Reklama

30.11.2012

Šumavské areály nabídnou první lyžování před příštím víkendem

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Plzeň 30. listopadu (ČTK) - Kolem 7. prosince by se mohly v Plzeňském kraji rozjet první vleky v zimních areálech. Pomohlo jim čtvrteční ochlazení a sněžení.

reklama

Související

Někteří provozovatelé zimních středisek v západočeské části Šumavy už dnes spustili sněhová děla. Pokud vydrží mrazivé počasí, potrvá zasněžení svahů několik dní, řekli dnes vlekaři ČTK.

Například v největším středisku západočeské Šumavy, na Špičáku u Železné Rudy, se zasněžuje od dnešní půlnoci. "Ustalo sněžení, na vrcholu kopce je asi 30 centimetrů sněhu, dole v areálu je asi 20 centimetrů a mrazové podmínky jsou asi takové, že zasněžujeme někde do výšky 1000 metrů, to je zhruba v polovině kopce," řekl spolumajitel areálu Vladimír Kasík. Pokud vyjde předpověď počasí, první lyžaři sezony by mohli na Špičák přijet 7. prosince. Kasík doufá, že se stihnou zasněžit všechny sjezdovky aspoň na výšku sněhu mezi 30 a 50 centimetry. Areál letos dokončil změnu na výkonnější zasněžovací systém. Umělý sníh zde chrlí devět vrtulových kanonů a 19 tyčových děl. Denní jízdenka v hlavní sezoně stojí dospělého 540 korun, areál s 8,5 kilometru sjezdovek na ploše přes 18 hektarů letos do cen promítl zvýšenou daň a zdražil jízdné asi o čtyři procenta.

"Základní vysněžení páteřní sjezdovky Slalomové, pokud je teplota kolem minus pěti stupňů, trvá tři až čtyři dny," dodal Kasík. Pokud by se začalo lyžovat 7. prosince, bylo by to asi o dva dny dříve než v loňské sezoně.

Prvních deset centimetrů sněhu napadlo v železnorudském areálu Nad Nádražím. Podle jeho majitele Ladislava Zíslera i tady začnou co nejdříve zasněžovat. "Nám trvá 72 hodin zasněžení hlavní sjezdovky, zahájit bychom chtěli v pátek 7. prosince večerním lyžováním," uvedl. Areál letos nezdražoval, denní jízdenka přijde dospělého na 390 korun a dítě na 310.

Také areál v Kašperských Horách, který nabízí 2,5 kilometru sjezdovek, zasněžování připravuje. Tři sněhové kanony a jedna věž dokážou za týden pokrýt svah asi 30centimetrovou vrstvou sněhu, řekla Renáta Balašová ze společnosti Snowhill. S lyžování se zde začne tak v půli prosince. Denní jízdenka přijde dospělého v hlavní sezoně na 350 korun, o 20 korun méně než loni.

Co nejdříve by chtěly zahájit sezonu i menší areály. Například v Kocourově, asi osm kilometrů od Klatov, spustí podle majitele areálu Vladimíra Hájka sněhová děla dnes. Menší příměstský areál, kam ale za den přijede lyžovat až 500 lidí, se letos potýkal s problémy. Červencová povodeň tu smetla zásobárnu na vodu, čerpadlárnu a pětinu zasněžovacího systému. Do oprav proto museli v Kocourově vynaložit statisíce korun. "Ale všechno špatné je pro něco dobré. Díky tomu jsme vlastně zmodernizovali zasněžovací systém a tudíž jsme se dostali na polovinu času, který musíme vynaložit na zasněžování," řekl Hájek. Loni trvalo pokrytí sjezdovky umělým sněhem týden, nyní je to tři a půl dne. Pokud vydrží dostatečně chladné počasí, mohlo by se i v Kocourově lyžovat také 7. prosince.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

sedm - ? = pět
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Sportgastein leží na konci údolí Gasteinertal. Jde o nejvýše položený areál v celé oblasti, kterou tvoří 4 lyžařská střediska - Dorfgastein, Bad Hofgastein / Bad Gastein,...
Lyžování ve výškách: 1590 - 2686 m.n.m
Délka sjezdovek: 19 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %21 %68 %11 %