Reklama

23.02.2012
obrázek

Na českých horách je navzdory oteplení stále dostatek sněhu

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Praha 23. února (ČTK) - Lyžařské areály hlásí i přes oteplení ideální lyžařské podmínky. Sněhu je dostatek, i když někde může být mokrý. O víkendu má navíc podle předpovědi na některých místech sníh připadnout. Na své si přijdou i běžkaři, upraveny jsou desítky tratí, zjistila ČTK.

reklama

Na sjezdovkách v areálech v Královéhradeckém kraji leží až 240 centimetrů sněhu, většinou mokrého. Například ve Špindlerově Mlýně dnes mrholilo, na víkend je předpověď nadějnější. V okolí lyžařských areálů jsou upravené desítky kilometrů stop pro běžkaře.

V Pardubickém kraji jsou v provozu všechna lyžařská střediska, a to i v níže položených oblastech. Na horách je místy až 170 centimetrů sněhu. Je těžký nebo umrzlý, přes den většinou měkne. Také v Beskydech je na sjezdovkách asi metr sněhu, o víkendu pojedou všechny vleky.

Oteplilo se i v Jeseníkách, ovšem i tam je sněhu stále dostatek. V nejvýše položených místech leží až dva metry. Zhruba stejnou sněhovou pokrývku hlásí některé krušnohorské skiareály, například Klínovec. Také střediska v nižších nadmořských polohách, například Mariánské Lázně, mají na sjezdovkách mezi 60 až 90 centimetry sněhu. O víkendu teplota patrně zůstane nad nulou a očekávány jsou sněhové či smíšené přeháňky. Dostatek sněhu je i na běžeckých trasách.

Teploty v Ústeckém kraji budou před víkendem sice atakovat desetistupňovou hranici, na sjezdovkách je ale pořád až metr sněhu a díky nočním mrazům se je daří udržovat ve velmi dobrém stavu. Lyžařská sezona v kraji by mohla vydržet až do konce března. Výborné podmínky jsou i v sousedním Libereckém kraji, na svazích Jizerských hor a západních Krkonoš leží přes metr sněhu.

Dobré podmínky pro sjezdaře i běžkaře nabízí západočeská Šumava. V terénu leží většinou kolem metru přírodního sněhu, v oblasti jsou desítky kilometrů upravených tras, fungují všechna střediska. Podobné je to i na jihu Čech. Vleky tam jsou v provozu a na Zadově, kam míří zejména vyznavači běžeckého lyžování, jsou všechny stopy udržované.

Vlekaři ve Zlínském kraji zažívají nejpovedenější jarní prázdniny za několik posledních let, sjezdovky jsou plné. Podmínky pro lyžování jsou přes oblevu stále vynikající, a to i v níže položených oblastech. Na sjezdovkách je stále zhruba kolem jednoho metru sněhu, upravené jsou i běžecké stopy.

Na Vysočině se také potýkají s oblevou, v provozu ale zůstane většina vleků. Na některých uměle zasněžovaných svazích ještě leží i tři čtvrtě metru sněhu. Lyžovat se zřejmě bude o víkendu a většina správců plánuje otevření skiareálů i na příští týden, kdy budou mít školáci jarní prázdniny. Lyžařská sezona však už podle informací na internetu skončila na sjezdovce Svatá Anna v Chotěboři.

V provozu je navzdory oteplení a dešťovým přeháňkám většina středočeských sjezdovek. Zavřeno má pouze areál v Kvasejovicích u Sedlce-Prčice, který je odkázán na přírodní sníh. Sezona tam zřejmě už definitivně skončila. Teplé a deštivé počasí uzavřelo také na jižní Moravě sjezdovku Klínek v Předklášteří u Tišnova a svah v Blansku-Hořicích. Na obou totiž především ve spodních částech sníh roztál.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

? * tři = patnáct
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Nauders je klasická tyrolská vesnice ležící pod Reschenpassem, nedaleko hranic s Itálií a Švýcarskem. Tvoří jednu lyžařskou oblast s blízkými italskými středisky Schoeneb...
Lyžování ve výškách: 1394 - 2850 m.n.m
Délka sjezdovek: 114 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %39 %44 %18 %