Reklama

28.05.2011
obrázek

Letní lyžování 2011 - na ledovcích budou alespoň do poloviny července dobré podmínky.

Skinet.cz
Hlavní lyžařská sezóna sice už skončila, ale ani během léta nemusíte lyže nechat ležet "ladem" ve sklepě. V Evropě bude i v létě navzdory globálnímu oteplování pořád kde lyžovat. Podívejte se, kde a kdy si přes léto zalyžujete.

reklama

Rakousko

U našich jižních sousedů najdete přes léto nejvíce otevřených lyžařských areálů. Do poloviny července si budete moci vybrat ze čtyř areálů:

Hintertux: i letos přes všechny zprávy o globálním oteplování zůstane středisko pravděpodobně otevřené nepřetržitě po celou letní sezónu. Počítat se musí jen s odstávkami některých přepravních zařízení díky údržbě.
Nyní na konci května lze sjet na lyžích až do stanice Tuxer Fernerhaus (2.660 m), otevřeno tak zůstává přes 40 km tratí. Během léta je ale potřeba počítat s omezenějším lyžařským provozem, u Ferner Haus (2.660 m) obykle ke konci června sníh roztaje a potom se lyžuje jen na horních vlecích mezi vrcholy Gefrorene Wand a Olperer. Návrat pak bývá možný jen přes horní stanici Gerforene Wand, odkud se musí sjet Gletscherbusem.
Pro snowboardisty by měl být do konce července otevřen Snowboard park "Betterpark", přes zimu byla vytvořena dostatečná zásoba sněhu na to, aby šlo udržovat většinu překážek a skoků, v provozu by měla být i Superpipe.

Kitzsteinhorn - Kaprun: vleky na ledovci by měly být v provozu do 25.7. 2011. Rozsah lyžařského provozu opět záleží na sněhových podmínkách, aktuálně je na ledovci cca. 2 metry sněhu, lyžuje se do stanice Alpincentrum. Bohužel na Kaprunu nebude přes léto žádná příležitost pro vyznavače snowparků - Glacier Park bude uzavřen.

Dachstein: Dachstein bude přes léto opět atraktivní hlavně pro příznivce snowboardu a běžeckého lyžování. Na Dachsteinu je opět otevřen Atomic Superpark. V závislosti na sněhových podmínkách (nyní na ledovci cca. 220 cm sněhu) bude park otevřen pravděpodobně až do poloviny července a poté opět od poloviny října.
Pro běžkaře se bude upravovat 3 km okruh.

Molltal : tento jihorakouský areál je momentálně mimo provoz. Letní lyžování zde začne podobně jako loni - 23. června. I tady je ovšem třeba počítat s přerušením provozu během srpna, obvykle v té době již není dostatek sněhu ani na sjezdovce hned pod vrcholem Scharecku.


Bohužel další rakouské ledovcové areály zůstanou přes léto zavřené:
Solden: v Otztálském údolí se ani v létě 2011 na ledovcích Rettenbach a Tieffenbach lyžovat nebude. Areál je pro lyžaře uzavřen již nyní, přestože sněhu je na ledovcích dost. Lanovky pojedou přes léto jen pro pěší. Start podzimního lyžování lze v případě příznivých sněhových podmínek očekávat na začátku září.

Stubai: areál je v současné době stále v provozu a horní stanice hlásí cca. 200 cm sněhu. Bohužel i přes tuto velmi příznivou situaci končí lyžování na Stubai již v polovině června, pak proběhne 14-denní odstávka a po ní se rozjedou kabinové lanovky - ale jen pro pěší. Až do začátku další sezóny (cca. v polovině září) zůstane středisko pro lyžaře uzavřené.

Pitztal: loni se na Pitztalu vleky zastavily 16. května, letos bylo ještě o týden dříve – 8. května. S obnovením lyžařského provozu počítají také až v polovině září 2011

Kaunertal: na ledovci Weisssee Ferner se bude lyžovat jen do poloviny června, nyní otevřeny 4 vleky a 12 km tratí včetně snowparku, na ledovci leží aktuálně od 73 do 121 cm sněhu.

Švýcarsko

Saas - Fee : v současné době je středisko pro lyžování zavřeno. Vleky se rozjedou na ledovci pod čtyřtisícovkou Allalinhorn od 9. července a zůstanou v provozu až do listopadu.
kromě sjezdovek bude otevřený také Freestyle-Park Allalin.

Zermatt / Cervinia : středisko je stále otevřeno i pro lyžaře, ale letní lyžařská sezóna začne naplno na Plateau Rosa 25. června a vleky zůstanou v provozu až do 16. října 2011. Lyžovat se bude ale pouze dopoledne (do 13.25, v září a říjnu do 14.25).
Snow park Gravity bude v provozu až od 9. července. Areál na Plateau Rosa bude od 25. června do 28. srpna přístupný i z italské strany.
Nyní v provozu jen sedačka Furggsattel a jeden vlek v oblasti Trockener Steg
Stejně jako loni, tak i letos bude v provozu zařízení na výrobu umělého sněhu IDE Snowmaker. Ten umí vyrábět sníh i při teplotách nad bodem mrazu, což umožní sjíždět na lyžích až do stanice Trockener Steg během celé letní sezóny.

Itálie

Stejně jako ve Švýcarsku i v Itálii se nabídka letního lyžování zúžila jen na dva areály.

Val Senales / Schnalstal : letní lyžařský provoz bude zahájen 11. června a pak bude pokračovat v závislosti na sněhových podmínkách (cca. polovina července). Stejně jako v Zermattu se bude lyžovat jen dopoledne - přesněji do 13.00. A i ve Val Senales se budete moci vyřádit ve snowparku Nitro snow.

Passo Stelvio: na rozdíl od ostatních oblastí je tento areál ležící nad známějším Bormiem otevřen výhradně přes léto, letos tam sezóna na cca. 8 km sjezdovek začala 28. května a skončí 3. listopadu.

Passo Tonale - Presena: stejně jako loni bude tento v zimě velice oblíbený areál přes léto uzavřen, lyžařský provoz v něm totiž skončí 19. června. Kabinka z Passo Tonale k ledovci sice pojede i nadále, ovšem vleky na ledovci budou mimo provoz.

Francie

V zemi galského kohouta bude v létě o něco širší nabídka pro lyžování než v Itálii či Švýcarsku. Celkem se bude jezdit na třech místech.

Tignes : tento asi nejlepší ledovcový areál ve Francii ležící pod dominantou oblasti Espace Killy - vrcholem La Grande Motte - otevře své brány 18. června a zůstane v provozu až do 4. září. Součástí areálu bude i snowpark s half pipe.

Val d´Isere: na rozdíl od ledovce v Tignes bude ledovec Pissaillas nad Val d´Isere otevřen jen od 11. června do 17. července - samozřejmě za příznivých sněhových podmínek.

Les 2 Alpes: vleky na ledovci Mantel, který leží v masivu La Meije (3982 m.n.m.), se rozjedou 18. června a letní provoz by měl být ukončen 28. srpna. Stejně jako v předchozích letech i letos bude hlavním tahákem tohoto areálu největší letní snowpark v Evropě Le Snowpark du Soreiller ve výšce 3200m.

I v létě 2011 bude Skinet v provozu

Během letní sezóny najdete na Skinetu aktuální informace:

- aktuální sněhové zpravodajství ze všech otevřených areálů.
- předpovědi počasí a srážek na 6 dní pro všechna otevřená lyžařská střediska.


Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

sedm - tři = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Pec pod Sněžkou je jedno z nejznámějších českých lyžařských středisek, nachází se v údolí řeky Úpy, Zeleného a Lučního potoka. Pec pod Sněžkou je obklopena překrásnou pří...
Lyžování ve výškách: 830 - 1215 m.n.m
Délka sjezdovek: 10 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %36 %64 %0 %