Reklama

07.09.2011
obrázek

Start lyžařské sezóny na ledovcích se odkládá.

Skinet.cz
Pitztal, Stubai i Solden kvůli počasí posouvají začátek podzimní lyžařské sezóny na konec září. Vysoké teploty nedávají zatím sněhu šanci.

reklama

Teplé počasí minulých týdnů a předpověď relativně vysokých teplot i na nadcházející dny sice udělaly radost těm, kteří letos již naději na léto vzdali. Ale pro lyžaře je to špatná zpráva.

Až do půlky srpna to vypadalo nadějně. Léto nikde, v Alpách sněžilo. Zdálo se, že sezóna na ledovcích by mohla začít již na začátku září. Navíc ještě kolem 28. srpna sněžilo v Alpách již ve výškách nad 1.500 metrů.

Ovšem poslední vývoj počasí udělal vlekařům v Alpách čáru přes rozpočet. Teploty jsou vysoké a měly by zatím zůstávat vysoko nad nulou i ve výškách kolem 3.000 metrů, kde leží většina ledovců.

Navíc po dvou tropických týdnech v srpnu nebudou ledovce bez min. 30 cm nového sněhu "provozuschopné".

Například na ve středisku Stubai (viz. foto) je zatím ledovec jen posetý trhlinami a téměř beze sněhu, na povrchu je pouze šedivý starý sníh a led. A po takovém povrchu se lyžuje opravdu velmi špatně.
Klikněte pro zvětšení

Logickým důsledkem je pak posunutí termínů pro otevření. Pitztal by měl odstartovat do další sezóny nejdříve 24. září. Solden plánoval původně obnovení lyžarského provozu už na 3. září, zatím v tomto středisku vleky stojí a ještě nějakou dobu stát budou. Pohled na dolní stanici u ledovce Rettenbach totiž není zrovna povzbuzující (ten bílý obdélník není sníh, ale krycí fólie, kterou je pokryta přes léto část ledovce).
Klikněte pro zvětšení

Ale není to zase tak strašné. Loni se na Pitztalu začalo lyžovat 15. září, následován 17. září. Stubaiským ledovcem. Letos to asi bude jen o týden a půl déle. To určitě vydržíme. Navíc některé areály zůstávají otevřené i přes nepřízeň počasí. "Zuby nehty" se drží Hintertux a Molltal . Obě střediska sice nemají oproti Pitztalu a Stubai výraznou výhodu, pokud jde o nadmořskou výšku , ale přesto se drží.

Lyžuje se i v Zermattu / Cervinii, v Saas - Fee a v italském Passo Stelvio. Tato střediska ovšem profitují z vyšších nadmořských výšek - například v Zermattu nedávno připadlo kolem 15 cm sněhu.

Aktuální informace o provozu v jednotlivých střediscích naleznete v našem sněhovém zpravodajství.
Kromě informací o počtu otevřených vleků a sjezdovek využijte i předpověď počasí a sněžení na 6 dní.


Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

? + pět = osm
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Kaprun - Kitzsteinhorn je ledovcovým areálem, který se nachází nad známým střediskem Zell am See. Pod vrcholem Kitzsteinhornu (3.209 m.n.m.) se rozkládá široká ledovcová ...
Lyžování ve výškách: 911 - 3029 m.n.m
Délka sjezdovek: 41 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %32 %61 %7 %