Reklama

02.02.2012
obrázek

Areály nabízejí dobré podmínky, lyžaři by neměli podceňovat mráz

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Praha - Lyžaři by neměli v následujících dnech podceňovat mráz, pro běžkaře jsou vhodnější kratší trasy blízko obcí, pro děti a starší lidi zase kratší doby pobytu venku. Podmínky v lyžařských areálech i v terénu jsou dobré, v oblasti je sněhu dost, vzhledem k nízkým teplotám jsou ale povrchy většinou promrzlé a rychlé.

reklama

Plzeňský kraj

Lyžaři v západočeské části Šumavy by neměli v následujících dnech podceňovat mráz, pro běžkaře jsou vhodnější kratší trasy blízko obcí, pro děti a starší lidi zase kratší doby pobytu venku. Podmínky v lyžařských areálech i v terénu jsou dobré, v oblasti je sněhu dost, vzhledem k nízkým teplotám jsou ale povrchy většinou promrzlé a rychlé. ČTK to řekli náčelník horské služby Šumava Michal Janďura a Václav Šebelík z infocentra v Železné Rudě.

"V celé oblasti Železnorudska je ideální sněhová pokrývka pro všechny lyžařské sporty. Areály na Špičáku, v Železné Rudě i v Hojsově Stráži jsou připraveny a v provozu. Běžecké stopy se upraví v pátek na víkend. Mimo stopy je možné vyrazit na skialpech nebo na sněžnicích," uvedl Šebelík.

Podle spolumajitele areálu Špičák Vladimíra Kasíka je na sjezdovkách v průměru metr sněhu. "Přes noc vyrábíme technický sníh, který využíváme k úpravě sjezdovek a do zásoby na místa, kde na jaře nejdřív odtává. Díky optimální teplotě jeho výroby se neliší od nejkvalitnějšího přírodního prašanu," uvedl Kasík. V posledních dnech na horách mrzne a svítí slunce. Podle Kasíka jde ale o "suchý mráz", který se při lyžování snáší lépe, než když je větrno při pár stupních mrazu. Dodal, že v sobotu se na Špičáku koná zábavní den, mimo jiné na živo vystoupí od 13:00 kapela No Name.

Podle náčelníka šumavské horské služby Janďury by běžkaři neměli podceňovat sníh a mráz. Musí počítat s tím, že se při silném větru teploty ještě snižují. "Je-li za oknem 17 pod nulou, je ve skutečnosti v místech se silným větrem minus 25, 30 stupňů. Výlet by měli plánovat s ohledem na povětrnostní podmínky, tedy nyní spíše volit kratší trasy, zdržovat se kolem sídelních útvarů, protože Šumava je specifická tím, že vede v maximech minusových teplot," řekl Janďura.

Malé děti a starší lidé by podle něj neměli trávit venku celý den, ale volit kratší dobu pobytu. "Člověk je po celém dni venku dehydrovaný, vysílený a únavou mohou části jako ruce, uši, nos, pusa omrzat," dodal.

Opatrnější by ale také měli být sjezdaři, povrch sjezdovek je rychlý, promrzlý, případný pád na tvrdé podložce může znamenat větší komplikace.

Pro lyžaře jsou připraveny i další služby, například od soboty 4. února bude v provozu skibus na trase Gerlova Huť, Železná Ruda, Špičák a třikrát denně bude zajíždět také do Hojsovy Stráže. Novinku nabízí i na Brdsku. Na stránkách www.brdskastopa.cz najdou zájemci informace o trasách pro běžkaře, které je možné v oblasti využívat, například o okolí Padrťských rybníků ve vojenském újezdu.

Královéhradecký kraj

Lyžařské areály ve východních Krkonoších a v Orlických horách hlásí před nadcházejícím víkendem výborné sněhové podmínky. Lyžaři by se však měli teple obléci, protože teploty se i přes den nyní mnohde pohybují kolem minus 15 stupňů Celsia. V některých střediscích o víkendu začíná hlavní sezona s vyššími cenami skipasů, zjistila ČTK u provozovatelů vleků.

Kvůli zavátému tyčovému značení je uzavřen asi dvoukilometrový úsek cesty mezi Modrým dolem a hřebenovou boudou Výrovka. Naopak již se otevřel takzvaný traverz Sněžky z Růžovohorského sedla směrem na Obří hřeben. "Hlavní hřebenové cesty mají již obnovené tyčové značení, nicméně za snížené viditelnosti na vedlejších trasách se zavátým značením hrozí ztráta orientace," uvedl Pavel Jirsa z vedení Horské služby Krkonoše.

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn leží na sjezdovkách od 120 do 200 centimetrů sněhu. "Podmínky jsou ideální. Mrazy mírní slunečné počasí, problémy s omrzlinami jsme zatím nezaznamenali," řekl ČTK ředitel špindlerovského Skiareálu Jiří Beran. Vlekaři také nezaregistrovali, že by školy kvůli silným mrazům rušily výcvikové kurzy. "Po víkendu mají mrazy polevit," řekl Beran.

Ve všední dny nyní ve Špindlerově Mlýně denně lyžuje 5000 až 6000 lidí. O víkendech denní návštěvnost stoupá k 8000 lidí. Od soboty začínají ve Špindlerově Mlýně na šest týdnů platit ceny hlavní sezony. Cena celodenního skipasu pro dospělého bude 700 korun místo dosavadních 600 korun.

Ideální sněhové podmínky hlásí i skiresort Černá hora u Janských Lázní. "Na Černé hoře jsou v provozu dvě lanovky a deset vleků. Otevřeno je 11 kilometrů sjezdovek s až 210 centimetry sněhu," uvedl šéf areálu Petr Hynek. Upozornil, že běžecké tratě mohou být někde kvůli silnému větru zaváté.

Výborné podmínky k lyžování jsou i v Orlických horách, kde hlavní střediska Deštné a Říčky mají na sjezdovkách od 70 do 140 centimetrů sněhu. "Na víkend chceme připravit krosovou trať pod lanovkou. Běžecké tratě jsme upravili od Homole do Rokytnice, ale po včerejším větrném počasí mohou být místy zaváté," uvedli vlekaři z Říček. Od pátku platí v Říčkách ceny hlavní sezony, jednodenní skipas pro dospělého bude za 480 korun místo nynějších 420 korun.

Na hřebenech Krkonoš leží 145 centimetrů sněhu, v lavinových katastrech platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Na hřebenech Orlických hor je 130 centimetrů prachového sněhu.

Pardubický kraj

Lyžařská střediska v Pardubickém kraji nabízejí návštěvníkům i přes metr sněhu. Sjezdovky jsou upravené, část lyžařů však odrazují silné mrazy. V tomto počasí oceňují čtyřsedačkovou lanovku s vyhřívanými sedadly a plexisklovým krytem, řekl ČTK ředitel Skiparku Červená Voda Radek Procházka.

"To je naše obrovská výhoda. Jednak se jede nahoru v krytu a povětrnostní vlivy jsou minimální, což je v mrazech hodně znát, a za druhé, že je to vyhřívané," uvedl Procházka.

Lidé podle něj na sjezdovky míří kvůli zimě o něco později, až po 10:00. Mrazy ale umožňují rychle doplnit na potřebná místa zásoby sněhu. Při teplotách 20 stupňů pod nulou ho sněžné dělo za několik vteřin vychrlí metr krychlový.

Více než metrová vrstva sněhu leží na svazích v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem. K dispozici je celkem 7,5 kilometru sjezdovek. "Upravili jsme také stopu od horní stanice lanovky až k chatě Návrší, což je zhruba 20 kilometrů," řekl ČTK manažer areálu Sněžník Petr Vrzal. Podle něj se velmi nízké teploty projevují na nižší návštěvnosti.

Asi čtyři kilometry sjezdových tratí s několika vleky a lanovkou čekají na lyžaře v Čenkovicích na Orlickoústecku. Kromě toho mohou milovníci běžeckého lyžování využít kolem 40 kilometrů protažených stop na Bukové hoře a okolí.

V provozu jsou také sjezdovky v níže položených oblastech. Lyžaři mohou zamířit do Hlinska na Chrudimsku nebo do areálů Přívrat a Peklák u České Třebové na Orlickoústecku.

Ústecký kraj

Dostatek přírodního sněhu, teploty pod nulou a slunečno hlásí všechny ski areály v Ústeckém kraji. Sněhová pokrývka se pohybuje od 50 do 100 centimetrů, teploty však klesají k minus 17 stupňům Celsia. Upravené jsou v Krušných horách všechny běžecké stopy, lyžařské školy zatím provoz neomezují, bezvětrné slunečné počasí totiž pocit chladu zmírňuje.

Všechny vleky v provozu jsou v areálu Telnice na Ústecku, kde budou během pátečních pololetních prázdnin děti lyžovat zdarma. "Zaplatí pouze registrační poplatek 20 korun. Vstříc nám vyšel Dopravní podnik města Ústí nad Labem, jenž zajistí pro školáky a studenty středních škol dopravu z centra města ski busem taktéž zdarma," řekl ČTK Jindřich Holinger ze střediska.

Lyžaři mohou očekávat slunečné, ale mrazivé počasí. Teploty se dnes pohybují v Krušných horách až kolem minus 17 stupňů Celsia, hluboko pod nulou budou také o víkendu. Na Telnici fungují dvě lyžařské školy, ani jedna z nich zatím kvůli mrazu neomezila. "Je sice mráz, ale slunečno a nefouká. Pocitově je tak menší zima než třeba při minus pěti stupních, když vane vítr," popsal Holinger.

Upravené běžecké stopy a všechny vleky v provozu jsou také v areálech Bouřňák, Český Jiřetín, Klíny či Pyšná. Z Litvínova na Mostecku jezdí o víkendu do Krušných hor rekreační autobusová linka. Bez potíží jsou dostupné cesty do hor, uzavřen je pouze úsek z Horní Halže na Chomutovsku k hotelu Nástup. Silnici využívají lyžaři, kteří míří do střediska Klínovec. Použít musí objízdnou trasu.

Mrazivé slunečné počasí vydrží podle Martina Nováka z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ústeckém kraji ještě v pátek. "O víkendu by mohlo být mírně oblačno, v neděli čekáme občasné přeháňky," řekl. Dobrou zprávou je, že rozptylové podmínky jsou na severu Čech zatím dobré a zhoršování znečištění ovzduší Novák neočekává. "Chybí příliv teplého vzduchu, vytvoření několikadenní přízemní inverze je nereálné," zdůraznil. Nejstudenější noc bude v Ústeckém kraji podle něj zřejmě z noci na pátek a poté z noci na neděli. V horských oblastech se i přes den mohou teploty pohybovat až kolem minus 15 stupňů Celsia.

Olomoucký kraj

Až dva metry sněhu, upravené sjezdovky i běžecké tratě, ale zároveň i tuhý mráz čekají o víkendu návštěvníky jesenických hor. V nejvýše položených místech naměřili dnes ráno horští záchranáři až 24 stupňů pod nulou. Návštěvníky proto nabádají k tomu, aby si řádně chránili při sportování například obličej. Na druhou stranu na horách panuje ideální zima. Pro zahřátí sportovců chystají mnozí provozovatelé na sjezdovkách otevření dalších bufetů.

"Na horách leží od jednoho do dvou metrů sněhu, na sjezdových tratích jsou pěkné podmínky, provozovatelé je mají upraveny a nejsou zde ani žádné ledové plotny. Podobná situace je i na běžeckých tratích. Ty, které jsou strojově upravené, jsou ve slušném stavu, je to tvrdý, pěkný sníh," řekl dnes ČTK náčelník Horské služby v Jeseníkách Michal Klimeš. Doplnil, že lidé mohou s běžkami vyrazit například do okolí Paprsku, Ramzové, ale i na magistrálu mezi Červenohorským sedlem, Švýcárnou a Ovčárnou.

Na druhou stranu musejí návštěvníci hor počítat s mrazivými teplotami. Zatímco dosud bylo na horách tepleji než v údolí, dnes se podle horských záchranářů situace obrátila. Ještě dopoledne bylo v nejvýše položených místech až 19 stupňů pod nulou. Lidé by proto neměli zapomínat na ochranu obličeje a rukou.

Provozovatelé lyžařských středisek však návštěvníky hor uklidňují, že i v těchto mrazech se budou mít kde ohřát. "Máme tady teplý bufet a o víkendu se otevřou další, takže tady budeme mít v provozu tři bufety. Na sjezdovkách máme až 1,8 metru sněhu a všech pět sjezdovek je připraveno," řekl dnes ČTK majitel jednoho z areálů v Petříkově František Kaštyl.

Mráz však provozovatelům způsobuje i první komplikace. Například v Hlubočkách na Olomoucku, kde týdny čekali na mrazivé teploty kvůli zasněžování, museli dnes i ve středu zrušit kvůli mrazu lyžařské kurzy pro děti z mateřských škol. Na druhou stranu nyní jedou ve středisku sněhová děla stále naplno a sněhu tak konečně přibývá. "Sněhu není nikdy dost, na hlavní sjezdovku stále zasněžujeme. Ani ten mráz není tak hrozný, na slunci se to dá vydržet. Sněhu je nyní dost, v provozu je vše, co máme k dispozici," řekl dnes ČTK provozovatel areálu Michal Stojmenov.

S úsměvem zatím berou zástupci lyžařských středisek i to, že kvůli mrazu je například minimální zájem o noční lyžování. "Podmínky na horách jsou pro tvrdší lyžaře, ne pro měkoty. Přes den je to mrazivé lyžování. Na nočním lyžování se nám noční návštěvnost prakticky vynulovala, začne totiž vždy trochu pofukovat vítr a teploty spadnou až o osm stupňů. Lyžování je ale jinak fantastické, ale musí být člověk oblečený a musí mít rád tuhle arktickou zimu," řekl ČTK majitel areálu v Branné Rostislav Procházka.

V Jeseníkách i nadále platí druhý lavinový stupeň. Horští záchranáři i nadále nedoporučují lidem, aby se vydávali do terénu mimo značené cesty.

Moravskoslezský kraj

Silné mrazy posledních dnů se výrazně podepsaly i na návštěvnosti lyžařských areálů v Beskydech. Lidí na sjezdovkách ubylo. Majitelé vlaků proto omezují provoz a ruší některé plánované akce. Vyplývá to z informací, které ČTK zjistila.

"Návštěvnost klesla kvůli mrazům," řekl provozovatel Skiareál Mosty u Jablunkova Alois Martynek. Dodal, že například až do odvolání zkrátili délku večerního lyžování. "Jezdili jsme běžně do devíti. Od dnešního dne pojedeme jen do 19:30," řekl.

Počasí ovlivní i některé naplánované akce. Například sobotní zdokonalovací kurz pro lyžaře se posouvá z rána na poledne. Zrušeny pak pravděpodobně budou i školní závody. "Mají se konat ve středu. Je ale nesmysl děti organizovaně hnát do dvacetistupňového mrazu. Asi je přesuneme na jiný termín. Definitivně se rozhodneme v pondělí," uvedl.

S mrazem se potýká i vedoucí lyžařského areálu v Bílé Jaroslav Vrzgula. Ten dnes ráno naměřil minus 28 stupňů Celsia. "Na sluníčku je ale pěkně. Hřeje. Od desíti hodin se už dalo i lyžovat," řekl.

Podle záchranářů horské služby by lyžaři a turisté mrazy neměli podceňovat. Kvalitní a teplé oblečení je podmínkou. Tváře by si měli mazat krémy. Navíc si musí stále dávat pozor na možné lokální sesuvy sněhu. "Také varujeme před padajícími stromy a větvemi. Hlavně na hřebenech se to stává v těchto dnech často," řekl.

Kraj Vysočina

Na Vysočině budou o víkendu v provozu skoro dvě desítky sjezdovek, v letošní zimě nejvyšší počet. Menší skiareály prodlouží v pátek provozní dobu kvůli pololetním prázdninám; velké sjezdovky mají celý den otevřeno běžně. Běžkaře čeká na Novoměstsku přes 100 kilometrů upravených tras. Ve Víru na Žďársku bude v sobotu letos poprvé otevřena umělá ledová stěna, která tam teď vzniká na 40 metrů vysoké skále.

Na stěně ve Víru trénují horolezci, lezení v ledu si tam ale mohou vyzkoušet i jiní zájemci s dobrou kondicí. Potřebné vybavení se tam dá půjčit. Díky mrazům se na Vysočině pod širým nebem bruslí na umělých kluzištích v Jihlavě a v Třebíči, hodně lidí míří i na zamrzlé rybníky.

Velmi dobré podmínky pro běžkaře nabízí Novoměstsko. "Svítí sluníčko a mrzne. Stopy jsou sjízdné, některé budeme na víkend upravovat znovu," popsala situaci Jaroslava Šmídková z novoměstského informačního centra. Ideální sněhové podmínky hlásí sjezdovka Harusův kopec u Nového Města na Moravě.

Na sjezdovce Fajtův kopec u Velkého Meziříčí bude nabídka brzo rozšířena o snowpark. "Chceme ho postavit v neděli," upřesnil Jiří Pálka z tamního skiklubu. Svah teď pokrývá přes půl metru sněhu. Na tuto sjezdovku jezdí i školy, kvůli mrazu zatím pobyty neruší. "Máme tu vytápěné prostory hned u sjezdovky, není to, že by celý den byly děti na mrazu," podotkl Pálka.

Na Vysočině se díky mrazům podařilo v posledním týdnu zasněžit technickým sněhem další sjezdovky. Oba vleky začaly fungovat ve středisku Jalovec u Číchova na Třebíčsku. Na Havlíčkobrodsku jsou v provozu tři sjezdovky, dalších pět je na Jihlavsku. Na Pelhřimovsku mohou lidé lyžovat na Křemešníku u Pelhřimova. Na Žďársku je podle údajů na internetu otevřeno osm sjezdovek.

Jihočeský kraj

Lyžaři nyní nevyrážejí na jihočeské svahy v takové míře jako v minulých dnech. Důvodem jsou nejspíš nízké teploty, které se drží na horách. Lyžařská střediska přesto hlásí vysokou návštěvnost. A připravují se především na extrémní nápor, který očekávají v pátek, kdy mají školáci pololetní prázdniny, vyplynulo z vyjádření provozovatelů na dotaz ČTK. Lidé mohou už také navštěvovat nejdelší bruslařskou dráhu v zemi na lipenské přehradě.

"V současné době je perfektně připraven takzvaný lipenský okruh o délce 12 kilometrů, který spojuje obce Lipno nad Vltavou - Frymburk - Přední Výtoň. Připravuje se také zhruba osmikilometrový hornoplánský okruh, ten povede z Horní Plané směrem na Černou v Pošumaví a dále do Hůrky," řekla za společnost Skiareál Lipno Eva Černíková.

Na Lipno ale lidé nejezdí jen kvůli bruslení. V provozu je také už několik týdnů areál kolem vrchu Kramolín. Momentálně jsou návštěvníkům k dispozici všechny sjezdovky o celkové délce přes osm kilometrů. "Na kopcích leží přes 70 centimetrů sněhu," dodala Černíková. Skiareál Lipno navštíví ve všední den zhruba 1700 lyžařů.

Ve středisku na Zadově očekávají hlavní nápor především od pátku. Některé lyžaře v těchto dnech odrazují nízké teploty. "Sice svítí sluníčko, ale přes den je k minus 15 stupňům, a to už je trošku moc," uvedl ředitel střediska Luděk Sáska.

Podle něj hlavní nápor začne při pátečních pololetních prázdninách. A pokračovat prý bude i v příštím týdnu. "Některé školy už budou mít jarní prázdniny. Očekáváme, že kapacita areálu i ubytovacích středisek bude zaplněna," uvedl.

Vyšší návštěvnost v příštích dnech očekávají i v areálu Sternstein, který se nachází na rakouské straně Šumavy pár kilometrů od Vyššího Brodu. "Vzhledem k pololetním prázdninám si řada lidí udělá prodloužený víkend a využije ho na lyžování. Sternstein je na nápor připraven, na sjezdovkách leží přes metr upraveného sněhu," řekl za společnost Lipno Marketing Martin Řezáč.

Karlovarský kraj

Krušnohorské skiareály lákají před víkendem nejen na perfektně upravené sjezdovky, ale také na řadu zábavných akcí. Jen musejí lyžaři počítat s tím, že je nutné obléci teplé prádlo, protože teploty se budou ještě pohybovat hluboko pod bodem mrazu. Očekává se ale slunečné počasí a prachový sníh, kterého leží v zimních střediscích od 60 do 165 centimetrů. Povrch sjezdovek vydrží v dobrém stavu celý den, je však tvrdý a rychlý. ČTK o tom informovali provozovatelé skiareálů v Karlovarském kraji.

Klínovec hlásí před víkendem kolem 165 centimetrů sněhu, v provozu tam budou všechny lanovky, vleky i tratě. Na sobotu i neděli je připravena na dojezdu sjezdovky Dámská zábavná akce s řadou soutěží a trakcemi pro malé i dospělé lyžaře. Příznivci snowboardů ale musejí letos oželet v klínoveckém skiareálu U-rampu. Pro její vybudování je třeba asi 7000 metrů krychlových technického sněhu a k tomu také vyhovující povětrnostní podmínky. Podle provozovatelů střediska ale nebyly, takže rampu nelze postavit.

Kolem jednoho metru sněhu je v areálu Boží Dar - Neklid, kde jsou také velmi dobře připravené sjezdovky. Pro běžce je upravena Skimagistrála až k Mrtvému rybníku, okruh okolo Špičáku, Krušnohorská magistrála a malý okruh na Ježíškově cestě. Na neděli pak připravil Lyžařský klub Slovan Karlovy Vary ve spolupráci s Božím Darem 9. ročník Dámské jízdy tentokrát v pohádkovém duchu. Ženy se vydají na tratě půl a pět kilometrů po předchozí společné rozcvičce z náměstí v 11:00.

Ve skiareálu Bublava - Stříbrná je kolem 60 centimetrů prachového sněhu a lyžuje se tam denně do 21:00. Také na Bublavě lze jak sportovat, tak užívat si zábavy. V neděli se uskuteční na svazích Bleibergu sněhová show se soutěžemi moderovaná Adélou Gondíkovou a doplněná vystoupením kapely No Name. Na lyže se mohou lidé vypravit také do Mariánských Lázní, kde jsou otevřeny všechny sjezdovky, nebo do Perninku, Nových Hamrů, Potůčků, Nového Města i Kraslic. Lyžuje se rovněž v Aši na vrchu Háj.

Středočeský kraj

O nadcházejícím víkendu budou ve středních Čechách otevřena všechna lyžařská střediska. V pátek totiž zahájí provoz i příbramská sjezdovka Padák, která byla dosud uzavřena. Díky teplotám hluboko pod bodem mrazu si provozovatelé mohli vyrobit dostatečné zásoby technického sněhu. Někteří však mají obavy, že se extrémní počasí nepříznivě promítne do návštěvnosti, zjistila ČTK.

Například na sjezdovce v Chotouni u Prahy leží 50 až 70 centimetrů sněhu. "Podmínky jsou téměř ideální, velké mrazy svědčí zasněžování, ale je poměrně velký vítr, takže máme trochu problém s tím, abychom ten sníh umístili tam, kde ho chceme mít, a nebyl v lese či přilehlé vesnici," uvedl provozovatel Jan Němeček.

Tuhé mrazy se podle něj zřejmě negativně projeví v návštěvnosti, ale nepůjde o nic dramatického. Areál bývá prázdný ráno, během dne se však normálně lyžuje. "Asi nějaký úbytek bude, ale já se těm lidem vůbec nedivím. Samozřejmě do extrémních mrazů se nikomu nechce," dodal Němeček.

Podle provozovatele sjezdovky Šibeniční vrch u Mnichovic Jana Zenkla bude důležité, zda bude slunečno. "Protože loni jsme dělali karneval na lyžích pro děti při minus deseti stupních a bylo nabito," podotkl. Je ale podle něj pravda, že si lyžaři nyní častěji dávají pauzy. "Zatímco jindy lyžují tři čtyři hodiny v kuse, teď lyžují jen hodinku, jdou do restaurace na čaj a pak se vrátí a zase lyžují," dodal.

Na sjezdovce podle Zenkla v současnosti leží 40 centimetrů kvalitního, ale výhradně umělého sněhu. Lidé by měli být opatrní, protože se na něm jezdí rychleji než na přírodním. "Svítí sluníčko a teď je asi 14 stupňů pod nulou. A pořád zasněžujeme," uzavřel Zenkl.

V největším středočeském lyžařském areálu Monínec u Sedlce-Prčice leží na svahu kolem 80 centimetrů sněhu. "Sjezdovka je krásně upravená, všechno funguje," uvedl provozovatel Jaroslav Krejčí. Nízké teploty hluboko pod bodem mrazu by podle něj lyžaře nemusely odradit. "Například teď dopoledne je na sluníčku nějakých minus pět stupňů, nefouká vítr a je docela příjemně. V neděli bylo sice minus dva, ale foukal vítr, což bylo horší," podotkl.

V pátek by se měla otevřít i příbramská sjezdovka Padák, kde se dosud nelyžovalo. Její svah pokrývá půlmetrová vrstva technického sněhu. "Máme teď sice závadu na rolbě, ale doufám, že to nějak dopadne," uvedl Vladimír Kovalčík z provozovatelské firmy Novadus. Ráno bylo podle něj minus 18 stupňů, dopoledne minus deset. "Jestli to někoho odradí nebo neodradí, nevím. Prostě otevřeme a uvidíme," dodal Kovalčík.

Lyžuje se také v areálu Kvasejovicích u Sedlce-Prčice, který je odkázán jen na přírodní sníh. V současnosti tam leží na svahu 15 až 23 centimetrů sněhu. "Ten mráz to drží. Tam, kde lidé dobržďují, je sněhu o trošičku méně," uvedl provozovatel Petr Kroužil.Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

sedm - dva = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Alpe Cermis je jedním ze 4 lyžařských areálu ve Val di Fiemme, které je velmi známé a oblíbené lyžařské údolí na jihozápadním okraji Dolomit. Hlavními lyžařskými lokalita...
Lyžování ve výškách: 860 - 2267 m.n.m
Délka sjezdovek: 23 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %52 %26 %22 %