Reklama

19.01.2012
obrázek

Podmínky pro lyžaře jsou na horách ideální

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Praha - Díky zlepšeným sněhovým podmínkám zahájí o víkendu provoz i níže položená lyžařská střediska, například Monínec a Chotouň ve Středočeském kraji či lyžařský svah v centru Zlína.

reklama

Naopak na horách panují ideální podmínky, až dva metry sněhu čekají na lyžaře, kteří vyrazí o víkendu do Jeseníků.

Středočeský kraj

Tři lyžařská střediska ve Středočeském kraji zahájí v pátek provoz. Provozovatelé areálů Monínec a Chotouň svahy zasněžili uměle, v Kvasejovicích se bude lyžovat na přírodním sněhu. Ostatní areály se zasněžováním čekají na chladnější počasí, zjistila ČTK v anketě.

V největším středočeském lyžařském areálu Monínec bude čtyřsedačka v provozu od pátku od rána, půjčovna vybavení a lyžařská škola s dětským areálem pak od soboty. Na sjezdovce je umělý sníh, přírodního je přibližně deset centimetrů, řekl ČTK Filip Jirsa ze Ski areálu. Ve čtvrtek padal v Monínci déšť se sněhem. Běžkaři si na zprovoznění stop v běžeckém areálu budou muset ještě počkat na nadílku přírodního sněhu.

Nejméně jeden vlek bude v provozu od pátečního rána ve středisku Chotouň u Prahy, kde na lyžaře čeká umělý sníh. Podle Víta Chlumeckého z lyžařské školy nebude ještě v provozu dětský areál. Na rozdíl od ostatních středisek se v areálu tuto sezonu již pět dní lyžovalo.

O víkendu se bude lyžovat také v Kvasejovicích u Sedlce-Prčice. "U nás díky nadmořské výšce sníh máme, takže bychom měli zítra (v pátek) zahájit. Dnes již běží zkušební provoz, padá mokrý sníh, řekl ČTK provozovatel Petr Kroužil. Na sjezdovkách podle internetových stránek areálu leží 25 centimetrů přírodního sněhu. Sníh je mokrý a víkendové lyžování závisí na aktuálním počasí. "Areál je rozsáhlý a sněžná děla jsou pro nás veliká investice. Pokud to dobře dopadne, děla by měla být za rok," dodal Kroužil.

Střediska Šibeniční vrch u Mnichovic a příbramský Padák čekají se zasněžováním na ochlazení. V areálech nyní převážně prší. Teplota musí klesnout alespoň pod minus čtyři stupně Celsia, aby mohli sněžná děla uvést do provozu.

Podle provozovatelů skiareálů bude letošní sezona ekonomicky velmi špatná. Pokud se začne lyžovat koncem ledna, propad proti loňsku může být až padesátiprocentní, informoval provozovatel Monínce Jaroslav Krejčí. Loni sezona v kraji začala o prvním prosincovém víkendu a skončila první víkend v dubnu.

Jihomoravský kraj

Na jižní Moravě jsou příznivé podmínky k lyžování v Olešnici na Blanensku a v Němčičkách na Břeclavsku. V pátek zahájí provoz také vlek v Hodoníně u Kunštátu. Všechny tři svahy jsou uměle zasněžovány. Teplota na většině míst je zatím těsně nad nulou, už dnes se však podle meteorologů očekává oteplení a déšť.

Podle provozovatele olešnického vleku Pavla Hlaváčka se konečně začala návštěvnost tamního svahu zvyšovat. "Naštěstí v uplynulých dnech všude mírně nasněžilo, což alespoň část obyvatel jižní Moravy přesvědčilo, že je stále ještě zima," řekl dnes ČTK. Olešnický svah měří asi 500 metrů a jsou na něm dva vleky. Plně se jej podařilo zasněžit až v uplynulých dnech. Vlekaři využívají každého mírného ochlazení, aby spustili sněhová děla.

Sníh se drží i v Němčičkách na Břeclavsku. Tamní sjezdovka měří 200 metrů a pokrývá ji průměrně 30 centimetrů technického sněhu. Na nezájem lyžařů si nemůže stěžovat, konají se tam totiž lyžařské výcviky.

V Hodoníně u Kunštátu jela v uplynulých dnech sněhová děla téměř nepřetržitě a vytvořila na sjezdovce půlmetrovou vrstvu, díky níž svah v pátek přivítá první lyžaře. Další svahy v Blansku-Hořicích, Předklášteří u Tišnova, Hluboké u Kunštátu i nedaleký Karasín jsou kvůli nedostatku sněhu uzavřeny.

Zatímco se část země potýká se sněhovou kalamitou, na jižní Moravě ještě v této zimě pořádně nenasněžilo. Partu nadšenců to přimělo k recesistické akci, při níž tancovali kolem brněnského orloje na náměstí Svobody a přivolávali sníh.

Liberecký kraj

Zimní střediska v Libereckém kraji nabízejí lyžařům ideální podmínky. Na svazích Jizerských hor a západních Krkonoš leží zhruba metr sněhu, v Rokytnici nad Jizerou dokonce až 135 centimetrů. Nový sníh vylepšil podmínky i na libereckém Ještědu, a od víkendu tak bude v provozu celý areál včetně sjezdovek Na Pláních a Skalky. ČTK o tom dnes informoval Miroslav Pecháč ze Sportovního areálu Ještěd. Znovu se rozjede lyžování i v areálu Obří Sud na Javorníku nedaleko Liberce.

Výborné sněhové podmínky nabízejí oblíbená jizerskohorská střediska Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov, kde leží kolem 70 centimetrů sněhu. "Sjezdovky jsou upravené a všechny areály jsou v provozu," řekl dnes ČTK Pavel Bažant ze společnosti Ski Bižu. Areály podle něj mají sněhu dostatek, třeba na Severáku ale zřejmě ještě pojedou i sněhová děla. "Potřebujeme vyrobit sníh, abychom mohli pro děti vybudovat sněhový hrad," vysvětlil. Novou atrakci nabízí návštěvníkům i Špičák - na vrcholu se po rekonstrukci otevřela oblíbená Skichata s restaurací, terasou a lehátky.

Přes metr sněhu hlásí oblíbená krkonošská střediska v Rokytnici nad Jizerou a Harrachově. Na víkend jsou v obou střediscích připravené otevřené závody. Harrachov bude navíc v neděli patřit dětem - v běžeckém areálu vedle hotelu SkiCentrum se uskuteční World Snow Day 2012. Akce je součástí mezinárodní kampaně FIS SnowKids "Sníh nás baví" a má pomoci rodičům přilákat děti k zimním sportům a inspirovat je k trávení volného času pohybem. Součástí programu jsou různé hry a soutěže a také testování dětských lyží.

Na své si o víkendu přijdou i vyznavači běžek, pro které jsou v Jizerských horách a sousedních Krkonoších upraveny desítky kilometrů běžeckých tras, které navazují na tratě v sousedním Polsku. Jizerská OPS, která upravuje více než 170 kilometrů stop na Jizerské magistrále, vyjíždí s rolbami každý den. Dnes ráno rolby upravily cestu z Bedřichova na Novou Louku, přes Kristiánov a Kneipu na Smědavu a také přes Promenádní a Knížecí. Čerstvě projetý je i okruh přes Hrabětickou louku k Josefodolské přehradě, a přes Olivetskou horu a Maliník zpět na stadion v Bedřichově.

Ústecký kraj

Další solidní víkend slibují lyžařská střediska v Ústeckém kraji. Na sjezdovkách v Krušných horách leží od 25 do 45 centimetrů sněhu a další by měl připadnout o víkendu. Rozjet vleky chtějí i menší střediska, včetně Jedlové v Lužických horách, která se spuštění minulý víkend vůbec nedočkala. Meteorologové předpokládají, že během víkendu bude sněžit v polohách od 500 metrů výš, v sobotu až od 800.

Na hřebenech Krušných hor leží zpravidla šedesáticentimetrová sněhová vrstva, která se v polohách kolem 1000 metrů nad mořem zvedá i na dvojnásobek. "Kvalita sněhu je proměnlivá, spíš je vlhký," řekl ČTK David Král z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Víkend očekávají meteorologové poměrně teplý, ale také bohatý na srážky. Teploty v nížinách budou kolem čtyř stupňů, na horách se ale zřejmě udrží pod nulou. "Dneska v noci a zítra (v pátek) bude sněžit nad 500 metrů, pak v sobotu nad 800 metrů a v neděli opět nad 500," řekl Král. To je pro sjezdovky v Krušných horách velký rozdíl: třeba Telnice na Ústecku má horní pasáže v 800 metrech, spodní stanice vleků jsou ale o 200 metrů níž. Právě na Telnici se ale na víkend vyzbrojili a přes týden zasněžovali, přičemž návštěvníkům nabídli jízdenky za ceny, které jindy platí jen děti.

Hodně očekávání panuje před víkendem na Jedlové, letos se tam totiž vleky prakticky ještě nerozjely a jejich start minulý víkend na poslední chvíli zhatil nedostatek sněhu v některých místech. Teď už to ale vyjde, slibují provozovatelé na svém Facebooku. Ještě lepší podmínky by mohli mít ke sportování běžkaři, protože většina tratí v Krušných horách je na hřebeni, a tedy poměrně vysoko.

Olomoucký kraj

Až dva metry sněhu čekají na lyžaře, kteří vyrazí o víkendu do Jeseníků. Lyžařské podmínky jsou podle horských záchranářů ideální. Všechny areály jsou v provozu, na víkend by měly být upravené také běžkařské trasy. Zástupci horské služby však upozorňují návštěvníky hor, aby se chovali disciplinovaně a nepouštěli se mimo vyznačená místa. V horách totiž hrozí pád lavin, je zde vyhlášen třetí lavinový stupeň.

"V Jeseníkách jsou nyní ideální sněhové podmínky, je zde od 70 centimetrů až do dvou metrů v nejvyšších partiích v oblasti Pradědu a hlavního hřebene. Všechny areály jsou v provozu. Sníh je na sjezdovkách promíchán s technickým sněhem, je to místy peřina, měkký sníh. Žádné ledové plotny se zatím nevyskytují, jsou to opravdu ideální podmínky na zimní sporty," řekl dnes ČTK náčelník tamní horské služby Michal Klimeš.

Jeho slova potvrzují i zástupci samotných lyžařských středisek. Například v nejvýše položeném středisku na Ovčárně hlásí až 215 centimetrů sněhu. "Každým dnem nám sněžilo, máme upravené sjezdovky. Podmínky jsou ideální," řekl dnes ČTK zástupce střediska Josef Figura. Na výborné sněhové podmínky lákají provozovatelé také do Petříkova či do Přemyslova. "Máme směs přírodního a technického sněhu, sjezdovky jsou pravidelně upravované. Takové lyžování už tady nebylo tak pět let, loni tady byl převážně jen technický sníh. Na svazích udáváme od 90 po 140 centimetrů sněhu," řekl dnes ČTK zástupce areálu v Přemyslově Jaroslav Podzimek.

Na horách se nyní teploty pohybují pod nulou a sníh je prachový. Kvůli velkému množství sněhu nabádají horští záchranáři návštěvníky, aby se drželi pouze vyznačených tras. "Pokud se lidé vydají do míst, kde není projetá stopa, mohou se bořit místy až do pasu. Nějaká túra nebo pobyt v takovém terénu jsou fyzicky a časově náročné. Doporučujeme lyžařům, aby se koncentrovali v místech, kde se stopy upravují pravidelně rolbou nebo skútrem," uvedl náčelník horské služby.

Na víkend by měla být většina stop připravena. Podle Klimeše jsou ideální podmínky kolem Paprsku, kde je upraveno na 60 kilometrů běžeckých stop. Upravena by měla být i magistrála z Červenohorského sedla na Švýcárnu a Ovčárnu i v okolí Pradědu. Běžkaři však musejí počítat s tím, že kvůli prachovému sněhu nemusí být stopa ideální.

Opatrnost je na místě také kvůli hrozbě pádu lavin. V Jeseníkách stále platí třetí stupeň z pětibodové škály hrozby pádu lavin. Odborníci to považují za nejzrádnější situaci.

Jihočeský kraj

Zatímco v nižších polohách v Jihočeském kraji od čtvrtečního rána prší a teploty se pohybují nad nulou, ve většině zimních středisek sněží a lyžaři mohou využít ideálních podmínek. Vyplývá to z ankety ČTK. Počasí také umožnilo zahájení provozů areálu u Nové Bystřice na Jindřichohradecku.

"Všechny sjezdovky i lanovky jsou v provozu. Denně k nám přijede zhruba tisícovka lyžařů," uvedla za největší jihočeské středisko Lipnoservis Eva Černíková. V okolí vrchu Kramolína momentálně sněží. Na šesti sjezdovkách, které jsou v areálu pro návštěvníky připraveny, leží více než půlmetrová vrstva technického i přírodního sněhu.

Lipnoservis se připravuje především na víkend, kdy očekává velký nápor lyžařů. Ti se totiž v sobotu budou moct podívat na koncert slovenské skupiny No Name, která vystoupí přímo v areálu, uvedla Černíková.

Ideální podmínky pro lyžaře panují také na Zadově. Na Churáňově se teploty pohybují kolem nuly a padá tam sníh. V provozu jsou sjezdovky nejen tam, ale také v Nových Hutích. "Doufáme, že oteplení, které je nyní v nižších polohách, nedorazí na hory," řekl ředitel areálu na Zadově Luděk Sáska.

Od středečního večera se také lyžuje v Hradišti u Nové Bystřice. "Máme na sjezdovce zhruba 30 centimetrů sněhu. Věříme, že nám nějakou dobu vydrží, ale to samozřejmě záleží na počasí," uvedl Michal Hána ze Skibystřice.

Na rakouské straně Šumavy nabízí areál Hochficht 21 kilometrů sjezdovek. Na nich momentálně leží více než metrová vrstva sněhu. "Momentálně Hochficht může poskytnout zatím nejlepší podmínky pro lyžování v této sezoně," uvedl Martin Řezáč ze společnosti Lipno Marketing.

Plzeňský kraj

Ideální sněhové podmínky pro sjezdaře i běžkaře hlásí západočeská Šumava. Na nejvyšších místech oblasti leží až 140 centimetrů sněhu. V provozu jsou všechny lyžařské areály, na víkend bude nově upraveno také zhruba 80 kilometrů běžeckých tras. Na Železnorudsku sněží, teploty se pohybují mírně pod nulou. ČTK to řekl Václav Šebelík z informačního centra v Železné Rudě.

"Sněhová vrstva je všude dostatečná, oproti minulému týdnu je o pět až deset centimetrů vyšší. Například 130 až 140 centimetrů sněhu leží v okolí Polomu, na jezeru Laka. Sjezdové areály budou v provozu na víkend všechny, pojede i lanovka a vlek na Pancíři," uvedl.

V oblasti momentálně sněží, běžecké stopy proto budou upraveny v pátek, aby byly připraveny na víkend. "Rolba musí zvládnout 80 kilometrů tras, což dělá zhruba deset hodin," dodal Šebelík.

V největším lyžařském areálu na šumavském Špičáku leží na sjezdovkách od 80 do 130 centimetrů sněhu. "Na rozdíl od předchozích dvou týdnů se u nás nejedou žádné závody. O víkendu budou mít tak lyžaři a snowboardisté k dispozici všechny sjezdovky bez omezení. Podmínky jsou stále ideální," uvedl spolumajitel areálu Vladimír Kasík.

Podle něj návštěvníci oblasti přicházejí na chuť i skialpinismu. Jeho rozvoji pomohlo, když horská služba vytyčila sedm nových skitouringových tras. "Polovina z nich míří na vrchol Špičáku, takže jsme letos zaregistrovali zvýšený počet skialpinistů," dodal Kasík.

Kromě areálů na Železnorudsku jsou v provozu i další lyžařská střediska v regionu, například Skiareál Kašperky hlásí od 15 do 35 centimetrů sněhu, v provozu jsou dva ze tří vleků.

Lyžařskou sezonu zahajuje Ski areál Těškov na Rokycansku, kde je upraven závodní okruh nad Těškovem a okruh u Holoubkova. Stopy jsou upraveny na bruslení i na klasický styl na závodním okruhu v desetimetrové šíři.

Karlovarský kraj

V Krušných horách už leží místy přes jeden metr sněhu a v provozu budou o víkendu všechny skiareály od Klínovce až po Aš. Nejvyšší bílá pokrývka, kolem 1,2 metru, je v klínoveckém středisku, až 90 centimetrů má Neklid a Boží Dar a v Bublavě je kolem půl metru převážně vlhkého sněhu. Lyžaři musí o víkendu počítat s proměnlivým počasím, teplotami pohybujícími se kolem nuly a občasnými přeháňkami. Nyní se lyžuje bez většího čekání u lanovek a vleků, zjistila ČTK.

Klínovec má otevřeny všechny sjezdovky a v provozu jsou kromě vleků i obě lanovky. Zájemci o večerní lyžování mají šanci v pátek a v sobotu. Díky velké vrstvě přírodního sněhu je otevřena i nejdelší klínovecká sjezdovka na jeho jižní straně. Jáchymovská trať je určena spíše zkušenějším lyžařům a zpátky na vrchol je opět vyveze jednosedačková lanovka, která je rovněž v provozu. Kolem Klínovce jsou upraveny i běžecké stopy.

V plném provozu jsou božídarské skiareály Neklid a Novako. Vlek za hotelem Praha jezdí pro děti do šesti let zdarma. Snowpark nabízí několik upravených překážek. Běžecké tratě jsou upravené na Krušnohorské skimagistrále, dále lze využít okruhy Ježíškovy cesty, trasy na Hubertky i Tellerhauser a okruh kolem božídarského Špičáku. Velmi dobré podmínky hlásí i střediska Nové Hamry, Pernink, Nové Město, Jáchymov a Potůčky.

V Bublavě se podařilo zprovoznit před týdnem lanovou dráhu a Lesní sjezdovku s novým přemostěním. V sobotu by už měla být v provozu i poslední z dosud uzavřených tratí, a to černá sjezdovka na Bleibergu. Poslední ze středisek, kde se dosud nelyžovalo, vrch Háj v Aši, zprovozní o víkendu jednu sjezdovku. V Mariánských Lázních je otevřená celá sjezdovka Krakonoška (pod lanovkou) a podstatná část Slalomového svahu. Pro běžkaře jsou tady upraveny okruhy v délce 30 kilometrů.

Kraj Vysočina

Na Vysočině se díky ochlazení z minulých dnů podařilo pro lyžaře upravit další svahy. Zatímco v polovině minulého týdne byly otevřeny jen čtyři sjezdovky, podle ankety ČTK na nadcházející víkend slibuje lyžování 12 skiareálů v kraji. Na Novoměstsku se pro veřejnost upravují běžecké tratě, koncem týdne by jich mohlo být najeto několik desítek kilometrů.

"Na víkend budou tratě připraveny," potvrdil správce sjezdovky na Harusově kopci u Nového Města na Moravě Karel Klapač. Doplnil, že pohyb rolby mohou zájemce sledovat online na internetu. Sjezdovka teď nabízí ideální sněhové podmínky.

Na Vysočině mohli lyžaři v letošní zimě zamířit zatím jen na pět míst, kromě Harusova kopce i na Šacberk u Jihlavy, Fajtův kopec u Velkého Meziříčí, do Nového Jimramova a na Křemešník u Pelhřimova. Díky ochlazení a sněžení z minulých dnů teď zahajují lyžařskou sezonu v Lukách nad Jihlavou a na Čeřínku u Jihlavy.

Na Čeřínku bude zatím v provozu kratší vlek s délkou 400 metrů. Spuštění druhého, 600 metrů dlouhého vleku se na Čeřínku plánuje ve druhé polovině příštího týdne. Menší vlek bude od pátku fungovat ve středisku Jalovec u Číchova na Třebíčsku, kde se v této zimě zatím také ještě nelyžovalo.

V pátek začne jezdit vlek na sjezdovce ve Svratce na Žďársku. "Vše nachystáno, sněhu dostatek," hlásí provozovatelé na webu. Na sobotu plánují první letošní lyžování ve Vysoké u Havlíčkova Brodu a také ve dvou skiareálech na Žďársku - v Dalečíně a na Karasíně.

Pardubický kraj

Všechna horská zimní střediska v Pardubickém kraji mají díky chladnějšímu počasí dostatek sněhu, a to i přírodního. Například v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem dosahuje jeho vrstva až metrové výšky. V provozu je všech 7,5 kilometru sjezdovek, do oblasti mohou zamířit i příznivci běžeckého lyžování, kteří budou mít k dispozici protažené stopy, řekl ČTK manažer areálu Sněžník Petr Vrzal.

"Upravujeme trasy jednou týdně, na víkend budou připravené. Sáňkařská dráha je v provozu v pátek a sobotu, bobová dráha každý den," uvedl Vrzal.

Od 40 do 80 centimetrů sněhu je také na svazích v Červené Vodě na Orlickoústecku. Na lyžaře zde čeká 2,4 kilometru sjezdových tratí. V blízkých Čenkovicích je sněhová pokrývka obdobná, kromě většiny vleků bude možné využít také zhruba 35 kilometrů upravených běžeckých tras.

Vleky se chystají spustit i provozovatelé sjezdovek v níže položených oblastech. V Hlinsku by se měla prodloužit celková délka trati i o horní část svahu. V sobotu se rozjede vlek na sjezdovce Peklák u České Třebové, plánují to i provozovatelé areálu v blízkém Přívratu.

Královéhradecký kraj

Sníh, který v noci na dnešek připadl v Královéhradeckém kraji, opět zlepšil podmínky pro lyžování. Například na Horních Mísečkách napadlo zhruba deset centimetrů sněhu, celkem na sjezdovkách leží 80 až 170 centimetrů sněhu, zjistila dnes ČTK z informací provozovatelů vleků.

"Panují ideální sněhové podmínky, v provozu jsou všechna přepravní zařízení i sjezdové tratě, na kterých je od 50 do 160 centimetrů sněhu," řekl dnes ČTK například Petr Hynek z lyžařského areálu Černá hora v Janských Lázních na Trutnovsku.

Jediný problém mají vlekaři podle Hynka s úpravou běžeckých tratí v okolí Černé a Světlé hory. "Poměrně hodně tam fouká a tratě jsou neustále zaváté, ale na víkend má vítr ustávat, takže se podmínky pro běžkaře zlepší," řekl Hynek. Upravena je také sáňkařská cesta z vrcholu Černé hory.

Ve Špindlerově Mlýně je na sjezdovkách 90 až 110 centimetrů sněhu, 40 až 120 centimetrů vysokou sněhovou pokrývku hlásí vlekaři na sjezdovkách také v Peci pod Sněžkou.

Zhruba pět centimetrů sněhu připadlo v noci na dnešek také v Říčkách v Orlických horách, kde na sjezdovkách leží 65 až 85 centimetrů sněhu. Vlekaři všechny tratě upravují večer i ráno, v provozu jsou všechny služby. "Běžecké tratě v okolí areálu upravíme zítra," uvedli vlekaři na svém webu.

Na hřebenech Krkonoš leží podle informací horské služby 130 centimetrů sněhu, kvůli mlze dosahovala viditelnost zhruba 200 metrů. V lavinových katastrech platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. V nejvyšších partiích Orlických hor je 100 centimetrů sněhu, ráno bylo zataženo a mlha.

Zlínský kraj

Lyžařský svah v centru Zlína se o víkendu poprvé otevře návštěvníkům. Areály v Beskydech a Hostýnských vrších hlásí ideální sněhové podmínky, například ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku napadl metr sněhu. Zavřené však prozatím zůstávají menší a níže položené areály na Slovácku, zjistila dnes ČTK.

V sobotu by měly na zlínském svahu být v provozu minimálně dva dětské vleky. "Děláme vše pro to, aby fungovala i centrální sjezdovka, záleží to však na podmínkách. Potřebovali bychom větší mráz, na zasněžování jsme jinak skvěle technicky připraveni," řekl provozovatel areálu Michal Cepek.

V areálech Soláň-sedlo a Karolinka na Vsetínsku stejně jako v ostatních místech Beskyd celý týden silně sněžilo. Na Soláni leží metr sněhu, v Karolince asi 65 centimetrů. "Napadlo u nás 40 centimetrů nového sněhu. Má se trochu oteplit a na víkend přituhnout, to by měly být ideální podmínky," uvedl provozovatel areálů Marek Cimala.

V provozu jsou všechny vleky, pouze v Karolince bude o víkendu mimo provoz snow park, bude se tam konat Český pohár ve skicrossu. Do takzvané hobby kategorie se však může přihlásit i veřejnost. Sjezdovka v Karolince bude v době závodů normálně v provozu, lyžaři však musejí počítat s větší návštěvností. Upravené budou také trasy pro běžkaře.

Velké množství sněhu napadlo také ve Velkých Karlovicích. V tamním ski areálu Razula jsou v provozu všechny sjezdovky. "Podmínky jsou fantastické, máme metr sněhu, stíháme upravovat svahy i parkoviště," řekl ČTK šéf areálu Leo Bača. Sjezdovka u hotelu Horal nabízí také snowtubing, jízdu v gumových člunech. Trasy pro běžkaře se pravidelně upravují, pouze na hřebenech mohou být vzhledem k počasí mírně zasněžené.

Lidé mohou vyrazit lyžovat také do střediska Troják na Kroměřížsku. V provozu je tam hlavní sjezdovka a ski park. Pokud budou panovat dobré podmínky, provozovatelé se pokusí do víkendu upravit také prudší sjezdovku na jižní straně, která je odkázána na přírodní sníh.

Upraveny jsou v okolí také běžecké stopy, pouze v lesních úsecích může být sněhu méně. "Rádi bychom poprosili běžkaře, aby svá auta nechávali v Bystřici pod Hostýnem a nastupovali na magistrálu tam. V areálech často blokují parkoviště, dochází ke kolizím, které pak musí řešit policie," poznamenal provozovatel areálu na Trojáku Jakub Juračka.

Menší a níže položené areály na Slovácku v Břestku a Osvětimanech však prozatím zůstávají uzavřené. Provozovatelé se tam snaží svahy zasněžovat, komplikují jim to však vyšší teploty. "Čekáme na pořádný mráz, snad se rozjedeme na konci měsíce," uvedl provozovatel svahu v Břestku Zdeněk Mendl.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

sedm + ? = 16
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Saas Grund leží 4 km "pod" Sass - Fee. Celá oblast Saastal je legendou mezi švýcarskými středisky, leží v jižním kantonu Wallis "přes kopec" od Zermattu sevřená mezi čtyř...
Lyžování ve výškách: 1550 - 3500 m.n.m
Délka sjezdovek: 35 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %29 %57 %14 %