26.01.2013

Mazeová s předstihem vyhrála Křišťálový glóbus za obří slalom

ČTK
Maribor (Slovinsko) 26. ledna (ČTK) - Lyžařka Tina Mazeová vyhrála jako první Slovinka v historii malý Křišťálový glóbus za obří slalom ve Světovém poháru.

Související

Související pohoří:
Související střediska:
Trofej si zajistila v dnešním závodu před domácím publikem v Mariboru, kde obsadila druhé místo.

"Na tenhle Křišťálový glóbus jsem se v tomto roce hodně napracovala. Teď ho mám a můžu pokračovat dál," řekla v cíli Mazeová, jež vyhrála čtyři z předchozích šesti obřích slalomů v sezoně. Ani jednou ovšem nechyběla na stupních vítězů.

Z vítězství se dnes díky nejlepší jízdě druhého kola radovala Lindsey Vonnová, jež útočila z třetího místa po prvním kole. Američanka, jež má na kontě už 59 vítězství v SP, se z triumfu v obřím slalomu radovala teprve potřetí v kariéře.

"Tenhle týden jsem obří slalom trénovala jen tři dny, zkoušela jsem něco s lyžemi. Věděla jsem, že mohu být na rovinaté trati rychlá," řekla v cíli Vonnová, jež se v předchozích pěti startech v obřím slalomu nevešla ani do dvacítky. "Cílem bylo umístění v nejlepší pětce, stupně vítězů byly snem. Ve finále jsem přidala trochu plynu a je to neuvěřitelné," dodala.

Mazeová, jež v polovině závodu před Američankou vedla o 48 setin, udělala v druhé jízdě v rovinaté pasáži několik chyb a v celkovém součtu prohrála o osm setin. Třetí skončila Anna Fenningerová z Rakouska.

Suverénka aktuálního ročníku Mazeová se prosadila na stupně vítězů už v 16. závodě sezony a v celkovém pořadí má s 1554 body před druhou Marií Höflovou-Rieschovou náskok už 748 bodů.

Postup v Mariboru unikl jediné Češce na startu Kateřině Pauláthové. Devatenáctiletá reprezentantka, jež se na trať vydala s číslem 62, obsadila 37. místo. Od postupové třicítky ji dělilo 23 setin. Za slovinskou hvězdou zaostala o 2,65 sekundy.