Reklama

obrázek

Heliskiing v Evropě

www.zimni-alpy.cz
Vrtulník vás vysadí na samém vrcholu hor. Před očima se otevře neposkvrněná bílá náruč a do krve se začne uvolňovat adrenalin. Sjíždíte liduprázdné svahy a společnost vám dělá pouze vítr. Tak přesně to je heliskiing.

reklama

Zrod tohoto jedinečného sportu se udává v roce 1958, kdy Bengt "Binks" Sandahl začal jako první provádět lyžaře nedotčenými vrcholy Aljašky.

Snad nejznámější světovou destinací pro heliskiing a freeride je Kanada, v Evropě se často mluví o Rumunsku a ve střední Asii o Uzbekistánu nebo Kyrgyzstánu. Ale jak cesta do Kanady, tak do střední Asie, zájezd prodraží. Máme pro vás pár tipů, kde můžete tento adrenalinový zážitek vyzkoušet během lyžařské dovolené v dostupnějších evropských střediscích.
Klikněte pro zvětšení

Rakousko

Jediným místem v zemi, kde je možné vyzkoušet heliskiing, je Lech Zürs. Jedno z nejluxusnějších rakouských středisek nabízí dvě možnosti sjezdu. Prvním z nich je Mehlsack, který je vhodný pro zkušené a fyzicky zdatné lyžaře fandící opravdu hlubokému sněhu. Druhou možností je vrchol Orgelscharte a sjezd vedoucí do údolí Schneetal. Zejména v jarním období mohou tuto variantu vyzkoušet i středně pokročilí lyžaři. Cena za osobu včetně služeb zkušeného průvodce, který vás navede a bude odpovídat za bezpečnost, se pohybuje kolem 350 – 400 euro.

Francie

Ve Francii je tento sport zakázaný od roku 1985. Důvodem je ochrana životního prostředí. Výjimkou je strategicky položené středisko La Rosiere, které se nachází na území Francie, avšak pouze pár metrů od italských hranic. Vrtulník, který zde operuje, patří italské záchranné službě a tak je možné obejít francouzský zákon. Někdy je středisko uváděné jako italské. Z Chamonixu se velmi často podnikají heliski výlety na Mont Blanc, ale pouze na švýcarskou nebo italskou stranu hory. Průvodci vyzvednou klienty na hotelu, autem odvezou k nejbližšímu heliportu na švýcarské nebo italské hranici, a pak už vzhůru k vrcholu.

Itálie

Vůbec poprvé za celou historii se minulou sezónu otevřelo heliskiingu oblíbené středisko Livigno. Na přelomu února a března 2013 po dobu dvou týdnů bylo možné sjet vrcholy Val del Monte a Val delle Mine. Cena jednoho letu se pohybovala v rozmezí 250 – 300 euro v závislosti na počtu lyžařů. V zimní sezóně 2013/2014 bude možné vyzkoušet heliskiing v Livignu od ledna do dubna, doba se tedy značně protáhla. Stejně jako v minulém roce budou v ceně 255 euro/osoba dva lety a sjezdy. Nově jsou v plánu 2 až 3denní balíčky. Cena ale ještě není přesně stanovená. Společnost také nabídne méně odvážným lyžařům vyhlídkové lety nebo helitaxi.

Některé luxusní hotely v oblasti Val Gardena-Alpi di Siusi nabízí svým hostům heli-skiing na ledovci Marmolada. Tato služba je ale zatím vázaná na ubytovaní v daném zařízení a její cena je tak podstatně nižší – již od 150 euro. Nicméně některé společnosti vysadí lyžaře jen pár metrů od sjezdovky, je tedy otázkou, zda se jedná o skutečně adrenalinový zážitek. Italským centrem heliskiingu je Valgrisenche nacházející se v údolí Aosta. Zde je možné vyzkoušet 12 různých sjezdů od snazší až po velmi náročnou úroveň. Například z vršku Ruitoru se vám naskytne úžasný výhled 360° a spatříte Monte Bianco, Monte Rosa, úchvatný Matterhorn nebo Gran Paradiso. Ceny jsou opět závislé na počtu osob.
Klikněte pro zvětšení

Švýcarsko

Zde je heliskiing povolený na několika místech, let ale musí vždy provozovat švýcarský operátor. Jednou z možností je Zermatt, údajně nejluxusnější alpské středisko. Odtud se přistává třeba na vrcholovém platu Aeschihorn, kde jste si téměř rovni s alpskými čtyřtisícovkami – Lisskamm, Zwillinge, Breithorn nebo Pollux. Sjet 14 km do údolí Zermatt můžete i z Monte Rosy. Nabízí se také sjezdy Alphubeljoch nebo Testa Grigia. Cena se pohybuje kolem 320 euro za sjezd při minimálním počtu 4 osob.

Dalšími středisky, odkud se lítá na vrcholky hor a sjíždí se freeridovým terénem, jsou St. Moritz nebo Verbier.

Většina společností nabízející heliskiing zapůjčuje (nebo již má přímo v ceně) povinné vybavení. Lyže pro jízdu v hlubokém sněhu jsou kratší a širší. Nutností je i výbava pro případ laviny – lavinový vyhledávač, lopata, sonda a speciální batoh zajišťující ideálně polohu na povrchu laviny po jejím zastavení. Ani v jedné zemi není možné podniknout adrenalinový zážitek bez certifikovaného průvodce, který vám vysvětlí zásady sjezdu, seznámí vás s terénem a celou cestu dolů vás povede. I když některé sjezdy uvádí lehkou obtížnost, měli byste být alespoň středně pokročilí lyžaři a s dobrou fyzickou kondicí.

Autor: Zimni-alpy.cz

Zdroje:
Skischule-lech.com
Aluxurytravelblog.com
Heliskivalgrisenche.com
Pistehors.com
Chamonix.net
Zermatt.ch
air-zermatt.ch

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

sedm - tři = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Courmayeur je jedním z nejznámějších lyžařských středisek v Itálii. Leží na italské straně masivu nejvyšší hory Evropy - Mont Blancu. Díky tomu Courmayeur vedle běžného l...
Lyžování ve výškách: 1224 - 2624 m.n.m
Délka sjezdovek: 36 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %28 %61 %11 %