Reklama

02.12.2014
obrázek

Sněhové zpravodajství 2.12.2014

www.Zimni-Alpy.cz
V pondělí 1. prosince viděla zatažená obloha nad rakouskými Alpami občasné průniky slunce. Občas byl hlášen lehký deštík, což ovlivnilo rozhodnutí dalších středisek otevírat o víkendu. I přes zhoršené podmínky je dobré lyžování dostupné zvláště na ledovcích jako Hintertux a Stubai.

reklama

Rakouské Alpy

Nový týden a nový měsíc přinesl oblaky a občasné slunečné počasí a déšť v mnoha střediscích. Ve vyšších oblastech těžili z přeháněk, protože díky chladnějšímu počasí zde lehce sněžilo.

Mnoho středisek rakouských Alp plánovalo otevřít tento víkend, ale nevypadá to dobře, protože úroveň sněhové pokrývky je nízká. Doposud teplé počasí přineslo úbytek sněhu. Až se teploty sníží, jsou sněžná děla připravena pokračovat ve výrobě, aby se střediska připravila na otevření. Ledovec Stubai (0/130cm) těžil z lehkého deště v pondělí, který na ledovci padal ve formě sněhu, čímž se osvěžily sjezdovky a středisko tím nabízelo dobré podmínky pro lyžování na upravených sjezdovkách. Mimo sjezdovky jsou dle sněhového zpravodajství podmínky různorodé, takže dávejte pozor, protože sněhová vrstva může být místy dosti tenká.

Zamračená obloha je předpovídána pro pondělí a měla by vydržet i do úterka, ale je zde naděje na lehké sněžení. Předpověď hlásí občasné slunečné počasí uprostřed týdne, s blížícím se víkendem se obloha opět zatáhne. Teploty by měly klesnout pod bod mrazu s blížícím se víkendem, což je dobrá zpráva pro mnoho středisek rakouských Alp.

Francouzské Alpy

Dobré lyžování je dostupné na otevřených ledovcích ve francouzských Alpách včetně Les Deux Alpes, Tignes, Val d´Isere a Val Thorens. Serre Chevalier nabízelo skvělé podmínky pro lyžování během víkendu, v týdnu je však uzavřené. Naneštěstí mnoho středisek trpí nedostatkem sněhové pokrývky na nižších svazích a mnoho muselo posunout plán otevřít o tomto víkendu.

Francouzské Alpy nabízí mnoho lokalit pro lyžování, převážně ve vyšších nadmořských výškách na ledovcích jako Les Deux Alpes (0/80cm), Tignes (0/60cm), Val d´Isere (0/30cm) a Val Thorens (40/80cm).

Serre Chevalier (0/70cm) je výjimkou. Středisko otevřelo pro víkendové lyžování, nabízelo excelentní začátek sezóny pro lyžování v sobotu a v neděli. Během týdne jsou svahy uzavřené, ale středisko plánuje otevřít pro lyžování a snowboarding znovu o dalším víkendu 6. a 7.prosince.

Lyžařská oblast Trois Vallées plánuje nabídnout lyžování z Courchevel (0/42cm) a Meribel (0/30cm) od 6. prosince. Jako ve většině středisek francouzských Alp, nejlepší podmínky jsou na vyšších svazích kvůli mírnému podzimu. Pondělí 1. prosince přineslo do nižších poloh francouzských Alp deštivé počasí.

Chamrousse, Chatel, Foux d´Allos, La Tania, Les Orres, Les Saisies a Pra Loup původně plánovaly otevřít o nadcházejícím víkendu, ale nemají dostatečné sněhové podmínky. Mnoho středisek potvrdilo, že přesouvá plánované otevření na 13. prosince. Zatímco některá střediska ještě nepotvrdila přesné datum zahájení, nízká vrstva sněhu zvláště v nižších polohách jasně značí, že střediska v sobotu neotevřou.

Francouzské sněhové zpravodajství, hlásí čerstvý sníh, který napadl v pondělí ve vyšších polohách. Tento týden by mělo být převážně oblačno a díky nízkým teplotám by mohl napadnout čerstvý sníh.

Švýcarské Alpy

Omezené lyžování bylo dostupné ve švýcarských Alpách v několika uplynulých dnech pouze na vyšších svazích a ledovcích. V pondělí sněžilo ve vyšších polohách, ale pod 2500 m pršelo.

S příchodem prosince jsou podmínky ve švýcarských Alpách spíše podzimní než zimní. V pondělí 1. prosince byla obloha šedá, s občasným lehkým sněžením, ale pouze v nadmořské výšce nad 2500m.

Saas Fee (7/230cm) těžilo nejvíce z tohoto počasí a má 30cm čerstvého sněhu, níže ale pršelo a svahy dolů do střediska zůstávají uzavřené.

Většina možností lyžování o víkendu a s počátkem nového týdne zůstává na ledovcích, kde jsou podmínky stále dobré. Některá střediska, jako Davos (0/60cm), St Moritz (0/92cm) a Verbier (0/35cm) byla díky ledovcům otevřena alespoň pro omezené lyžování. Podmínky na sjezdovkách odpovídají mírným podmínkám a občasným dešťovým přeháňkám. Lyžování bylo dostupné ve středisku Zermatt (0/76cm), kde je v provozu 170km sjezdovek včetně propojení do střediska Cervinia.

Bod mrazu by měl postupně klesat v průběhu týdne, což by mohlo přenést sněžení, zvláště v jižní a západní části Alp, nejvíce by měla těžit střediska Saas Fee a Zermatt.

Italské Alpy

Počasí v italských Alpách je obdobné, ve vyšších nadmořských výškách v několika střediscích sněžilo. Až 20 cm napadlo dle sněhového zpravodajství v pondělí, na nižších svazích pršelo.

Zamračená obloha vládla italským Alpám v pondělí 1. prosince. Výše byly srážky v podobě sněhu, níže pod 2700m převážně jako déšť.

Znovu bylo nejlepší lyžování dostupné ve středisku Cervinia (0/205cm) s 11 lanovkami a propojením do střediska Zermatt a 10cm čerstvého sněhu na vyšších svazích.

Většina středisek nabízí dobré lyžování ve vyšších nadmořských výškách na ledovci, viditelnost byla kvůli oblačnosti také omezena. Toto se týká střediska Passo Tonale (0/300cm), které má nejvíce sněhu a tři lanovky v provozu.

Omezené lyžování bylo dostupné na vyšších svazích středisek Bormio (0/100cm) a Gressoney-la-Trinite (0/130cm), obě otevřená o víkendu. Čerstvý sníh ve výšce 20 cm hlásí středisko Bormio (0/100cm).

Mnoho středisek plánuje otevřít tento víkend, včetně Sauze d´Oulx, Selva Gardena a Sestriere, avšak to bude záležet na počasí.

Německé Alpy

Mnoho středisek německých Alp plánovalo otevřít v sobotu 6. prosince, ale vypadá to, že kvůli minimální sněhové pokrývce střediska neotevřou.

Všechna střediska německých Alp se připravují na zahájení sezóny. Feldberg, Lenggries a Reit im Winkl chtěla otevřít tento víkend a čekají na chladnější počasí.

Zdroj: www.skiclub.co.uk

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

? * pět = pět
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Val Cenis leží téměř na italské hranici v údolí Maurienne na jižním okraji národního parku Vanoise. Údolí Maurienne je sice důležitou dopravní tepnou mezi Francií a Itáli...
Lyžování ve výškách: 1400 - 2800 m.n.m
Délka sjezdovek: 80 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
11 %44 %43 %14 %