agility.
Krojení zůstává u slalomky skoro stejné, u obřačky je cca. o 0,5 m vyšší. Společným znakem je u obou lyží přechod na standardní kulaté délky 155-160-165-170-175-180 místo 158-163-168-173.

Lyže Tigershark i Crosstiger pokračují beze změn.

Bez větších změn pokračují do nové sezóny lyže na upravené i méně upravené sjezdovky řady Tigershark a Crosstiger (resp. Tiger).
Tigersharky budou opět k dispozici ve třech variantách: top model Volkl Tigershark 11 Feet Power Switch + dvě lyže bez Power Switch – Volkl Tigershark 10 Feet a 8 Feet.
U modelů Crosstiger (resp. Tiger) je situace podobná - pokračuje top model Volkl Crosstiger Carbon (nově v atraktivním černém kabátě, s tradičním jádrem Sensor Woodcore XTD Double Grip) i sportovně-rekreační Crosstiger Steel.
Tři rekreační lyže loni nazvané Tiger 10, Tiger 3Motion a Tiger byly nahrazeny mírně inovovanými „comfort carving“ modely Sensor 3, Sensor 2 a Sensor 1. Oproti loňsku jsou o 1 mm širší, posledně jmenovaný Sensor 1 nabízí tzv. Progressive Technology, která slibuje lepší ovladatelnost lyže pro začínající a příležitostné lyžaře.
Klikněte pro zvětšení
Klikněte pro zvětšení
Lyže Volkl Tigershark 11 Feet (nahoře) a Volkl Crosstiger Carbon


Univerzálky Unlimited i dámské Attiva také beze změn

V all-mountain řadě Volkl Unlimited AC také nedošlo k žádným výrazným změnám. Top modely Volkl AC 50 a Volkl Grizzly (s iPT Wide Ride a u Grizzly i s Power Switchem) pokračují. Stejně jako loni inovovaný sportovní model Volkl Unlimited AC 30.

V dámské řadě Attiva je situace podobná, také nic převratného. Loni představený Bio-logic koncept bude Volkl nabízet i nadále. Jeho bližší popis naleznete v loňském článku.

Na závěr dvě zajímavá videa o nových lyžích Volkl 2010/2011

Představení technologie Power Switch Individual: propagační video od firmy Volkl (s komentářem v angličtině).
Video o Speedwall opět krátký propagační film od firmy Volkl (s komentářem v angličtině).Detailní informace o níže uvedených modelech Volkl 2010/11 získáte v internetovém obchodě Lyže EsoSport.cz , kde si můžete lyže Volkl 2010/11 objednat již nyní.

Lyže Volkl 10/11

Lyže Volkl Racetiger Speedwall SL + váz. R motion 12.0D
Lyže Völkl Racetiger SL Racing Power Switch + vázání Marker Motion R iPT 12.0 D
Lyže Volkl Racetiger Speedwall GS + váz. Rmotion 12.0D
Lyže Volkl Racetiger GS Racing Power Switch + R iPT12.0
Lyže Volkl Crosstiger Carbon + vázání Motion iPT 10.0 TC
Lyže Volkl Tigershark 11 Ft Power Switch + iPT SR 12.0 D
Lyže Volkl Racetiger SC / Slalom Carver PSi + vázání Marker sMotion iPT 11.0
Lyže Volkl Racetiger RC / Race Carver PSi + vázání Marker sMotion iPT 11.0
Lyže Volkl Tigershark 10 Feet + vázání Motion iPT 11.0 SR D
Lyže Volkl Attiva Fuego + vázání iPT eMotion 11.0 TC

V eshopu také probíhá výprodej lyží 2009/10 za velmi zajímavé ceny!
Komentáře k článku

Autor
Nadpis
Datum
viktorie-.viki
takhle nějak se na nich lyžuje
9.2.2011
Zobrazit celý komentář

na lyžích volkl je to moc příjemné zalyžování zvlášt když je vše v pořádku krásná sjezdovka......no co mám říct!určitě kupujte kupujte kupujte moc moc moc dporučuji!!!!

Štefan Sarka
Imbusový kľúč
29.1.2013
Zobrazit celý komentář

Dobrý deň neviete mi povedať, aká je veľkosť ibmusového kľúča na PSI systém, pretože neviem tam žiaden vopchať

Ruda
Imbusový klíč
2.2.2013
Zobrazit celý komentář

Štefane, na PSI systém je imbus klíč 2,5 mm

Jan Linhart
Racetiger Speedwall RC 170
4.2.2013
Zobrazit celý komentář

PO nakupu Racetiger Speedwall GS (cervene) v minuly patek jsem je pred odjeydem do Alp jeste testnul na Kobyle (Zadov). Cervena tam ma prijemny sklon a byla krasne promrzla....a lyze rozehraly svuj konzert. I kdyz na takove 'louce' nemohou ukazat co v nich je, jsem naprosto ohromen. Jezdil jsem minuly rok PSi GS (oranzove) a rozdil tridy je znat. i PSi drzi a leti pilu, ale tohle je vybusnejsi lyze. Let přes led je zazitek plny kontroly nad lyzi a strikajiciho adrenalinu. Kdyz do lyze ve vysoke rychlosti (stremhlav) a nakrojite druhy oblouk, muzete se nachat svezt z oblouku ven s pocitem ze jedete po klidne kolejove trati, slapnete li vsak v puli oblouku doplna a zatlacite muzete cekat citelne zrychleni. Neni to raketove vystreleni, ktere by vam cinilo problemy s kontrolou lyze, jedna se o plynuly avsak citelny prisun rychlosti za naprosteho klidu. Kdo mate radi rychlost a vyzadujete od lyze naprosto precizni chovani, jsou tyto lyze jednoznacnou volbou. Doporucuji :-)

Přidat nový komentář k článku

? * jedna = tři
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Courchevel je nejluxusnější a nejstarší částí celé oblasti Tří údolí (zejména část Courchevel 1850). Leží v posledním a nejvzdálenějším údolí a kromě 150 km sjezdovek nab...
Lyžování ve výškách: 1300 - 2738 m.n.m
Délka sjezdovek: 160 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
16 %61 %30 %9 %