Reklama

27.03.2018
obrázek

Sněhové zpravodajství 27.3.2018

www.zimni-alpy.cz
Podmínky pro lyžování v Alpách jsou proměnlivé. Italské Alpy a část francouzských Alp nabízí jarní podmínky, v Rakousku je převážně zataženo, místy lehké sněžení či déšť v nižších oblastech.

reklama

Rakouské AlpyPoslední víkend v březnu přinesl do rakouských Alp nádherné počasí, bylo slunečno a relativně teplo. Husté sněžení, které bylo předpovídáno na začátek minulého týdne, neproběhlo úplně dle předpovědi. Podmínky jsou teplé, avšak v řadě středisek bylo zataženo. Oblačnost brání silnému slunečnímu záření od toho, aby sjezdovky začaly rychle měknout. V některých střediscích lehce sněžilo, avšak nejednalo se o nic výrazného, pouze pár centimetrů čerstvého sněhu. Sníh je nyní velmi měkký a mokrý s ohledem na aktuální teploty.

V řadě středisek začíná sněhová vrstva pomalu ubývat, avšak nejedná se o žádné výrazné úbytky v porovnání s předchozími sezónami, zvláště díky dostatečné sněhové vrstvě, která napadla v průběhu celé sezóny. Většina středisek má dle sněhového zpravodajství excelentní sněhovou vrstvu, zvláště na výše položených svazích je více než 1,5 m na řadě míst.

V nadcházejících dnech se bude postupně oteplovat. V průběhu týdne zažijí rakouské Alpy další srážky, s ohledem na teploty mohou tyto srážky ovlivnit kvalitu sjezdovek.

Francouzské AlpyFrancouzské Alpy a jejich sledovaná střediska měla opravdu proměnlivé počasí; většinou slunečno s občasnou oblačností. Řada středisek hlásí z víkendu čerstvý sníh. Chamonix (100/405cm) a Val Thorens (270/357cm) hlásí příjemné 2 cm čerstvého sněhu z časného rána v pondělí 26.3. Les Contamines (25/260cm) a Chamonix očekávají rovněž čerstvý sníh, obě střediska se připravují dle sněhového zpravodajství na 45 cm ve čtvrtek 29.3. Tignes (223/364 cm) očekává příjemných 38 cm rovněž ve čtvrtek.

Švýcarské AlpyŠvýcarské Alpy v pondělí měly proměnlivé počasí v pondělí 26.3.. Tmavé mraky by měly přinést sněžení. Teploty jsou většinou nízké; v mnoha střediscích jsou pod bodem mrazu, avšak například ve střediscích Anzere (15/250 cm) a Grimentzs (135/290 cm) byly kolem +2C. Saas Fee (120/460 cm) a Zermatt (130/285 cm) byly výjimkou, v pondělí dopoledne bylo pouze lehce oblačno a kolem vrcholu Gornegrat v nadmořské výšce 3089 m byly skvělé podmínky pro lyžování.

Podmínky pro lyžování jsou na tuto roční dobu velmi dobré a určitě jim pomáhají nízké teploty, které brání rozbředávání sněhu. Některé níže položené svahy již jeví známky blížícího se konce sezóny, jako například Grindelwald (5/157 cm) u Jungfrau a Adelboden (1/224 cm). V některých střediscích již začíná mizet sníh ze střech, například v Champery (100/350 cm) u francouzsko-švýcarské hranice.

Dle sněhového zpravodajství přinese nadcházející týden obdobné počasí. Sněhové přírůstky budou největší v polovině týdne a středisko St Moritz (85/175 cm) očekává do pátku 40 cm čerstvého sněhu.

Italské AlpyItalské Alpy a jejich střediska jsou již více než týden bez čerstvého sněhu, místo toho zde svítilo slunce a jen občas se objevily mraky. Slunečné počasí připravilo nádherné jarní dny pro lyžování, ale protože bylo i příjemně teplo, zanechalo počasí stopy na sněhu, který začal být rozbředlý a místy odtával.

V pondělí 26.3. pokračovaly jarní podmínky pro lyžování se slunečným počasím. Teploty se pohybovaly mezi -5 a +3C, místy již měkký sníh zhoršil stav sjezdovek. Protože v posledních dnech nepřipadl čerstvý sníh, je většina svahů mimo sjezdovky již uježděných a s ohledem na navátý sníh již nejsou příliš vyhledávány. Podmínky na sjezdovkách zůstávají excelentní na tuto roční dobu, na svazích je dostatek sněhu a kvůli jarním podmínkám měknou jižně položené svahy, zvláště na východě italských Alp. Střediska sousedící s francouzskými a švýcarskými Alpami budou mít slunečno, avšak chladno – ideální podmínky pro lyžování.

Dle sněhového zpravodajství by měla v tomto týdnu přibývat oblačnost a sníh by měl padat zhruba ve středu, avšak sněžení nebude doprovázeno poklesem teplot.

Německé AlpyNěmecké Alpy měly poslední sněžení v pátek 23.3. Počasí je mírné a oblačné s vlivem na sněhové podmínky. Dobré podmínky pro lyžování stále nabízí středisko Garmisch Partenkirchen (230/405 cm) a dobrou zprávou je, že by mělo sněžit i v průběhu týdne. Oberstdorf (10/215 cm) očekává 28 cm ve čtvrtek večer, které zlepší kvalitu sněhu. Spitzingsee (100/190 cm) rovněž očekává mezi 9 a 10 cm čerstvého sněhu ve čtvrtek večer.

Zdroj: www.skiclub.co.uk


Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

pět - pět = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Valmorel je příjemným střediskem ležícím v blízkosti slavnějšího souseda - oblasti 3 Vallées. Je sice relativně moderní, ale přesto má svůj osobitý ráz díky malebné archi...
Lyžování ve výškách: 1400 - 2550 m.n.m
Délka sjezdovek: 93 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
30 %25 %44 %31 %