Reklama

23.11.2011
obrázek

Na Ještědu má vzniknout široká sjezdovka za desítky milionů

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Na Ještědu má vzniknout široká sjezdovka za desítky milionů.

reklama

Související

Související pohoří: 
Související střediska: 
Liberec 23. listopadu (ČTK) - V rekreačním areálu na libereckém Ještědu by v příštích letech měla vzniknout nová páteřní sjezdovka. Vybudování trati dlouhé asi 1700 metrů a široké až 50 metrů by podle současného odhadu mělo přijít na 40 a 60 milionů korun. Novinářům to dnes řekl ředitel Sportovního areálu Ještěd Vít Pražák. Červená sjezdovka Skalka by podle něj v průběhu sezony měla ulevit ostatním svahům. Začít stavět by se mohla na jaře roku 2013.

Podle Pražáka se areál dlouhodobě potýká s tím, že jsou jeho sjezdovky úzké. O vybudování širší se proto uvažovalo delší čas. Příští rok chce středisko získat stavební povolení. "Ten další rok, pokud se nám podaří získat dostatek finančních prostředků, a my věříme, že se nám to povede, bychom v dubnu roku 2013 začali tuto sjezdovku stavět," popsal plány.

Sjezdovka Skalka má být celá osvětlená. Vést by měla v blízkosti čtyřsedačkové lanové dráhy. S plány centra se později v rámci veřejných diskusí bude moci seznámit také veřejnost. Projekt se proto také zřejmě během zimy objeví na webu.

Peníze by chtěl areál získat prostřednictvím dotačních titulů. "Existuje spousta evropských programů, do kterých bychom se chtěli zařadit a jít touto cestou," dodal Pražák. Dalším uvažovaným zdrojem jsou i vlastní příjmy areálu. Vznik sjezdovky bude znamenat kácení stromů. Negativní reakce zatím Pražák nezaznamenal. "Nehledě na to, že se státoprávními orgány ochrany přírody to máme projednáno a v podstatě jsme od nich už v tomto směru souhlasy obdrželi," uvedl.

Sjezdovka Skalka by podle něj neměla být jediná. Novou přibližovací sjezdovku chce středisko vybudovat u svého přibližovacího vleku. Měla by zajistit hlavně lepší provoz a bezpečnost lyžařů. Hotová má být příští rok. Její cena se odhaduje asi na půl milionu korun.

Sportovní areál Ještěd je akciová společnost, kterou vlastní město Liberec. Nabízí přes devět kilometrů upravených tratí všech náročností. V minulosti jej měla v nájmu společnost Snowhill. Ta na Ještědu vybudovala tři lanové dráhy a čtyři vleky. Městská společnost poté převzala dluh kolem čtvrt miliardy korun, ty ale splatilo město prostřednictvím dluhopisů.

Areál mu má peníze postupně vracet. Letos měl do rozpočtu města přispět částkou 15 milionů korun. To se ale nestalo a město tvrdí, že bylo o neplánovaném výpadku rozpočtových příjmů informováno pozdě. Zastupitelku Zuzanu Kocumovou (Unie pro sport a zdraví), která byla předsedkyní představenstva sportovního areálu, to stálo křeslo. Pražák dnes připustil, že je tato suma pro areál moc. Půjčka mezi městem a sportovním areálem proto bude jedním z bodů čtvrtečního jednání libereckých zastupitelů.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

dva + devět = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

V blízkosti Ženevského jezera na pomezí Švýcarska a Francie leží největší lyžařská oblast světa Portes du Soleil - Slunečná brána. Vznikla propojením celkem 14 středisek ...
Lyžování ve výškách: 950 - 2277 m.n.m
Délka sjezdovek: 650 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
6 %26 %58 %15 %