Reklama

15.03.2008
obrázek

Krkonošskému Benecku se stavba lanovky vyplatila

ČTK/www.sportovninoviny.cz

Benecko (Semilsko) 15. března (ČTK) - Na sjezdovkách v Benecku leží 30 centimetrů technického sněhu, hned vedle nich kvetou koberce jarních bledulí. Lanovka, kterou tam obec předminulou zimu postavila, zajistila, že se Benecko nedostalo na okraj zájmu turistů, kteří by se jinak raději přesouvali do okolních lyžařských areálů - Harrachova, Rokytnice, Vítkovic, na Mísečky nebo do Špidlerova Mlýna, řekl dnes ČTK starosta Jaroslav Mejsnar.

reklama

Související

Související střediska: 
"Díky lanovce se daří i všem podnikatelům v cestovním ruchu - penzionům, půjčovnám lyží a lyžařským školám," dodal. Nová čtyřsedačková lanovka, která přišla na téměř 50 milionů korun a obec se kvůli ní na 15 let zadlužila, vydělává na splátky úvěru a také na další rozvoj zimního areálu, například na rozšíření umělého zasněžování. Kdyby byly dobré dlouhé zimy, obec by ji mohla splatit již za pět sezon.

"Byla to dobrá investice," podotkl starosta. Podle něj se mimořádně vydařila i letošní zima, přestože podle meteorologů byla suchá a mírná. Lanovka v Benecku začala vozit lyžaře už 17. listopadu a zatímco loni se v zimním centru lyžovalo 40 dnů, letos jich je již přes 100. Malé vleky již nejezdí, ale lanovka by měla vozit lyžaře také o Velikonocích. Podmínky pro lyžování jsou díky technickému sněhu stále dobré, navíc se jezdí již za snížené ceny. Dopolední permanentka přijde na 280 korun.

Lanovka má kapacitu až 2400 přepravených lidí za hodinu a vyrostla na místě starého vleku Kejnov, který měl hodinovou kapacitu 1000 osob. Vede do nadmořské výšky téměř 900 metrů a zdolává délku 800 metrů, o 200 metrů víc než starý vlek. Patří k ní umělé zasněžování a velká parkoviště. Kromě obce má v Benecku vleky ještě dalších sedm provozovatelů, lyžařům ale nabízejí jako celek jednu společnou jízdenku.

Benecko proslulo především jako krkonošské středisko s nádherným rozhledem do krajiny. Dá se odtud vidět i Říp, Milešovka nebo Praha. V Benecku žije přibližně 1150 stálých obyvatel a hotely, penziony a chaty poskytují rekreantům kolem 2500 lůžek.
 
Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

? - osm = nula
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Hintertux se nachází na konci lyžařského údolí Zillertal. Je patrně nejznámějším rakouským ledovcovým střediskem s celoročním provozem a tomu odpovídá i vysoká návštěvnos...
Lyžování ve výškách: 1500 - 3220 m.n.m
Délka sjezdovek: 59 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %24 %54 %22 %