Reklama

12.01.2016
obrázek

Aktuální sněhové zpravodajství 11.1.2016

www.Zimni-Alpy.cz
Podmínky pro lyžování v Alpách se i nadále zlepšují, o víkendu opět sněžilo a tím se zvyšuje sněhová vrstva v celé oblasti Alp. Sníh znovu padali v pondělí 11.1., nejvíce v severní části francouzských Alp a západní části švýcarských Alp.

reklama

V nadmořské výšce pod 2000 spíše pršelo, během dne však teploty klesaly a bod mrazu by měl během noci na úterý klesnout na 1000 m a dále pokračovat v poklesu ve středu. V některých místech hrozí lavinové nebezpečí na úrovni 4.

Rakouské Alpy

Podmínky v rakouských Alpách se začínají zlepšovat díky sněžení z víkendu. Bohužel v pondělí byl bod mrazu kolem 1500 m, na nižších svazích spíše pršelo. Střediska na ledovci rovněž ovlivnil silný vítr, kde lze nalézt i nejlepší podmínky pro lyžování.

V pondělí byly nejlepší podmínky v oblasti Arlberg. Propojená střediska Lech (55/60cm), Zurs (55/60cm) a Warth-Schrocken (55/60cm) zažila největší sněžení v zemi, v provozu je 45 ze 47 lanovek. Blízký St Anton (45/100cm) nabízí rovněž skvělé lyžování díky dalšímu sněžení. Tato oblast očekává největší sněžení v nadcházejících dnech, i na nižších svazích to může být až metr.

Více na východě jsou podmínky více různorodé díky vyššímu bodu mrazu, je třeba vyrazit do vyšších poloh. O víkendu zde připadlo trochu sněhu a další je předpovídán ve všech nadmořských výškách a zlepší se tak podmínky pro lyžování. Sněžení míří do Ski Amade, tedy středisek Wagrain (25/60cm), Zauchensee (40/50cm) a Flachau (30/60cm), které jsou ve vyšší nadmořské výšce.

Bohužel střediska na ledovcích trpí silným větrem a tím se bohužel musely některé lanovky uzavřít. To je škoda, protože některá střediska nabízí po uplynulém sněžení skvělé podmínky pro lyžování. Pouze osm lanovek nabízí středisko Hintertux (25/110cm), šest je v provozu ve středisku Kaprun na ledovci Kitzsteinhorn (20/100cm) a šest v Kaunertal (163/194cm).

Během nadcházejícího týdne by mělo dle sněhového zpravodajství v rakouských Alpách dále sněžit, nejvíce sněhu je očekáváno na západě země. Může zde připadnout až metr sněhu.

Francouzské Alpy

Husté sněžení znovu zasáhlo francouzské Alpy během pondělka 11.1. a dalším sněžením předpovídaným pro konec týdne. Bohužel v nadmořské výšce pod 2000 m spíše pršelo, ale studená fronta opět sníží teploty, což bude znatelné v úterý.

Některá střediska trpěla deštěm, mezi nimi Portes du Soleil, kde déšť zasáhl v pondělí střediska Morzine (10/60cm), Les Gets (30/70cm) a Chatel (35/85cm). Výše napadlo dle sněhového zpravodajství více sněhu, silný vítr však omezi provoz lanovek. I přes 90 cm čerstvého sněhu na vrcholu Aiguille du Midi, bylo v provozu pouze 30 lanovek v pondělí v oblasti Chamonix (14/300cm) – a níže v Les Houches (14/58cm) pršelo. Silný vítr byl problémem i pro Tignes (85/155cm) a Val d´Isere (85/155cm), kde bylo uzavřeno 26 lanovek. V pondělí ráno napadlo 20 cm a další sníh je předpovídán.

Více na jihu ve francouzských Alpách stále čekají na výraznou sněhovou nadílku. V Isola 2000 (35/35cm) a Les Orres (60/60cm) napadlo pouze trochu sněhu. V pondělí by mělo sněžení dorazit i do této oblasti.

Francouzské Alpy bohužel mají riziko lavin na úrovni 4, které i v nadcházejících dnech zůstane na této úrovni z důvodu dalšího nového sněžení.

Švýcarské Alpy

Husté sněžení zasáhlo všechna sledovaná střediska v pondělí 11.1., ve většině napadlo dle sněhového zpravodajství kolem 30 cm. Teploty poklesly, což byla skvělá zpráva.

Střediska na jihozápadě jako Zermatt (15/170cm) a Saas Fee (55/198cm) rovněž mají přírůstek sněhu z víkendu, další připadl v pondělí. 5-15 cm napadlo brzy ráno v obou středisko, silný vítr však ovlivnil provoz lanovek.

Obdobné to bylo ve zbytku oblasti švýcarských Alp, místy hustě sněžilo, na nižších svazích bohužel pršelo a silný vítr ovlivnil provoz lanovek na vyšších svzaích. Jedním z takových středisek bylo Gstaad (12/135cm), které bylo kvůli počasí uzavřeno.

Sníh by měl padat v průběhu týdne, podmínky se budou dramaticky zlepšovatl i mimo sjezdovky. Teploty budou chladnější, nedostanou se pod -7oC.

Italské Alpy

Sníh padal ve všech sledovaných střediscích italských Alp během pondělka, většina má 10-30 cm nového sněhu.

Oblast údolí Aosta nejvíce těžila z čerstvého sněhu, ve střediscích Courmayeur (35/120cm) a La Thuile (45/100cm) napadlo až 80 cm. Region nabízí excelentní podmínky na sjezdovkách.

V oblasti Via Lattea napadlo 20 cm nového sněhu v mnoha střediscích. Ten dále zlepší podmínky pro lyžování ve střediscích Sestriere (30/40cm) a Sauze d´Oulx (30/40cm), které měly obtížný start sezóny. Lanovky mají stále omezený provoz, ale to by se snad v nadcházejících dnech mělo změnit.

Dolomity zažívají každý den zlepšení podmínek díky tolik potřebnému sněhu. Kolem 10 cm napadlo během víkendu v řadě středisek, takže podmínky pro lyžování zůstávají v oblasti excelentní. V pondělí připadlo dle sněhového zpravodajství 20 cm a i v nadcházejících dnech se budou podmínky nadále vylepšovat.

Současné sněžení bude pokračovat ve většině sledovaných středisek, občas vykoukne slunce uprostřed týdne. Teploty zůstanou nízko, zhruba kolem -5oC.

Německé Alpy

Podmínky se nadále zlepšují v německých Alpách po uplynulém víkendu, kdy sněžilo. Garmisch (30/140cm) a Oberstdorf (5/50cm) mají nejlepší podmínky v oblasti, zvláště na vyšších svazích, kde během víkendu a pondělka opět lehce sněžilo.

Jinde i přes zlepšení zůstávají podmínky stále různorodé. Spitzingsee (0/30cm) zažívá špatnou sezónu, v provozu má pouze 3 lanovky. Lenggries (10/15cm) na druhé straně stále zůstává uzavřené a čeká na sníh. Počasí přinese dobré zprávy, ve všech sledovaných střediscích by mělo v průběhu týdne sněžit.

Sněhové zpravodajství

V druhém týdnu by mělo v Alpách opět sněžit, zvláště na severu. Husté sněžení je předpovídáno na úterý, ve středu nebude nadílka výrazná, ve čtvrtek opět začne padat. Koncem týdne je očekáván až metr sněhu, zvláště v severní části francouzských Alp, severních švýcarských Alpách a na západě rakouských Alp. Teploty budou mít klesající tendenci, bod mrazu klesne z 2000 m na 0. První známky vyjasňování přinese víkend, kdy budou skvělé podmínky pro lyžování.

Zdroj: www.skiclub.co.uk

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

jedna * ? = čtyři
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Hochzeiger je středně velké středisko ležící ve známém lyžařském údolí Pitztal, které je známé zejména svým ledovcem. Hochzeiger leží hned na začátku údolí nad vesničkou ...
Lyžování ve výškách: 1450 - 2450 m.n.m
Délka sjezdovek: 40 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %25 %55 %20 %