Reklama

12.01.2016
obrázek

Aktuální sněhové zpravodajství 11.1.2016

www.Zimni-Alpy.cz
Podmínky pro lyžování v Alpách se i nadále zlepšují, o víkendu opět sněžilo a tím se zvyšuje sněhová vrstva v celé oblasti Alp. Sníh znovu padali v pondělí 11.1., nejvíce v severní části francouzských Alp a západní části švýcarských Alp.

reklama

V nadmořské výšce pod 2000 spíše pršelo, během dne však teploty klesaly a bod mrazu by měl během noci na úterý klesnout na 1000 m a dále pokračovat v poklesu ve středu. V některých místech hrozí lavinové nebezpečí na úrovni 4.

Rakouské Alpy

Podmínky v rakouských Alpách se začínají zlepšovat díky sněžení z víkendu. Bohužel v pondělí byl bod mrazu kolem 1500 m, na nižších svazích spíše pršelo. Střediska na ledovci rovněž ovlivnil silný vítr, kde lze nalézt i nejlepší podmínky pro lyžování.

V pondělí byly nejlepší podmínky v oblasti Arlberg. Propojená střediska Lech (55/60cm), Zurs (55/60cm) a Warth-Schrocken (55/60cm) zažila největší sněžení v zemi, v provozu je 45 ze 47 lanovek. Blízký St Anton (45/100cm) nabízí rovněž skvělé lyžování díky dalšímu sněžení. Tato oblast očekává největší sněžení v nadcházejících dnech, i na nižších svazích to může být až metr.

Více na východě jsou podmínky více různorodé díky vyššímu bodu mrazu, je třeba vyrazit do vyšších poloh. O víkendu zde připadlo trochu sněhu a další je předpovídán ve všech nadmořských výškách a zlepší se tak podmínky pro lyžování. Sněžení míří do Ski Amade, tedy středisek Wagrain (25/60cm), Zauchensee (40/50cm) a Flachau (30/60cm), které jsou ve vyšší nadmořské výšce.

Bohužel střediska na ledovcích trpí silným větrem a tím se bohužel musely některé lanovky uzavřít. To je škoda, protože některá střediska nabízí po uplynulém sněžení skvělé podmínky pro lyžování. Pouze osm lanovek nabízí středisko Hintertux (25/110cm), šest je v provozu ve středisku Kaprun na ledovci Kitzsteinhorn (20/100cm) a šest v Kaunertal (163/194cm).

Během nadcházejícího týdne by mělo dle sněhového zpravodajství v rakouských Alpách dále sněžit, nejvíce sněhu je očekáváno na západě země. Může zde připadnout až metr sněhu.

Francouzské Alpy

Husté sněžení znovu zasáhlo francouzské Alpy během pondělka 11.1. a dalším sněžením předpovídaným pro konec týdne. Bohužel v nadmořské výšce pod 2000 m spíše pršelo, ale studená fronta opět sníží teploty, což bude znatelné v úterý.

Některá střediska trpěla deštěm, mezi nimi Portes du Soleil, kde déšť zasáhl v pondělí střediska Morzine (10/60cm), Les Gets (30/70cm) a Chatel (35/85cm). Výše napadlo dle sněhového zpravodajství více sněhu, silný vítr však omezi provoz lanovek. I přes 90 cm čerstvého sněhu na vrcholu Aiguille du Midi, bylo v provozu pouze 30 lanovek v pondělí v oblasti Chamonix (14/300cm) – a níže v Les Houches (14/58cm) pršelo. Silný vítr byl problémem i pro Tignes (85/155cm) a Val d´Isere (85/155cm), kde bylo uzavřeno 26 lanovek. V pondělí ráno napadlo 20 cm a další sníh je předpovídán.

Více na jihu ve francouzských Alpách stále čekají na výraznou sněhovou nadílku. V Isola 2000 (35/35cm) a Les Orres (60/60cm) napadlo pouze trochu sněhu. V pondělí by mělo sněžení dorazit i do této oblasti.

Francouzské Alpy bohužel mají riziko lavin na úrovni 4, které i v nadcházejících dnech zůstane na této úrovni z důvodu dalšího nového sněžení.

Švýcarské Alpy

Husté sněžení zasáhlo všechna sledovaná střediska v pondělí 11.1., ve většině napadlo dle sněhového zpravodajství kolem 30 cm. Teploty poklesly, což byla skvělá zpráva.

Střediska na jihozápadě jako Zermatt (15/170cm) a Saas Fee (55/198cm) rovněž mají přírůstek sněhu z víkendu, další připadl v pondělí. 5-15 cm napadlo brzy ráno v obou středisko, silný vítr však ovlivnil provoz lanovek.

Obdobné to bylo ve zbytku oblasti švýcarských Alp, místy hustě sněžilo, na nižších svazích bohužel pršelo a silný vítr ovlivnil provoz lanovek na vyšších svzaích. Jedním z takových středisek bylo Gstaad (12/135cm), které bylo kvůli počasí uzavřeno.

Sníh by měl padat v průběhu týdne, podmínky se budou dramaticky zlepšovatl i mimo sjezdovky. Teploty budou chladnější, nedostanou se pod -7oC.

Italské Alpy

Sníh padal ve všech sledovaných střediscích italských Alp během pondělka, většina má 10-30 cm nového sněhu.

Oblast údolí Aosta nejvíce těžila z čerstvého sněhu, ve střediscích Courmayeur (35/120cm) a La Thuile (45/100cm) napadlo až 80 cm. Region nabízí excelentní podmínky na sjezdovkách.

V oblasti Via Lattea napadlo 20 cm nového sněhu v mnoha střediscích. Ten dále zlepší podmínky pro lyžování ve střediscích Sestriere (30/40cm) a Sauze d´Oulx (30/40cm), které měly obtížný start sezóny. Lanovky mají stále omezený provoz, ale to by se snad v nadcházejících dnech mělo změnit.

Dolomity zažívají každý den zlepšení podmínek díky tolik potřebnému sněhu. Kolem 10 cm napadlo během víkendu v řadě středisek, takže podmínky pro lyžování zůstávají v oblasti excelentní. V pondělí připadlo dle sněhového zpravodajství 20 cm a i v nadcházejících dnech se budou podmínky nadále vylepšovat.

Současné sněžení bude pokračovat ve většině sledovaných středisek, občas vykoukne slunce uprostřed týdne. Teploty zůstanou nízko, zhruba kolem -5oC.

Německé Alpy

Podmínky se nadále zlepšují v německých Alpách po uplynulém víkendu, kdy sněžilo. Garmisch (30/140cm) a Oberstdorf (5/50cm) mají nejlepší podmínky v oblasti, zvláště na vyšších svazích, kde během víkendu a pondělka opět lehce sněžilo.

Jinde i přes zlepšení zůstávají podmínky stále různorodé. Spitzingsee (0/30cm) zažívá špatnou sezónu, v provozu má pouze 3 lanovky. Lenggries (10/15cm) na druhé straně stále zůstává uzavřené a čeká na sníh. Počasí přinese dobré zprávy, ve všech sledovaných střediscích by mělo v průběhu týdne sněžit.

Sněhové zpravodajství

V druhém týdnu by mělo v Alpách opět sněžit, zvláště na severu. Husté sněžení je předpovídáno na úterý, ve středu nebude nadílka výrazná, ve čtvrtek opět začne padat. Koncem týdne je očekáván až metr sněhu, zvláště v severní části francouzských Alp, severních švýcarských Alpách a na západě rakouských Alp. Teploty budou mít klesající tendenci, bod mrazu klesne z 2000 m na 0. První známky vyjasňování přinese víkend, kdy budou skvělé podmínky pro lyžování.

Zdroj: www.skiclub.co.uk

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

? + tři = tři
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Velká Rača leží v severozápadní části Slovenska 10 km východně od Čadce v pohoří Kysucké Beskydy nedaleko od polských i českých hranic. Dominantou je vrch Velká Rača (1.2...
Lyžování ve výškách: 639 - 1048 m.n.m
Délka sjezdovek: 14 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %33 %44 %22 %