Reklama

14.06.2012
obrázek

Letní lyžování 2012 – ani přes léto nemusíte nechat lyže zahálet.

Hlavní lyžařská sezóna sice už skončila, ale ani během léta se nemusíte na lyže jen dívat ve sklepě. V Alpách bude i přes léto v provozu několik lyžařských středisek. Podívejte se, kde a kdy si přes léto zalyžujete.

reklama

Rakousko

U našich jižních sousedů najdete přes léto nejvíce otevřených lyžařských areálů. Aktuálně jsou otevřené čtyři areály, což by mělo vydržet alespoň do poloviny července:

Hintertux: středisko zůstane otevřené pravděpodobně nepřetržitě po celou letní sezónu. Počítat se musí jen s odstávkami některých přepravních zařízení díky údržbě – aktuálně je až do 29.6. mimo provoz horní Gletscherbus 3 z Tuxer Fernerhaus na Gefrorene Wand (výjezd nahoru novou kabinkou Gefrorene Wand a pak dvousedačkou.).
Nyní v polovině června lze sjet na lyžích až do stanice Tuxer Fernerhaus (2.660 m), otevřeno tak zůstává cca. 20 km tratí. Během léta je ale potřeba počítat s omezenějším lyžařským provozem, u Ferner Haus (2.660 m) obvykle ke konci června sníh roztaje a potom se lyžuje jen na horních vlecích mezi vrcholy Gefrorene Wand a Olperer. Návrat pak bývá možný jen přes horní stanici Gerforene Wand, odkud se musí sjet Gletscherbusem 3.
Pro snowboardisty bude otevřen Snowboard park "Betterpark" pod vrcholem Olperer, přes zimu byla vytvořena dostatečná zásoba sněhu na to, aby šlo udržovat většinu překážek a skoků minimálně do konce července, v provozu by měla být i Superpipe.

Kitzsteinhorn - Kaprun: vleky na ledovci jsou aktuálně v provozu (otevřeno 8 km tratí) a měli by zůstat k dispozici lyžařům minimálně do 22. července. Aktuální rozsah lyžařského provozu opět záleží na sněhových podmínkách, nyní (v polovině června) hlásí horní stanice na ledovci 220 cm sněhu a lyžuje se do stanice Alpincentrum. Bohužel na Kaprunu nebude přes léto žádná příležitost pro vyznavače snowparků - Gletscher Park bude uzavřen.

Dachstein: Dachstein bude přes léto opět atraktivní hlavně pro příznivce snowboardu a běžeckého lyžování. Na Dachsteinu je opět otevřen Superpark. V závislosti na sněhových podmínkách (nyní na ledovci cca. 440 cm sněhu) bude park otevřen pravděpodobně až do poloviny července a poté opět od poloviny října.
Pro běžkaře se bude během léta při příznivých sněhových podmínkách upravovat 3 km okruh.

Molltal : tento jihorakouský areál je momentálně mimo provoz. Letní lyžování zde začne podobně jako loni - 22. června. I tady je ovšem třeba počítat s přerušením provozu během srpna, obvykle v té době již není dostatek sněhu ani na sjezdovce hned pod vrcholem Scharecku.


Bohužel další rakouské ledovcové areály zůstanou přes léto zavřené:
Solden: v Otztálském údolí se ani v létě 2012 na ledovcích Rettenbach a Tieffenbach lyžovat nebude. Areál je pro lyžaře uzavřen již nyní, přestože sněhu je na ledovcích dost. Lanovky pojedou přes léto jen pro pěší. Start podzimního lyžování lze v případě příznivých sněhových podmínek očekávat na začátku září.

Stubai: areál je v současné době stále v provozu a horní stanice hlásí cca. 300 cm sněhu. Bohužel i přes tuto velmi příznivou situaci končí lyžování na Stubai již v polovině června (17.6.). Pak proběhne 14-denní odstávka a po ní se rozjedou kabinové lanovky - ale jen pro pěší. Až do začátku další sezóny (cca. v polovině září) zůstane středisko pro lyžaře uzavřené.

Pitztal: loni se na Pitztalu vleky zastavily 8. května, letos bylo ještě o něco dříve – 5. května. S obnovením lyžařského provozu počítají také až v polovině září 2012. Během léta se bude realizovat dostavba nové 8-kabinky Wildspitzbahn, včetně výstavby nové restaurace na vrcholu Hinterer Brunnenkogel.

Kaunertal: na ledovci Weisssee Ferner se lyžovalo jen do 10. června, nyní vleky pro lyžaře mimo provoz, v provozu přes léto jen kabinka propěší.

Švýcarsko

Saas - Fee : v současné době je středisko pro lyžování zavřeno. Vleky se rozjedou na ledovci pod čtyřtisícovkou Allalinhorn od 14. července a zůstanou v provozu až do konce října.
Kromě sjezdovek bude otevřený také Freestyle-Park Allalin.

Zermatt / Cervinia: středisko je stále otevřeno i pro lyžaře, ale letní lyžařská sezóna začne naplno na Plateau Rosa 30. června a vleky zůstanou v provozu až do 14. října 2012. Lyžovat se bude ale pouze dopoledne (do 13.25, v září a říjnu do 14.25).
Snow park Gravity bude v provozu až od 7. července. Areál na Plateau Rosa bude od 30. června do 9. září přístupný i z italské strany.
Nyní je v provozu v Zermattu jen sedačka Furggsattel .
Stejně jako loni, tak i letos bude v provozu zařízení na výrobu umělého sněhu IDE Snowmaker. Ten umí vyrábět sníh i při teplotách nad bodem mrazu, což umožní sjíždět na lyžích až do stanice Trockener Steg během celé letní sezóny.

Itálie

Stejně jako ve Švýcarsku i v Itálii se nabídka letního lyžování zúžila jen na dva areály.

Val Senales / Schnalstal : letní lyžařský provoz bude zahájen 23. června a pak bude pokračovat až do 29. července v případě příznivých sněhových podmínek. Stejně jako v Zermattu se bude lyžovat jen dopoledne - přesněji do 13.00. A i ve Val Senales se budete moci vyřádit ve snowparku Nitro snow.

Passo Stelvio: na rozdíl od ostatních oblastí je tento areál ležící nad známějším Bormiem otevřen výhradně přes léto, letos tam sezóna na cca. 8 km sjezdovek začala 25. května a skončí 4. listopadu.

Passo Tonale - Presena: stejně jako loni bude tento v zimě velice oblíbený areál přes léto uzavřen, lyžařský provoz v něm totiž skončil již 3. června. Kabinka z Passo Tonale k ledovci sice pojede i nadále, ovšem vleky na ledovci budou mimo provoz.

Francie

V zemi galského kohouta bude v létě o něco širší nabídka pro lyžování než v Itálii či Švýcarsku. Celkem se bude jezdit na třech místech.

Tignes : tento asi nejlepší ledovcový areál ve Francii ležící pod dominantou oblasti Espace Killy - vrcholem La Grande Motte - otevře své brány 22. června a zůstane v provozu až do 2. září. Součástí areálu bude i snowpark s half pipe, provoz opět jen dopoledne (do 13.00).

Val d´Isere: na rozdíl od ledovce v Tignes bude ledovec Pissaillas nad Val d´Isere otevřen jen od 9. června do 15. července - samozřejmě za příznivých sněhových podmínek.

Les 2 Alpes: vleky na ledovci Mantel, který leží v masivu La Meije (3982 m.n.m.), se rozjedou 16. června a letní provoz by měl být ukončen 1. Září (provoz jen dopoledne do 12.30):. Stejně jako v předchozích letech i letos bude hlavním tahákem tohoto areálu největší letní snowpark v Evropě Le Snowpark du Soreiller ve výšce 3200m.

I v létě 2012 bude Skinet v provozu!

Během letní sezóny najdete na Skinetu aktuální informace:

- aktuální sněhové zpravodajství ze všech otevřených areálů.
- předpovědi počasí a srážek na 9 dní pro všechna otevřená lyžařská střediska.
Komentáře k článku

Autor
Nadpis
Datum
Daniel Flek
Lyžování v létě
4.7.2012
Zobrazit celý komentář

Lyžování v létě je opravdu spíše pro fanatiky,co to bez lyžování prostě nemůžou vydržet. Já ale mezi ně patřím a každé léto jezdím na Kaprun

Přidat nový komentář k článku

? - čtyři = šest
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Plose - Brixen leží v širokém údolí Eisacktal, které vede na jih od Brennerského průsmyku směrem k Bolzanu. Po cca. 40 km jízdy z Brenneru dojedete do města Brixen, v jeh...
Lyžování ve výškách: 1067 - 2505 m.n.m
Délka sjezdovek: 27 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %44 %48 %7 %