Reklama

05.01.2012
obrázek

Horská služba nemůže kontrolovat opilé lyžaře na sjezdovkách

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 5. ledna (ČTK) - Horská služba nemá podle stávající právní úpravy možnost zjišťovat, zda lyžaři či snowboardisté jezdí na sjezdovkách opilí. ČTK o tom dnes informoval náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek. Reagoval tím na zveřejněný průzkum pojišťovny Direct, podle kterého údajně na sjezdovkách jezdí 83 procent českých lyžařů pod vlivem alkoholu.

reklama

Horská služba podle Brožka může vydávat doporučení a varování před alkoholem, ale není oprávněna opilost lyžařů zjišťovat či je za to jakkoliv postihovat. "Osobně jako horal a lyžař chápu, že si někdo dá svařák či grog, to k lyžím v podstatě patří. Záleží ale na každém, aby znal míru a zároveň dbal všech zásad pohybu, ať na sjezdových tratích nebo při turistice," uvedl Brožek.

Při řešení problému alkoholu na sjezdovkách by se podle něj Česko mohlo poučit v Itálii. Tam je přítomnost alkoholu v krvi zohledněna při zprávě pro pojišťovnu a zraněný si ošetření platí z vlastní kapsy.

Čeští záchranáři například ve svých statistikách nevedou, kolik z ošetřených lyžařů bylo pod vlivem alkoholu. "My řešíme pouze následky a ani pak nemůžeme říci, jestli zraněný byl nebo nebyl pod vlivem," uvedl Brožek. Dodal, že se členové horské služby spíše setkávají s tím, že návštěvník hor se "zapomene" u bufetu pod sjezdovou tratí a pak už se ani na lyže nedokáže postavit.

V některých lyžařských areálech podle Brožka fungují takzvané skipatroly, které mohou pomoci při prevenci alkoholu na sjezdovkách. "Otázkou je, jak ale poznat mimo zkoušku detektorem, že je někdo silně podnapilý. Ze zkušeností záchranáře vím, že takový člověk je často na první pohled v pořádku, pohybuje se bez problémů a změny v koordinaci nastanou až třeba při jízdě na lyžích," uvedl.

Pojišťovna Direct uskutečnila průzkum počátkem prosince v pražských ulicích mezi 321 respondenty. Alkoholu se při lyžování prý úplně vyhýbá pouze každý šestý člověk. Jsou to však hlavně ženy (28 procent), mezi muži je to vzácnost (sedm procent). Celkem sedm z deseti lyžařů popíjí proto, aby se zahřáli. Každý pátý tvrdí, že k horám prostě alkohol patří, a šestina Čechů má prý pod vlivem větší požitek z jízdy.

Nejoblíbenějším alkoholickým nápojem je svařené víno, které pije na sjezdovce 36 procent lyžařů a snowboardistů. Muži dávají častěji než ženy přednost pivu, které si dá každý čtvrtý. Výrazně více vypijí také tvrdého alkoholu, který konzumuje víc než třetina mužů, proti 18 procentům žen.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

? + tři = tři
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Bormio je starobylé město pod jižní stranou průsmyku Passo Stelvio (2.757 m) a tvořilo tak důležitou zastávku na císařské cestě ze severu (Rakousko-Uhersko) na jih (Lomba...
Lyžování ve výškách: 1225 - 3012 m.n.m
Délka sjezdovek: 110 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %21 %67 %12 %