Reklama

11.12.2008
obrázek

Dobré podmínky najdou lyžaři o víkendu hlavně v Čechách

ČTK/www.sportovninoviny.cz

Praha - Nejlepší podmínky pro lyžaže by měly o nadcházejícím víkendu panovat hlavně na horách v Čechách, kde je většinou dostatek sněhu a v provozu by měly být až na výjimky skoro všechny vleky a sjezdovky. Naopak nejhorší situace bude pro lyžaře na Pardubicku, Vysočině a v Moravskoslezském kraji, kde asi bude kvůli nedostatku sněhu a panující teplotě většina vleků uzavřena.

reklama

Velmi dobré podmínky jsou v největších jihočeských skiareálech Lipno a Zadov, kde je na svazích až 30 centimetrů sněhu. Na Lipně jsou v provozu tři sjezdovky, Zadov má otevřenu zatím jen Kobylu. Pro běžkaře nabízí kolem 25 kilometrů stop. Většina vleků a areálů by měla fungovat i v západočeské části Šumavy, hlavně na Železnorudsku. V provozu by měly být areály Špičák, Weissova louka, Nad Nádražím, Belveder a Samoty. V provozu je také lanová dráha na Pancíř, naopak areál v Kašperských Horách je kvůli nedostatku sněhu zatím mimo provoz.

V Krušných horách je 30 až 50 centimetrů sněhu. V největším skiareálu na Klínovci je už v provozu většina sjezdovek i vleků. Provoz o víkendu rozšíří velká střediska v Ústeckém kraji. V Krušných horách je na sjezdovkách 25 až 40 centimetrů. Na většině míst budou upraveny i běžecké stopy. Ve většině střediscích v Jizerských horách a západních Krkonoších se bude lyžovat stále ještě za zlevněné jízdné a zřejmě i bez front. V Harrachově, Bedřichově a na Benecku najdou upravené stopy běžkaři.

Klikněte pro zvětšení

V Královéhradeckém kraji je ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku upraveno 12,5 kilometru sjezdových tratí, na kterých je 30 až 40 centimetrů sněhu. Upraveny jsou také běžecké trasy v okolí areálu. V Orlických horách jsou v částečné provozu lyžařské areály v Říčkách, kde na červené sjezdovce leží 45 centimetrů sněhu. Menší areály v Orlických horách i v Krkonoších jsou ale kvůli nedostatku sněhu mimo provoz.

Naopak na východě Čech a na Moravě se lyžaři nemají na co těšit. Pouze v Jeseníkách bude i o víkendu v provozu několik středisek, přestože tam sněhové podmínky nejsou ideální. Ve vrcholových partiích Jeseníků leží asi 35 centimetrů sněhu. Víkendové lyžování by měla nabízet střediska v Karlově, Branné, Petříkově a na Ramzové, kde je deset až 50 centimetrů převážně technického sněhu. V nejvyšších moravskoslezských horách navíc nadále platí první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Pád lavin ale hrozí jen mimo turistické trasy.

Kvůli teplotám nad nulou a nedostatku sněhu jsou zavřena střediska v Pardubickém kraji. Zbytky sněhu umožňují jen běžecké lyžování na některých úsecích na Bukové hoře, stopy však nejsou upravené. I v Moravskoslezském kraji zůstane o víkendu většina vleků mimo provoz kvůli špatným sněhovým podmínkám a příliš teplému počasí. Lyžovat se bude mimo jiné jen na Lysé hoře, kde je 44 centimetrů přírodního sněhu, a v areálu Ski Mezivodí. Běžkaři mohou vyrazit na Pustevny.

Kvůli nedostatku sněhu nepojedou ani vleky na Vysočině, kde místo sněžení v některých částech kraje prší a na sjezdovkách zbylo kolem 15 centimetrů sněhu.

Autor: ČTK www.ctk.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

čtyři * ? = čtyři
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Nádherný výhled na Ženevské jezero, tradiční architektura a kvalitní tratě - to je oblast Leysin / Les Mosses. Komu by nestačilo 100 km sjezdovek, může potom v rámci skip...
Lyžování ve výškách: 1200 - 2205 m.n.m
Délka sjezdovek: 60 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %72 %25 %3 %