Reklama

01.04.2012

Lyžařská střediska v Jeseníkách ušetřila letos na zasněžování

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Olomouc 1. dubna (ČTK) - Dostatek přírodního sněhu se letos významně podepsal na spokojenosti zástupců lyžařských areálů v Jeseníkách s letošní zimní sezonou. Provozovatelé ušetřili především na umělém zasněžování, někteří uvádějí úsporu až půl milionu korun. I přes řadu mrazivých dnů, které lyžaře odrazovaly, hlásí na mnoha místech i větší návštěvnost než loni. Počet dnů, kdy byly v nejvyšších moravskoslezských horách v provozu vleky, je meziročně zhruba stejný. Vyplynulo to z vyjádření provozovatelů.

reklama

"Letos jsme na tom lépe jak s tržbami, tak s náklady. Letos jsme zasněžovali jenom osm dnů, loni to byly prakticky dva měsíce. Je to velká úspora na elektřině, tržby byly navíc vyšší než v loňském roce. Úspora v elektřině byla až půl milionu korun," řekl zástupce lyžařského střediska v Přemyslově Jaroslav Podzimek. Tržby se v areálu zvýšily díky větší návštěvnosti. Lyžovalo se zhruba stejně dlouho jako loni.

Nárůst návštěvnosti zaznamenali i v jednom z nejnovějších středisek Kouty, které ukončilo provoz tento týden. "Dostáváme se jako nové středisko do povědomí lyžařů. Sezona byla sice kratší, otevřeli jsme až 25. prosince, minulou sezonu to bylo 9. prosince. I přesto jsme však měli oproti loňsku více návštěvníků," řekl zástupce areálu Petr Marek. I tam si provozovatelé pochvalují, že letošní sezonu ušetřili na umělém zasněžování. Přírodního sněhu leželo na svazích dostatek téměř po celou sezonu. "Párkrát jsme si zasněžováním pomohli, vyzkoušeli jsme si, zda to funguje. Oproti loňsku jsme uspořili," doplnil Marek.

Lepší sněhové podmínky si pochvalují i v Petříkově. "Letošní zimní sezona se drží na tržbách na stejné úrovni jako loni. Zájem lyžařů byl větší než loni. Sice jsme ušetřili na zasněžování, v ohromných mrazech jsme však zase museli vynaložit více elektřiny na vytápění chat," řekl zástupce jednoho z areálů František Kaštyl. Ve středisku, které chce sezonu definitivně ukončit na Velikonoce, se letos lyžovalo déle než loni. "Počítám, že tuto sezonu se bude lyžovat sto dnů, loni to bylo 90 dnů," doplnil Kaštyl.

Dostatečné sněhové podmínky zvýší i počet lyžařských dnů v nejvýše položeném lyžařském středisku v Česku na Ovčárně. Vleky tam hodlají zastavit podle zájmu lyžařů až na konci dubna, loni to bylo 4. dubna. Tržby se v areálu zvyšují teprve nyní, kdy se tam stahují lyžaři z níže položených oblastí. "Loni jsme končili kvůli sněhu dříve, navíc hodně dnů propršelo a bylo extrémně teplo. Letos máme hodně zásob a je kde brát," řekl zástupce střediska Josef Figura mladší. Tržby zatím odhadnout nedokázal, uvedl však, že areál pociťuje velkou konkurenci středisek, která vyrůstají v níže položených místech.

Spokojeni jsou s letošní sezonou také provozovatelé a majitelé ubytovacích zařízení. Například podle Renaty Figurové, která zastupuje hotel Figura, chatu Švýcárnu a penzion v Karlově Studánce, se během letošní sezony výrazně navýšila rezervace lyžařských kurzů. Návštěvníci během sezony zaplnili například i chatu a penzion Ramzová. Podle Karly Kubíčkové ze společnosti Bonera se naplněnost ubytovací kapacity pohybovala na 95 procentech.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

jedna * pět = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Ski Zillertal 3000 je lyžařskou oblastí nacházející se pod známým ledovcem Hintertux. Nad městečky Hippach, Mayrhofen, Finkenberg a Lannersbach vznikla díky propojení tří...
Lyžování ve výškách: 1300 - 2500 m.n.m
Délka sjezdovek: 135 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %30 %49 %8 %