Reklama

obrázek

Livigno – lyžařský ráj vybudovaný za necelé půlstoletí

Etravel.cz
Nejvýše položená evropská farnost, je důkazem, že prosperující a zároveň krásné turistické středisko lze vybudovat i přes trvalou nepřízeň osudu. Obyvatelé pětitisícového městečka vytvořili perfektní turistické zázemí takříkajíc od píky. A začali v podstatě nedávno.

reklama

Související

Související pohoří: 
Související střediska: 

(Převážně moderní) historie

Mezi první obyvatele v oblasti patřili středověcí pastevci. Ti sem přišli navzdory vysokému lavinovému nebezpečí. Ta poslední v roce 1951 zabila sedm lidí a poničila tucet domů. Kromě lavin měla na život zásadní vliv i všudypřítomná chudoba. S ní oblast bojovala už od 16. století formou daňových úlev.A ačkoliv Livigno od sedmdesátých let dvacátého století ekonomicky rozkvétá, stále se zde (na rozdíl od zbytku Itálie) neplatí daň z přidané hodnoty. Díky opatřením z druhé poloviny 19. století tak na dovolené v Livignu můžete například levněji tankovat benzín.

Klikněte pro zvětšení

V období těsně před rokem 1968 zaznamenalo město jednu zásadní proměnu. Část staré zástavby musela ustoupit obří přehradě Lago di Livigno. Za historický mezník můžeme v Livignu považovat rok 1959 – tehdy v Livignu slavnostně uvedli do provozu první dva vleky. Dnes jich v okolí jezdí 31.

Turismus – spása Livigna

A právě lyžování drží livignské hospodářství nad italským standardem. Ovšem až do roku 1952 trpělo město absolutní izolací od všeho a všech – nevedla tam žádná příjezdová cesta. Dnes si můžete vybrat hned ze tří.

Klikněte pro zvětšení

Livigno patří mezi nejoblíbenější zimní last minute destinace. Po obou stranách údolí se rozprostírá 115 kilometrů sjezdovek (29 modrých, 37 červených a 12 černých). Milovníci běžkařských radovánek zase ocení 40 kilometrů precizně upravených tratí. Jako samozřejmost berte i večerní lyžování na osvětlených sjezdovkách nebo dva kvalitně vybavené snowparky. Co vás asi nejvíce (a mile) překvapí? Vstřícnost a ochota místních. Ti si nesmírně váží každého, kdo do kraje zavítá. Livignané si totiž dobře pamatují, komu vděčí za jednu z nejvyšších životních úrovní v celé Itálii…


Komentáře k článku

Autor
Nadpis
Datum
Jitka Š.
lyžování
5.1.2013
Zobrazit celý komentář

Livigno je super,doporučuji,i v dubnu skvělé lyžování.

Petr Kapeller
Livigno
15.2.2016
Zobrazit celý komentář

Dobry den a skol,
navštívil jsem také několikrát toto kouzelné středisko, ze kterého jsem byl nadšen a považuji ho za nejkrásnější kout Alp, jaký jsem kdy spatřil. Lyžoval jsem v Rakousku, Francii a Itálii tak, že znám většinu lyžařských středisek, ale Livigno je třešinka na Alpském dortu!!!

Přidat nový komentář k článku

? + osm = osm
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Damuls leží na západě Rakouska v oblasti Bregenzer Wald. Patří sice mezi menší lyžařské areály, přesto se pyšní sloganem "das schneereichste Dorf der Welt" (česky snad ne...
Lyžování ve výškách: 1360 - 2020 m.n.m
Délka sjezdovek: 109 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %26 %46 %28 %