Reklama

12.02.2016
obrázek

Aktuální sněhové zpravodajství 11.2.2016

www.Zimni-Alpy.cz
Tento týden napadlo v Alpách dostatek sněhu. V mnoha střediscích připadlo 20-50 cm, některá střediska hlásí až 80 cm. Střediska v jižní části Alp mají rovněž čerstvý prašan. Sněhové podmínky se celkově zlepšily, lyžování je nyní excelentní na i mimo sjezdovky. S novým sněhem souvisí i riziko laviny.

reklama

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek nabídly rakouské Alpy skvělé lyžování, slunce svítilo zvláště na západě. Více na východě zůstávaly ještě mraky ze včerejška, občas proniklo slunce.

Arlberg nabídl nejvíce slunečních paprsků během čtvrtka. Za uplynulé dny hlásí nejvíce sněhu Lech (150/205cm) a St Anton (95/220cm). Všechny kromě jedné lanovky v oblasti Arlberg jsou v provozu, takže nabídka pro lyžování je velice rozmanitá.

Skvělé lyžování nabízí i střediska Ischgl (30/115cm), Galtur (55/105cm) a Serfaus (20/120cm), avšak lavinové nebezpečí je na stupni č. 4 – lyžování mimo sjezdovky není tedy doporučováno.

Výrazné zlepšení podmínek na sjezdovkách hlásí i propojené oblasti na východě Tyrolska v regionu Salzburg. 10 cm čerstvého sněhu hlásí Ellmau (55/65cm) v oblasti Ski Welt, Badgastein (40/120cm) v regionu Ski Amade a Kitzbühel (56/85cm). Nejvíce sněhu napadlo ve střediscích Saalbach (55/90cm) a Fieberbrunn (60/150cm), kde připadlo na vyšších svazích 25 cm.

Sněhové zpravodajství vypadá velmi pozitivně, čerstvý sníh by měl padat ve všech střediscích. Arlberg může očekávat kolem poloviny příštího týdne až 50 cm. Nejvíce sněhu připadne v údolí Ötztal ve střediscích Obergurgl (30/175cm) a Solden (15/263cm), kde může připadnout až metr nového sněhu.

Francouzské Alpy

Francouzské Alpy jsou tento týden ve znamení velké sněhové nadílky. Ze všech světových středisek seřazených podle přírůstku sněhu obsadila střediska francouzských Alp 42 ze 100 míst za poslední týden, osm z nich je v top 10.

Nejvíce sněhu napadlo ve střediscích údolí Chamonix, zvláště v Argentiere (40/250cm), kde napadlo za poslední týden více než dva metry sněhu. Lognan, označované za nejníže položeé v Argentiere, má 193 cm sněhu.

Podmínky kolem oblasti Chamonix (40/360cm), stejně jako ve francouzských Alpách, se budou i nadále zlepšovat, protože i v nadcházejícím týdnu bude stále sněžit. Nejvíce sněhu očekává oblast Espace Killy a Val d´Isere (134/235cm). La Grave (60/10cm) a Bonneval sur Arc (110/230cm) mají rovněž dobrý výhled. Dle sněhového zpravodajství by zde mohlo napadnout kolem dvou metrů během příštího týdne.

Švýcarské Alpy

Začátek čtvrtečního dne byl slunečný, během odpoledne se začne zatahovat. Nový sníh hlásí většina středisek za poslední týden, podmínky pro lyžování se velmi zlepšily.

Silný vítr ze začátku týdne se uklidnil, takže lyžování je nyní mnohem příjemnější. Skvělé podmínmky nabízí většina středisek, včetně středisek Engelberg (30/340cm) a Verbier (27/200cm), kde 10 cm čerstvého sněhu zajistilo příjemné lyžování na svazích během čtvrtka.

Během čtvrtečního odpoledne se přiženou mraky a může tedy lehce sněžit. Sníh by měl padat i o víkendu, nejvíce během soboty, na severu švýcarských Alp se očekává mezi 15 a 30 cm. Lehké sněžení bude pokračovat i během příštího týdne. Teploty zůstanou nízko, budou se pohybovat kolem -5°C. Mnoho nového sněhu s sebou přináší i nebezpečí vzniku lavin.

Italské Alpy

Proměnlivé počasí v mnoha střediscích italských Alpách vládlo čtvrtku 11.2. Brzy ráno bylo slunečno, odpoledne přišlo lehké sněžení. Podmínky pro lyžování se velmi výrazně zlepšily díky sněžení.

Dolomity mají tolik potřebný nový sníh, ve většině středisek připadlo celkem 20 cm. Střediska Arabba (40/48cm) a Campitello (15/80cm) mají největší přírůstky, připadlo mezi 40 a 60 cm nového sněhu během týdne. Podmínky pro lyžování zažily výrazné zlepšení, sjezdovky jsou excelentní a místy lze nalézt dobrý terén i mimo sjezdovky. Vrstva sněhu se velmi zlepšila v celé oblasti, která nabízí skvělé lyžování.

Střediska v údolí Aosta zažila největší sněžení, Courmayeur (90/190cm) má kolem 50cm čerstvého sněhu ze středy. Jinde jsou podmínky rovněž lepší, kolem 20 cm připadlo ve střediscích Cervinia (50/240cm) a La Thuile (60/220cm).

Oblast Via Lattea nabízí lepší podmínky pro lyžování díky 20 cm čerstvého sněhu ze začátku týdne. Výsledkem jsou otevřená propojení mezi středisky, v provozu je 53 lanovek. Pouze 87 km sjezdovek je otevřených, avšak díky zlepšování podmínek lze očekávat i další otvírání sjezdovek.

Ve čtvrtek odpoledne se má na většině území italských Alp opět zatáhnout, může tedy lehce sněžit. Dle sněhového zpravodajství by mělo toto počasí pokračovat i o víkendu, ve středisích v údolí Aosta by mělo během příštího týdne připadnout kolem 20-40 cm sněhu. Celkově by měl příští týden přibýt nový sníh, nejvíce napadne v úterý. Teploty zůstanou pod bodem mrazu, budou se pohybovat kolem -5°C. Lavinové nebezpečí zůstává vysoko kvůli vysoké vrstvě sněhu, která připadla během posledního týdne. Pokud se vydáte mimo sjezdovky, buďte obezřetní.

Německé Alpy

Sněhové podmínky se výrazně zlepšily v mnoha střediscích v německých Alpách díky sněžení z posledního týdne. Sněhová pokrývka a vrstva sněhu vzrostla a provoz lanovek se každý den zlepšuje. Spitzingsee (25/100cm) má dle sněhového zpravodajství nejvíce sněhu, připadlo 20 cm. Garmisch (110/290cm) je stále na špici co se týče kvality sjezdovek pro lyžování, na vyšších svazích nabízí excelentní lyžování.

Ve čtvrtek měly německé Alpy převážně slunečné počasí a nízké teploty. Dobré počasí bude pokračovat i v pátek, o víkendu bude lehce sněžit. Celkově může připadnout mezi 5 a 15 cm sněhu, v sobotu může ve střediscích Reit im Winkl (49/90cm) a Spitzingsee (25/100cm) spíše pršet kvůli mírným teplotám.

Sněhové zpravodajství

Alpy mají dle předpovědi očekávat další sněžení. Ve všech částech může hustě sněžit, což je skvělá zpráva. Severní a západní Alpy budou mít čerstvý sníh z pátku, soboty a neděle, kdy může připadnout až 100 cm prašanu. Dále bude nejvíce sněhu padat v jižních Alpách, týká se to jihu francouzských Alp, italských Alp a jižních rakouských Alp, kde bude nejvíce sněžit v pondělí, úterý a středu. Až 150 cm může mít údolí Aosta a oblast kolem Monterosa, 100 cm očekávají Dolomity. Více na severu bude sněžit méně, takže v první polovině týdne zde bude více slunečno. Kvůli sněžení sledujte lavinové zpravodajství.

Zdroj: www.skiclub.co.uk

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

osm - ? = sedm
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Kaprun - Kitzsteinhorn je ledovcovým areálem, který se nachází nad známým střediskem Zell am See. Pod vrcholem Kitzsteinhornu (3.209 m.n.m.) se rozkládá široká ledovcová ...
Lyžování ve výškách: 911 - 3029 m.n.m
Délka sjezdovek: 41 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %32 %61 %7 %