Reklama

20.03.2012

Sněhu v Krkonoších bylo nadprůměrně, lyžařů zhruba jako loni

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 20. března (ČTK) - Návštěvnost hlavních lyžařských středisek ve východních Krkonoších a v Orlických horách v letošní sezoně byla mírně vyšší nebo na loňské úrovni. Sněhu na horách bylo nejvíce za posledních deset let. Sezona však ještě nekončí, většina největších středisek chce provoz udržet až do velikonočních svátků, tedy do 9. dubna. ČTK to dnes zjistila u provozovatelů lyžařských areálů.

reklama

Související

Meziroční nárůst návštěvnosti asi o osm procent zatím vykázal krkonošský skiresort Černá hora u Janských Lázní. "Lidi k nám přitáhlo nové výhodnější jízdné. Zavedli jsme například jízdenku na čtyři hodiny, jízdné pro rodiny, seniory či juniory," řekl šéf černohorského areálu Petr Hynek. Dosavadní tržby jsou podle něj kvůli levnějším jízdenkám meziročně vyšší jen mírně.

Letošní sezona byla výjimečná i silnými únorovými mrazy, kdy teploty ráno klesaly pod minus 20 stupňů Celsia. "Aby se lidé mohli před mrazem schovat, byl u nás enormní tlak na kabinovou lanovku na Černou horu. I proto do budoucna zvažujeme výstavbu dvou nových šestisedačkových lanovek s ochranným krytem," uvedl Hynek. Díky kabinové lanovce a svahům orientovaným na jih se mrazy na návštěvnosti střediska nijak výrazně negativně nepodepsaly.

V největším českém lyžařském středisku Špindlerův Mlýn byla dosavadní návštěvnost na úrovni minulé sezony. "Provoz v hlavních areálech chceme udržet do 15. dubna, což může sezonu ještě značně vylepšit," řekl ředitel špindlerovského Skiareálu Jiří Beran. Počasí letos podle něj bylo značně proměnlivé. "Po rozpačitém prosinci přišel příjemný leden. V únoru byly mrazy, sněhová kalamita i déšť," řekl. Poznamenal, že kvůli silnému větru, který vyřadil lanovky, areál přišel o dva dny provozu. V některých týdnech podle Berana návštěvnost střediska opět výrazně drželi Poláci. "Někdy tvořili až 50 procent klientely," řekl.

Bez výkyvů byla letos i obsazenost hotelů a penzionů, řekl ČTK Martin Jandura z informačního a ubytovacího centra ve Špindlerově Mlýně. "Obsazenost byla na loňské úrovni. Ubytovatelé přes růst DPH ceny nezvýšili," řekl. Poznamenal, že na rozdíl od loňské letní sezony si hotely a penziony klienty v zimě nezajišťovaly masivní nabídkou přes slevové portály.

Středisko Říčky v Orlických horách odhaduje, že letošní návštěvnost by měla být horší než loňská. "Zavedli jsme celou řadu slev. Přivedlo to lidi, ale na úkor ekonomiky provozu," řekl manažer říčského areálu Milan Trojek. Areál také s místními ubytovateli založil pro větší propagaci střediska sdružení Region Říčky. Sezona by v Říčkách měla skončit 8. dubna. Od 25. března středisko podle Trojka chystá výrazné snížení cen jízdného.

Na sjezdových tratích v Krkonoších byly ve vrcholné sezoně i více než dva metry sněhu. Kvůli silnému sněžení v polovině února musela horská služba na tři dny vyhlásit čtvrtý lavinový stupeň z pětibodové škály. Předtím naposledy platil čtvrtý lavinový stupeň v Krkonoších v únoru 2009. Pátý stupeň nebyl v Krkonoších nikdy dosažen.

Zdeněk Rychtera kš

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

jedna * tři = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Kronplatz je moderní lyžařská oblast ležící 30 km východně od Brixenu. Je soustředěná kolem dokola rozsáhlého, oblého vrcholku stejnojmenné hory(2.275 m). Areál je přístu...
Lyžování ve výškách: 975 - 2275 m.n.m
Délka sjezdovek: 116 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %48 %27 %25 %