Reklama

30.10.2011
obrázek

Lyže Atomic 2011/12

Skinet.cz
Lyžařská sezóna v Alpách již začala, tak se podívejme, na čem se letošní zimu budeme vozit.
Začínáme u lyží značky Atomic.

reklama

Související

Související články: 

V sezóně 11/12 Atomic opět sází na lyže DoubleDeck

Na začátek malé opakování. Dvojlyže Double Deck existují již od sezóny 2008/09, a to sice ve dvou provedeních - Vario Flex (celým jménem Atomic DoubleDeck Vario Flex) a Vario Cut.

U Vario Flexu je důraz kladen na podélnou flexi - při zatížení lyže se horní vrstva mírně vysunuje směrem ke koncům lyže a lyže se tak jeví jako tvrdší. U Vario Cut je spodní lyže rozříznutá na špici a na patce a při zatížení se rozevře, tím pádem se zmenší rádius a lyže se stane točivější. Ovšem tato koncepce je na ústupu, v nabídce Atomicu zbyl už jen jediný model, který ji využívá.
I v sezóně 2011/12 bude Atomic používat tuto konstrukci hlavně u dvou on-piste modelových řad: u lyží na upravené sjezdovky Race a u univerzálnějších (cross-carving) lyží Vario.

On-piste řada Race bez větších změn

U on-piste lyží Race nedochází oproti loňsku k žádným podstatným změnám. Nabídka začíná top slalomkou Atomic D2 Race SL a top obřačkou Atomic D2 Race GS. Obě lyže vyrážejí do nové sezóny beze změn. To samé platí i pro jejich sportovní sendvičové varianty (bez Vario Flexu ale se sendvičovým celodřevěným jádrem) Atomic Race Ti SL a Atomic Race Ti GS. Beze změn zůstávají i rekreační varianty Race LT/ST (bez Vario Flex a také bez dřeva v jádře lyže).

Klikněte pro zvětšení
Klikněte pro zvětšení
Klikněte pro zvětšení
Klikněte pro zvětšení
Lyže Atomic Race 2011/12 - shora D2 GS, D2 SL, Race Ti GS a Race Ti SL.

Lyže Atomic 2011/12

Právě nyní skladem na Esosport.cz.

Doručení zdarma, výrazné slevy.
Jedna novinka oproti loňsku tu ale je. V on-piste řadě Race přibyly tři vysloveně rekreační modely - modely, které jsou z hlediska konstrukce ještě pod modely Race ST/LT. Tyto tři novinky se nazývají Performer Carbon, Scandium a Fiber. Jedná se o lyže se šířkou ve středu 72-73 mm a jsou založené na vypěněných jádrech (Race ST/LT má jádro alespoň částečně dřevěné). Z hlediska krojení patří spíše mezi univerzálky s preferencí spíše kratších oblouků – rádius 14-14,5 m při 170 cm.

Beze změn pokračuje i většina modelů Vario

Podobně jako u řady Race, tak „nuda“ je i u modelů Vario – všechny pokračují z loňska, samozřejmě v novém kabátě. Stejně jako v řadě Race pak přibyly na dolním konci nabídky tři inovované modely.

Na pomyslném vrcholu nabídky stojí jediný model s Vario Cut – lyže Atomic D2 VC 75 se šířkou středu 75 mm. Zbytek řady Vario je založen výhradně na Vario Flexu, levnější modely pak na klasické koncepci CAP (vypěněné jádro přetažené laminátovou skořepinou).

Vario Flex nabídka začíná modelem Atomic D2 VF 70 s dřevěným jádrem Powercore, který je opět totožný s top obřačkou Atomic D2 Race GS. Loňský zelený design ale vystřídala elegantnější stříbrno-černá kombinace.

Nabídka dále pokračuje dvěma již více univerzálními (tj. ve středu širšími) modely Atomic D2 VF 72 a Atomic D2 VF 82, které opět pokračují z loňska (samozřejmě kromě designu). Liší se od sebe jen šířkou ve středu a krojením.
Lyže Atomic D2 VF 72 je taková on-piste crosska s rádiusem 14-16m, širší Atomic D2 VF 82 má s 82 mm ve středu ambice i na výlety mimo upravované tratě, na sjezdovce ji pak využijete hlavně v delších obloucích (rádius 16-17,5 m). V sezóně 2011/12 budou oba tyto modely v červeno-černém provedení.

Klikněte pro zvětšení
Lyže Atomic D2 VF 72 2011/12

Pokračuje i třetí (=sportovní) varianta Vario Flexu – lyže Atomic D2 VF 75 se šířkou 75 mm (něco na pomezí mezi croskou a all-mountain lyží). Tento model nabízí více slalomový rádius 12-14 m a stejně jako loni dvě barevné varianty - letos červeno-bílou podobnou modelům Race a zeleno-černou.

Klikněte pro zvětšení
Lyže Atomic D2 VF 75 2011/12

Do nové sezóny se dostala pod názvem Atomic D2 VF 73 i dvě barevná provedení se šířkou 73 mm. Mají také spíše slalomový rádius pro kratší oblouky (12,5 - 15 m), ale budou i nadále osazována jednodušším vázáním řady XTO (předchozí modely všechny s vázáními Neox).

V řadě Vario ještě najdeme 3 inovace – lyže Atomic Vario Carbon, Vario Scandium a Vario Fiber. Mají vypěněná jádra, první dva s bočnicemi, poslední Fiber je čistokrevný CAP. Oproti ostatním modelům v řadě Vario mají modifikované prohnutí v podobě přizvednuté špičky – tzv. Adaptive Rocker. Ta hlavně omezí nechtěné “zakusování“ špičky při jízdě, ovšem na úkor točivosti a držení na ledu (délka hrany, která se „opírá“ o sníh se přizvednutí špičky o něco snižuje).

Na scénu vstupuje Rocker

Pokud budete pečlivě studovat katalog 2011/12, tak zmínku o prohnutí objevíte u každého modelu. Katalog je plný označení "Rocker" a "Camber". Nejde o žádnou převratnou novinku, ale spíše o marketing v podobě většího zdůrazňování a širšího použití něčeho, co existuje již hodně dávno.

Když lyži položíte na rovnou podložku, tak se bude dotýkat špičkou a patou, prostředek bude mírně „ve vzduchu“. No a tohle se teď jmenuje u Atomicu „Active Camber“. Když u lyže trochu ohnete špičku nahoru, tak rázem získáte „Adaptive Rocker“ (lyže více „sedí“ na špičce). Když k tomu přidáte i zvednutou patku, tak je tu „Powder Rocker“ (lyže „sedí“ na prostřední části).

Klikněte pro zvětšení
Dříve bylo ohýbání výsadou jen lyží určených do volného terénu, teď se ale začíná dostávat ve větší míře i do velkosériových modelů určených spíše na upravené tratě. Vychází se tím vstříc méně vyspělým lyžařům, kteří sice chtějí krojené (tj. snadno točivé) lyže, ale občas se jim špička „kousne“. Její přizvednutí tento efekt částečně omezuzuje, ale nic není zadarmo. Ohnutá lyže zase o něco méně „sama“ zatáčí. Atomic právě toto přizvednutí špičky v sezóně 2011/12 používá na třech výše uvedených novinkách v řadě Vario. U zbytku řady Race a Vario zůstává vše při starém dobrém Active Camberu.

Zbývající část nabídky Atomic 2010/2011 tvoří modely, které asi většinu českých lyžařů příliš neosloví. Jedná se o lyže určené hlavně pro jízdu mimo upravené sjezdovky pod označením „Nomad“. Tato řada vychází vstříc „free“ trendu poledních let - „Hurá do neupraveného terénu plného čerstvého prašanu! Co na tom, že globální oteplování přináší spíše sněžnými děly vytvrzené pisty…“.

Ovšem jistý posun směrem k realitě tu je – dříve tvořily řadu Nomad hlavně modely se šířkou ve středu nad 80 mm. Letos se pod označením Nomad prodávají i tři lyže se šířkou 77 mm. U všech Nomadů se vyskytuje přizvednutá špička pod označením Adaptive Rocker.

V nabídce jsou samozřejmě i různé speciálky (freestyle řada Twins nebo freeridové lyže pod jednoduchým označením „FreeSki“ nebo skialpinistické lyže,….). A nesmíme zapomenout ani na dámské lyže.
Stejně jako loni bude nabízeno 6 modelů s klasickým prohnutím a 3 nové modely s přizvednutou špičkou (na dolním konci nabídky).

Nabídka začíná on-piste crosskou Cloud D2 VF 75 (obdoba „pánského modelu Vario D2 VF 75), pokračuje modelem Cloud D2 VF 73 (stejně jako v pánské řadě Vario) a končí 4 vypěněnými CAP modely Cloud (Cloud 9, Cloud 8, Cloud 7 a CLoud 6). Výše zmíněné tři novinky s Adaptive Rockerem se jmenují Affinity Storm (kupodivu s dřevěným jádrem), Affitity Pure a Affinity Air (obě s vypěněným jádrem).Přehled lyží Atomic 2011/12, které nabízí internetový obchod Lyže Esosport.cz:

TOP LYŽE KRÁTKÝ OBLOUK
Lyže Atomic Race D2 SL + vázání Neox TL 12

TOP LYŽE STŘEDNÍ, DLOUHÝ OBLOUK
Lyže Atomic Race D2 GS + vázání Neox TL 12

TOP LYŽE CROSS CARVING
Lyže Atomic Drive D2 VF 72 + vázání Neox TL 12

SPORTOVNÍ LYŽE KRÁTKÝ OBLOUK
Lyže Atomic Race Ti SL + vázání Neox TL 12

SPORTOVNÍ LYŽE STŘEDNÍ A DLOUHÝ OBLOUK
Lyže Atomic Race Ti GS + vázání Neox TL12

SPORTOVNÍ LYŽE CROSS CARVING
Lyže Atomic Drive D2 VF 75 + vázání Neox TL 10Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

tři + jedna = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Městečko San Martino di Castrozza (1.467 m) leží v jihozápadní části Dolomit na úpatí rozeklaných štítů horské skupiny Pale. Lyžařské terény tvoří pláně mezi vrcholy Alpe...
Lyžování ve výškách: 1379 - 2654 m.n.m
Délka sjezdovek: 65 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %42 %43 %15 %