Reklama

20.03.2011

Vlekaři v Libereckém kraji: Sezona je sice slabší, ale jen mírně

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Liberec 20. března (ČTK) - Provozovatelé lyžařských areálů v Libereckém kraji letos mají slabší sezonu než před rokem. Přesto podle nich neúspěšná není. Ovlivnil ji brzký nástup zimy, díky kterému na horách dlouho panovaly dobré sněhové podmínky, a také lednová obleva. Co do návštěvnosti nebo tržeb se však podle většiny oslovených vlekařů od té předchozí příliš neliší, zjistila ČTK. V době končících jarních prázdnin ji poměrně pozitivně hodnotí i hoteliéři.

reklama

Středisko v krkonošské Rokytnici nad Jizerou do poloviny března navštívilo zhruba 200.000 rekreantů. Podle Renaty Žalské z tamního Skiareálu lépe vyšlo zejména počasí. "Zatím se sezona vyvíjí podobně jako minulou zimu, co se týká tržeb i návštěvnosti, ale počasí i její průběh jsou rozhodně lepší," uvedla. Ve středisku se mohla dříve rozjet lanovka i velké sjezdovky a na rozdíl od předcházející sezony, kdy se muselo uměle zasněžovat, tentokrát vyšel i vánoční termín.

Podobný průběh má sezona i v harrachovském sportovním areálu, kde však ještě zdaleka nekončí. Středisko její závěr plánuje až na začátek května. "Dá se říct, že tržbově i návštěvností je na úrovni loňské zimy, a ta byla velmi dobrá. Letošní je o něco slabší, ale že by tam byl propad třeba v desítkách procent, to ne," zhodnotil ji náměstek harrachovského areálu Vlastislav Fejkl. Špatná podle něj byla hlavně obleva v lednu. "To se samozřejmě projevilo. Můžeme mít v areálu vysněženo, dobrý servis i výborné ceny, ale když prší, lidi nelyžují," podotkl.

Lednová změna počasí po úspěšném prosinci ovlivnila sezonu v libereckém středisku Ještěd. Podle jeho vedoucího Jakuba Čeřovského jsou podmínky asi od poloviny února opět skvělé, zimní sporty už ale tolik netáhnou. "Letos byly bohužel velké výkyvy počasí. V nížinách sníh roztál a lidi ztratili o lyžování zájem," poznamenal. Podobnou návštěvu jako minulou zimu zatím mají i jizerskohorská střediska společnosti SKI Bižu na Tanvaldském Špičáku, na Severáku a v Bedřichově. "Finančně to vychází malinko hůř, a to díky tomu, že si lidé kupovali kratší časové úseky jízdenek," řekl ředitel SKI Bižu Pavel Bažant.

Podobnou obsazenost jako předchozí zimu hlásí velké horské hotely. Například ve čtyřhvězdičkovém Vital Hotelu Sklář společnosti Orea Hotels v Harrachově ubylo hostů, kteří si pobyt sjednali přes cestovní kancelář. Lidé si je naopak více objednávali soukromě a zvýšil se i zájem firem. "Byly i určité výkyvy. Vždycky se velmi silně projevila informace ve sdělovacích prostředcích, že na horách není sníh, ačkoliv to nebyla pravda," řekl ředitel hotelu Martin Kocourek. Řada rekreantů pak podle něj pobyty stornovala.

Podle Jaroslava Svobody, jednatele společnosti Czech Inn Hotels, která v Harrachově provozuje střediska Karolina, Bellevue, Parkhotel či Harrachov Inn, se průměrná délka pobytů opět zkracovala, a to na tři noci. "Dosáhli jsme přibližně stejné obsazenosti jako loni, ale s vyššími provozními náklady ve prospěch zvýšení kvality služeb zákazníkům," uvedl Svoboda. Pobyt si v hotelech objednávali hlavně Češi a Poláci. Mírné oživení nastalo ze strany německých a nizozemských turistů.

S letošní zimní sezonou naopak není příliš spokojený majitel Sklárny v Harrachově František Novosad. "Zimní sezona byla z našeho pohledu špatná, protože pršelo jen jediný den, jindy takových dní bývá v zimní sezoně alespoň pět nebo šest," řekl. Počasí podle něj přálo lyžování, a tak lidé na návštěvu ve sklárně moc chuť neměli. "Vidět je to i na tržbách v restauraci a v naší prodejně skla a porcelánu, které jsou horší než v jiných letech," dodal Novosad, jehož sklárnu v krkonošském středisku ročně navštíví kolem 60.000 turistů.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

devět - jedna = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

La Norma leží v údolí Maurienne mezi Val Cenis a Valmeinier, patří mezi menší a také levnější destinace. Ovšem i tak nabízí tratě s převýšením 1400 m a spoustu možností p...
Lyžování ve výškách: 1350 - 2750 m.n.m
Délka sjezdovek: 65 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
30 %22 %41 %7 %