Reklama

13.05.2012

Začala stavba lanovky na Sněžku, 13. května se zastaví horní úsek

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) 2. května (ČTK) - Výkopy pro novou dolní stanici a bouráním horní stanice začala v minulých dnech stavba nové lanovky na Sněžku.

reklama

Související

Související pohoří: 
Související střediska: 
Demolice horní stanice provoz neomezuje. Naplno se bourání rozběhne po 13. květnu, kdy skončí provoz horního úseku lanovky. Spodní úsek ukončí provoz 2. září. ČTK to dnes řekla mluvčí stavební společnosti BAK Trutnov Vladimíra Baťková.

Vedle výkopu pro dolní stanici dělníci také začali se stavbou kanalizace k ní. "Souběžně na místě dolní stanice poběží podrobnější geologický průzkum nutný pro založení stavby," uvedla Baťková. Nová dolní stanice bude ležet blíže k Peci pod Sněžkou. Stavbaři ji proto mohou stavět bez toho, že by se musel omezovat provoz prvního úseku nynější lanovky. Ke snesení materiálu horní stanice firma využije vedle vrtulníku i současnou lanovku.

Letos by stavbaři měli hlavně vybudovat hrubé stavby dolní a horní stanice. Stavba vlastní technologie lanovky, tedy sloupů, motorů a kabin, by měla přijít na řadu v roce 2013. Do provozu by nové zařízení mělo jít na jaře 2014. Technologii lanovky dodá italská firma Leitner. Celkem by město Pec pod Sněžkou mělo za lanovku zaplatit 299 milionů korun bez DPH. Z nich zhruba 70 procent uhradí dotace z fondů EU.

Nová lanovka bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější čtyřmístné kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech. Jízda až na vrchol by se díky vyšší rychlosti měla s novou lanovkou zkrátit z nynějších 25 na zhruba 16 minut. Lanovka také bude lépe odolávat větru.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

tři * ? = dvanáct
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Valmeinier - Valloire je oblast ležící na úpatí Mont Thobor (3178 m n.m.) a Grand Galibier (3228 m n.m.) na začátku lyžařského údolí Maurienne. Dále v údolí naleznete Val...
Lyžování ve výškách: 1450 - 2600 m.n.m
Délka sjezdovek: 150 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
14 %60 %33 %7 %