Reklama

13.11.2011
obrázek

Skipasy letos v ČR zdraží tam, kde vlekaři investovali

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Ceny vleků vzrostou u lyžařských středisek, která v letošním roce investovala do rozšiřování tratí a lanovek.

reklama

Související

Praha - Výrazného zdražování skipasů se letos návštěvníci tuzemských hor bát nemusejí. Na dnešním setkání s novináři to řekl předseda Asociace lanové dopravy (ALDR) Jakub Juračka. Ceny vleků podle něj vzrostou jen u lyžařských středisek, která v letošním roce výrazně investovala do rozšiřování tratí a lanovek. Jednodenní skipasy ve většině areálů lyžaře vyjdou od pěti do šesti set korun. Nejdražší bude jednodenní skipas za 700 korun pro dospělou osobu ve Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Podle Juračky většina vlekařů drží ceny služeb na stejné úrovni třetím rokem. Za tuto dobu se ale výrazně zdražily vstupy. Vzrostly například ceny energií, chystá se zvýšení daně z přidané hodnoty, připomněl Juračka. Provozovatelé areálů do rozšiřování lanových tratí a sjezdovek v letošním roce investovali zhruba 700 milionů korun, zhruba polovinu částky, kterou na investice dali v loňském roce, dodal Juračka.

Nejvíce meziročně vzrostly ceny v lyžařském středisku na Červenohorském sedle, kde se průměrná cena jednodenních lyžařských pasů zvýšila zhruba o čtvrtinu. Jednodenní skipas zde pro dospělého lyžaře nově vyjde na 500 korun. O stokorunu podraží i jednodenní permanentka pro dospělé ve Skiareálu Rokytnice nad Jizerou - Horní Domky. Za jednodenní lyžování zde zájemci zaplatí 690 korun.

Nová dvousedačková lanovka v Čenkovicích má začít fungovat už před Vánoci a v těchto dnech vrcholí její dostavba. Pro návštěvníky areálu to znamená nejen větší komfort, ale také o něco vyšší ceny. Za celodenní skipas dospělí zaplatí 430 korun místo loňských 400, celodenní jízdenka pro dítě bude stát 340 korun, což je o dvacetikorunu více než v roce minulém.

Lyžařský areál Červená Voda pro nadcházející sezónu zlevnil jízdenky pro děti a naopak zvýšil cenu skipasu pro dospělé. Jednodenní lyžování v Červené Vodě bude stát 560 korun místo loňských 520, děti bude den na horách stát 360 místo loňských 420 korun. V Červené Vodě pro letošní sezónu nejen změnili ceny, ale také vylepšili vloni postavenou čtyřsedačkovou lanovku. Nově bude mít vyhřívané sedáky. Navíc budou lyžaři kryti proti nepřízni počasí plexisklovými "bublinami". "Bude to nejluxusnější sedačková lanovka v republice," řekl ředitel Skiparku Radek Procházka. Přibude také třetí pokladna pro rychlejší odbavování lyžařů.

Podobně s cenami postupovali i ve středisku Králický Sněžník - Dolní Morava. Dospělí si tam připlatí 40 korun, děti naopak 30 korun ušetří. Pro nadcházející sezónu budou skipasy stát 530, respektive 360 korun. V areálu přibyly čtyři nové horské chaty přímo na sjezdovkách.

Další lyžařská centra nechala ceny stejné jako v minulém roce. Mezi nimi například Deštné nebo Říčky v Orlických horách. Stejné ceny budou platit i na sjezdovce Bystré - Hamry u Poličky.

Někteří provozovatelé lyžařských středisek naopak ceny meziročně snížili. Podle materiálů ALDR zlevnil dětské jednodenní skipasy o 85 korun na 390 korun areál v Harrachově, 50 korun letos ušetří dospělý návštěvník areálu Kouty nad Desnou.

Na změnu se lyžaři musejí připravit i v případě televizního sněhového zpravodajství. Program Panorama, který divákům zprostředkovává záběry panoramatických kamer ze zimních středisek, bude druhý program České televize nově vysílat od 8:00 do 8:55. Kamer také přibude, v letošním roce budou snímat celkem 41 zimních středisek.

Podle Juračky je nyní v Česku 460 provozovatelů lyžařských areálů. Dohromady spravují celkem 1400 vleků a lanovek.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz


Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

deset - ? = tři
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Méribel se nachází v samém středu oblasti 3 Vallées, která nabízí 600 km sjezdovek. Středisko se skládá ze dvou částí - vesničky Méribel (1400 m) a modernější výše polože...
Lyžování ve výškách: 1400 - 2952 m.n.m
Délka sjezdovek: 150 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
5 %57 %31 %12 %