Reklama

28.04.2013

V Jeseníkách skončila zimní sezona, zastavila se i Ovčárna

ČTK
Olomouc 28. dubna (ČTK) - V Jeseníkách dnes definitivně skončila zimní sezona. Tečku za ní udělalo odpoledne nejvýše položené lyžařské středisko v tuzemsku na Ovčárně, které vleky zastavilo v odpoledních hodinách.

reklama

Související

Související pohoří: 
Související střediska: 
Navzdory jarnímu počasí si poslední příležitost nenechaly ujít desítky skalních lyžařů. Na horách přitom stále ještě leží více jak půl metru sněhu. Pokrývka však už pomalu odtává.

"Vleky jsme už definitivně vypnuli. Zalyžovat si přijelo tak 50 až 60 lidí. Sníh už na sjezdovkách upravovat nebudeme, už to spíše roztáhneme, ať to rychle roztaje," řekl dnes ČTK zástupce střediska na Ovčárně Josef Figura. Ovčárna mohla nechat puštěné vleky až do konce dubna, dovoluje to výjimka kvůli poloze střediska v přírodní rezervaci. I podle horských záchranářů by spuštění vleků v týdnu už nemělo cenu, návštěvnost už byla ve všedních dnech malá.

Podle dispečera jesenické horské služby Jaroslava Tejnského leží na horách v lesích až 70 centimetrů sněhu, pokrývka je však už nesouvislá. "Hřeben je už roztátý, sníh se drží především v údolích, kde je chladno," řekl dnes ČTK Tejnský. Podotkl přitom, že na horách už milovníky zimních sportů pomalu střídají pěší turisté, objevují se už i první cyklisté. "Asfaltová cesta se z Ovčárny na Praděd protáhla minulý týden, vytáhlo to sem už pěší turisty, jezdí už i lidé na kolech," dodal dispečer.

Ovčárna byla přitom z jesenických středisek poslední, kdo během zimy spustil vleky. Lyžaři se na tamní svahy mohli poprvé vydat až 8. ledna. Kvůli své poloze v národní přírodní rezervaci totiž středisko nemůže zasněžovat, muselo proto čekat na dostatečnou přírodní sněhovou pokrývku. Naopak první vlek v Jeseníkách se během uplynulé zimní sezony rozjel 7. prosince, prvenství si už tradičně uchovalo lyžařské středisko Branná.

Podle horských záchranářů však ukončení zimní sezony na horách neznamená, že by byly již všechny turistické trasy v Jeseníkách průchozí. Důrazně varují především před tím, aby se lidé nevydávali na stezku kolem vodopádů Bílé Opavy. Podle Tejnského je to v údolí pro návštěvníky stále nebezpečné a hrozí tam uklouznutí. Pokud by se turisté na trase zranili, měli by horší záchranáři problém se do těžko přístupného údolí dostat.

Alena Horáková mal

Zdroj: ČTK
Skinet.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK , které si vyhrazují veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

šest - ? = čtyři
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Moderní areál "Alpenarena" tvoří tři propojená střediska Flims, Laax a Falera ležící poblíž východošvýcarského Churu. Hlavním tahákem je zaměření na freeride, snowboard a...
Lyžování ve výškách: 1100 - 3018 m.n.m
Délka sjezdovek: 180 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %36 %39 %26 %