Reklama

15.12.2011
obrázek

V některých skiareálech už se lyžuje, jinde čekají na ochlazení

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Praha 15. prosince (ČTK) - V některých velkých lyžařských areálech už se lyžuje nebo se dokončují přípravy na zahájení zimní sezony.

reklama

V provozu jsou například vleky v Krkonoších, pro běžkaře jsou dobré podmínky v Jeseníkách. Mnoho provozovatelů zimních středisek ale stále čeká na chladnější počasí, aby mohli začít zasněžovat sjezdovky a stihli je připravit na vánoční prázdniny. Vlekaři v Beskydech se obávají, že nebudou mít pro výrobu technického sněhu dost vody.

Dobré podmínky pro lyžaře hlásí před víkendem zejména velké skiareály v Krkonoších. ve Špindlerově Mlýně jsou v provozu všechny hlavní lyžařská střediska, na sjezdovkách na Horních Mísečkách leží až 70 centimetrů sněhu. "Předpověď počasí je příznivá, takže na víkend budou krásné lyžařské podmínky," řekl vlekař Jiří Beran.

Na Černé hoře v Janských Lázních na Trutnovsku je otevřeno téměř devět kilometrů sjezdových tratí a v Peci pod Sněžkou je možné lyžovat na zhruba 5,7 kilometru sjezdovek. O víkendu se rozjedou vleky v Harrachově i Rokytnici nad Jizerou, v sobotu se bude poprvé lyžovat v Herlíkovicích.

O víkendu zahájí provoz Severák v Jizerských horách. Několik tamních areálů přivítalo lyžaře už minulý týden, zbývající chtějí stihnout do Vánoc. V provozu jsou také lyžařské areály v Orlických horách, například ve skicentru v Říčkách v Orlických horách je otevřená červená sjezdovka. Lyžaři mohou o víkendu zamířit i na sjezdovku u Červené Vody na Orlickoústecku, která vstoupila do nové sezony s vylepšenou lanovkou s vyhřívanými sedačkami a plexisklovými "bublinami".

O víkendu by měla částečně začít fungovat většina lyžařských areálů v Jeseníkách, mimo jiné na Ovčárně či Červenohorském sedle. V sobotu se rozjedou i první vleky v Ústeckém kraji, upravena bude například část sjezdovek v Zadní Telnici na Ústecku.

Na Šumavě je denně v provozu železnorudský Špičák, naopak největší lyžařské středisko na jihu Čech Skiareál Lipno muselo kvůli nedostatku sněhu zrušit sobotní slavnostní zahájení sezony. V Karlovarském kraji mohou zájemci o víkendu zamířit pouze na Klínovec a Boží Dar, skiareál Snowhill v Mariánských Lázních chce stihnout otevření ještě do Vánoc.

Na víkendové ochlazení čekají provozovatelé vleků v Beskydech, kde zatím jede jen jeden vlek v Bílé na Frýdecko-Místecku. Majitelé většiny lyžařských středisek se ale obávají i další hrozby. Vinou dlouhodobého sucha je nedostatek vody pro výrobu technického sněhu.

Sezona už začala také běžkařům, příznivé podmínky mají zejména v Jeseníkách. "Přes týden se již upravovala stopa mezi Ovčárnou a Švýcárnou. Na víkend budou upraveny stopy v okolí Paprsku, kde hlásí již kolem 50 kilometrů upravených stop. Projeta bude trasa mezi Červenohorským sedlem a Švýcárnou a stopy v okolí Karlova," řekl ČTK náčelník Horské služby v Jeseníkách Michal Klimeš. Pokud budou příznivé podmínky, bude o víkendu upravena také oblíbená Jizerská magistrála.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

pět + ? = pět
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Les Menuires společně s Val Thorens leží v "krajním" a zřejmě nejnavštěvovanějším údolí Belleville. Samotné Les Menuires se skládá ze dvou částí: Les Menuires 1850 a Rebb...
Lyžování ve výškách: 1450 - 3200 m.n.m
Délka sjezdovek: 160 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
3 %50 %41 %9 %