Reklama

24.10.2011
obrázek

Nové lanovky 2011/12 – Slovensko: sedačka v Lomnici a blížící se propojení Chopku

Skinet.cz
I u našich východních sousedů se přes léto v lyžařských areálech „urodila“ jedna novinka - nová moderní 8sedačka v Tatranské Lomnici. A také začala výstavba Funitelu na Chopku.

reklama

Sedačka od italského výrobce Leitner zvedne přepravní kapacitu ve středisku Tatranská Lomnica - Skalnaté Pleso o 2.400 osob. Půjde o přepravní zařízení, které nabídne většinu moderních „vymožeností“: odpojitelné sedačky pro snadný nástup, zábrany proti pádu dětských lyžařů Kidstop, kryty (bubliny) pro ochranu před nepřízní počasí a vysokou rychlost přepravy s dobou jízdy jen něco málo přes 2 minuty.

Dolní stanice je umístěná v nadmořské výšce 906 metrů v blízkosti nového záchytného parkoviště. Horní stanice je pak ve výšce 1 040 metrů.

Společně s lanovkou se do zimy vybudují i nové modré sjezdovky s celkovou délkou 2,7 km, plně technicky zasněžované.

České lyžaře ale hlavně potěší, že konečně začala výstavba lanovky, která by měla opět po téměř 20 letech propojit obě strany Chopoku. V létě se začala stavět první etapa, spočívající ve vybudování lanovky na severní straně ze stanice Priehyba na vrchol Chopku.

A půjde opravdu o technický skvost. Díky častému silnému větru se v Jasné rozhodli pro dvoulanový systém Funitel s 24místnými kabinkami, který odolá větru až do rychlosti 120 km-h. Podobné lanovky právě díky vysoké odolnosti na vítr jsou například v provozu na rakouském ledovci Hintertux.

Díky náročnosti zvolené technologie (masivní sloupy, 2 pohony) si výstavba bohužel vyžádá 2 roky – do provozu bude nový Funitel uveden až v zimě 2012-13.

Zároveň se stavbou Funitelu na severu bude probíhat i celková rekonstrukce horní stanice a výhledově se počítá i s novou již „klasickou“ 8-kabinkou na jižní straně. Jak by to celé mělo za 2-3 roky vypadat si můžete prohlédnout na obrázku níže.
Ale i pro letošní zimu si v Jasné přichystali pro lyžaře novinku – rozšíření zasněžovacího systému do horní části střediska do oblasti Koňské Grúnu, Rovné hole a Lukové. Tato část střediska byla doposud jako poslední na severní straně Chopku odkázaná jen na přírodní sníh.

Klikněte pro zvětšení
Vizualizace lanovek poskytla společnost Ateliér AAE, s.r.o., Ružomberok
Autor architektonického návrhu stavby : Ing. Tomáš Moravčík
Hlavní inženýr projektu : Ing. Jaroslav Moravčík , Ing. Tomáš MoravčíkKomentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

devět - sedm = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Hochkar je největším dolnorakouským lyžařským centrem, kde najdete 18 km sjezdovek různé obtížnosti. Na Hochkaru je k dispozici celkem 8 vleků a lanovek v nadmořské výšce...
Lyžování ve výškách: 1380 - 1808 m.n.m
Délka sjezdovek: 18 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %28 %56 %17 %