Reklama

07.11.2008
obrázek

Lyžaře čeká v tuzemsku 8 nových sedačkových lanovek

ČTK/www.sportovninoviny.cz

Praha - Letos v zimě čeká na lyžaře v tuzemských horách osm nových sedačkových lanovek. Tři z nich vzniknou úpravami starších zařízení, pět bude úplně nových. Novinářům to dnes řekl Jiří Lhota ze Svazu provozovatelů lanovek a vleků ČR. Největší změny doznal Skiareál Lipno, kde jsou připraveny tři nové čtyřsedačkové lanovky.

reklama

Související


Padesát tuzemských lyžařských areálů tak nabízí celkem 27 moderních lanových drah; 25 středisek může uměle zasněžovat více než 90 procent svých sjezdovek. Sjezdových tratí je přitom v ČR celkem 300 kilometrů, upravovaných běžeckých tratí asi 2100 kilometrů.

Pro rozvoj cestovního ruchu v Česku ministerstvo pro místní rozvoj zprostředkovalo z evropských fondů pro léta 2007 až 2013 zhruba 25 miliard korun. "Je to jak na úpravu sjezdových tratí, tak na lanovky, tak případně na výstavbu penzionů či zařízení, která jsou pro tuto činnost potřeba. Netýká se to jenom té zimní sezony, ale i sezon letních," řekl novinářům ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Klikněte pro zvětšení
Nová čtyřsedačková lanovka o délce 1140 metrů vznikla letos ve středočeském Ski Relax Centru Monínec, v Ramzové v Jeseníkách vyměnili dvousedačku Ramzová - Čerňava za téměř 1,5 kilometru dlouhou odpojitelnou čtyřsedačku. Pevná kilometrová dvousedačka vyrůstá v nové lokalitě ve Stříbrnici pod Králickým Sněžníkem a pro rodinné lyžování je před dokončením dvousedačka a dětský výukový park v areálu Family Ski Park v Prkenném Dole u Žacléře. Sedačková lanovka čeká na lyžaře také v nově vzniklém středisku Avalanche Horní Václavov mezi Rýmařovem a Bruntálem.

Nové sedačkové lanovky horská střediska plánují i pro příští rok. Díky penězům z Evropské unie vznikne nový lyžařský areál v Jeřmanicích u Liberce. Nových lanovek se dočkají také střediska Kohútka v Javorníkách a Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem.

Přes velké investice do rozvoje domácích lyžařských středisek stále více Čechů míří na lyže do zahraničí. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) uvedla, že minulou zimu vyrazilo na dovolenou za hranice přes 650.000 Čechů, o necelou čtvrtinu více než o rok dříve. Pokud bude i tento rok v Česku pokračovat série teplých zim, očekává asociace nárůst výjezdů do zahraničí letos v zimě o více než desetinu.

Svaz provozovatelů lanovek a vleků ČR také dnes oznámil, že od ledna příštího roku začne platit nový předpis o značení a zabezpečení v zimních střediscích. Přinese například značení obtížnosti sjezdových tratí nebo piktogramy i pravidla pro pohyb v lyžařských areálech.

"Nová norma přináší jasným způsobem stanovené standardy pro zajištění bezpečnosti v lyžařských areálech, ať je to na straně provozovatelů, z hlediska výstavby, co mají splnit, tak je to i na straně návštěvníků, to znamená principy chování v jednotlivých situacích," řekl ČTK náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

šest + ? = třináct
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Alpe Lusia Bellamonte je jedním ze 4 lyžařských areálu ve Val di Fiemme, které je velmi známé a oblíbené lyžařské údolí na jihozápadním okraji Dolomit. Hlavními lyžařským...
Lyžování ve výškách: 1370 - 2214 m.n.m
Délka sjezdovek: 25 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %48 %40 %12 %