Reklama

18.12.2010
obrázek

Nedaleko Liberce zahájil sezonu nový areál Obří Sud Javorník

Jeřmanice (Liberecko) - Večerním lyžováním zahájil dnes zimní sezonu nově vybudovaný lyžařský areál Obří sud Javorník nedaleko Liberce. Novou čtyřsedačkovou lanovku i upravený svah si přišly vyzkoušet stovky lidí. Areál, na jehož výstavbu přispěla Evropská unie , je určen hlavně rodinám s dětmi. Proto je tam také osmdesátimetrový provázkový vlek pro nejmenší. Středisko se podařilo vybudovat během jediného roku.

reklama

Související

"Skvělé lyžování, hlavně pro začátečníky a děti, a takhle večer je to opravdu moc pěkné, asi si to někdy zopakujeme," pochvalovala si matka dvou malých školáků. Na Javorníku je 900 metrů dlouhá sjezdovka. Vedle ní vyrůstá i speciální snowboardová dráha s překážkami. Snowpark bude otevřen na Štědrý den. "V létě bude kopec možné využít pro travní lyžování," slibuje Milan Saibert ředitel společnosti Všesportovní areál Obří sud Javorník, která středisko vybudovala a provozuje.

Ve středisku funguje od října i 1100 metrů dlouhá bobová dráha, která má 13 velkých a množství malých zatáček a umělých vln. Patří k ní také vlastní vlek. Areál má vlastní zázemí s občerstvením a restaurací , kompletní služby včetně půjčovny, servisu a lyžařské školy. Parkoviště pojme 160 aut a v zimě je ho možné rozšířit o dalších 100 míst. V příštím roce přibude v areálu ještě replika oblíbeného obřího sudu, který na Javorníku stál až do září 1974, kdy ho zničil požár.

Historie ojedinělé stavby sahá až do roku 1898, kdy se ve Vídni konala Jubilejní výstava oslavující 50 let vlády císaře Františka Josefa I. Jedním z výstavních objektů byl právě sud obřích rozměrů, který sloužil jako netradiční vinárna. Hostinskému z Dlouhých Mostů nedaleko Liberce Wilhelmu Huebelovi se natolik zalíbil, že přesvědčil své přátele, aby ho po skončení výstavy koupili . Přestěhován byl na Javorník a později k němu přibyla i dřevěná rozhledna, která ale musela být v 50. letech z bezpečnostních důvodů stržena.

Obří sud dal novému areálu na Javorníku název a dnes už opět stojí, i když jen jeho replika. "Zatím je to jen hrubá stavba, otevřít bychom ho chtěli příští rok v létě," dodal Saibert. V obřím sudu bude restaurace s 80 místy a vedle zahrada pro dalších 70 hostů. Sud nabídne i ubytování v 11 dvoulůžkových pokojích a čtyřech apartmá.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Autor
Nadpis
Datum
Marie Kaiferová
Obří sud Javorník
29.12.2010
Zobrazit celý komentář

Dobrý den!
Jsem nadšená,že jste se po dlouhých letech ujmuli této výstavby!Vlasním 35 let chalupu na Dlouhých Mostech a mým tajným přáním bylo, aby Obří sud byl znovu zrekontruován!Celý areál je OK fandím Vám a držím palce!

Marek Nosek
Obří sud Javornik
26.1.2011
Zobrazit celý komentář

Nadherný areal pro rodiny.Konečně kopec ožil

Pavla Steinerová
Obří sud Javorník
23.2.2011
Zobrazit celý komentář

Musím se přidat,velice se nám s rodinou v areálu líbilo, kopec je akorát pro děti. V pokladně byla milá paní,v půjčovně velice ochotní, jídlo nám také chutnalo.Opravdu užili jsme si zde příjemný den.Děkuji

Irena Gajdošová
Obří sud Javorník
12.2.2012
Zobrazit celý komentář

Jsem naprosto nadšená, skvělý areál!!!Byli jsme tam s rodinou na vycházce v říjnu 2011.Byla jsem mile překvapena.Bohužel do restaurace jsme se nedostali, bylo tam plno, ale i z toho jsem měla radost, bylo alespoň vidět že lidé tam chodí a areál nebude zahálet.Přeji vám aby tomu tak bylo vždy!

iveta
lyžování
28.2.2012
Zobrazit celý komentář

Vůbec to nejede, nevhodný kopec k lyžování,bobovka - jízdné je předražené, chtějí to zaplatit nejlépe za 1 rok - díky.

Přidat nový komentář k článku

deset - dva = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Lenk se nachází na jižním okraji kantonu Berner Oberland. Společně se sousedním Adelbodenem tvoří kvalitní areál, kde se každoročně pořádají závody Světového poháru. Naví...
Lyžování ve výškách: 1100 - 2200 m.n.m
Délka sjezdovek: 210 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %44 %46 %10 %