Reklama

01.01.2015

Stavba 36metrové rozhledny u Vel. Meziříčí začne v příštím týdnu

ČTK

Velké Meziříčí (Žďársko) 28. května (ČTK) - Stavba 36 metrů vysoké rozhledny na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí začne v příštím týdnu. Originální věž ve tvaru šroubovice bude dokončena do jara 2015, řekl dnes ČTK Jiří Pálka z tamního Ski klubu, který je investorem. Náklady na projekt z části pokryje evropská dotace. Další peníze chce klub sehnat ve veřejné sbírce. Větší dárci si dokonce mohou "koupit" jeden ze 160 schodů, po nichž budou lidé stoupat na novou vyhlídku.

reklama

Rozhledna bude stát 8,3 milionu korun, unie ji zaplatí ze 60 procent. Tabulku se svým jménem na vybraném schodě rozhledny budou mít lidé, kteří na stavbu přispějí alespoň 3000 Kč; u firem je částka vyšší. "Pokud někdo složí 2000 korun, bude mu schod přidělen," doplnil Pálka. Drobnější dárci budou uvedeni na tabuli umístěné na stěně rozhledny. Další informace ke sbírce jsou na webových stránkách klubu.

S nápadem na stavbu rozhledny přišel Ski klub před několika lety. Na Fajtově kopci už provozuje lyžařskou sjezdovku a v létě bikepark. Konečnou podobu rozhledny pomohli vybrat lidé hlasováním na internetu. Vyhrál návrh architekta Václava Hlaváčka na kovovou věž ve tvaru šroubovice DNA.

Rozhlednu postaví velkomeziříčská firma Atika - Lysý. V příštím týdnu dělníci nejdříve zbourají menší budovu, v níž měla sjezdovka technické zázemí. Pak začnou na kopci stavět věž. V její spodní části bude informační centrum a sociální zařízení, což tomuto rekreačnímu areálu zatím chybělo.

Na Vysočině během letoška přibudou tři rozhledny. Jednu už dělníci staví na Pekelném kopci u Třebíče. Další vznikne na zřícenině hradu Orlík v Humpolci. Podle Klubu přátel rozhleden mohou turisté na Vysočině zatím stoupat na 11 vyhlídkových věží.

Zdroj: ČTK
Skinet.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK , které si vyhrazují veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

? - dva = nula
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Saas - Fee je legendou mezi švýcarskými středisky, leží v jižním kantonu Wallis "přes kopec" od Zermattu. Je sevřené na konci údolí Saastal mezi druhou nejvyšší horou Švý...
Lyžování ve výškách: 1800 - 3600 m.n.m
Délka sjezdovek: 100 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %25 %50 %25 %