Reklama

Lyžařské možnosti na Slovensku se rozšíří, ceny stoupnou

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Bratislava 14. listopadu (ČTK) - Nabídka lyžařského vyžití na Slovensku se v nadcházející sezoně rozšíří, v největších areálech zimních sportů si ale lyžaři oproti minulosti připlatí. Otevření sjezdovek se očekává začátkem prosince, tedy stejně jako loni.

reklama

V Tatranské Lomnici budou mít návštěvníci Vysokých Tater k dispozici novou osmimístnou sedačkovou lanovku za sedm milionů eur (180 milionů Kč), u které vyrostla sjezdovka pro méně náročné lyžaře. Další horská střediska jejich provozovatelé rozšířili o umělé zasněžování a nové sjezdovky, zrekonstruovali některé hotely a přidali nové atrakce pro návštěvníky.

Právě investicemi a vyššími náklady odůvodňují centra zimních sportů zdražení permanentek na vleky a lanovky o zhruba pět až deset procent. Ještě výrazněji se zvýší ceny za takzvaný Slovakia Super Skipas, který jeho držiteli umožní lyžovat deset, 15 dnů nebo celou sezonu v největších slovenských lyžařských centrech na dohromady 94 kilometrech sjezdovek. Vedle středisek pod Chopkem, v Tatranské Lomnici, na Štrbském Plesu, Donovalech a ve Velké Rači budou moci lyžaři tuto permanentku nově využít také na Malinu Brdu u Ružomberoku a na vstup do akvaparku u Liptovského Mikuláše.

Českým turistům, kteří tvoří nejpočetnější zahraniční klientelu slovenských ubytovacích zařízení, podraží pobyty v zemi patrně ještě výrazněji než jen o samotné zvýšení cen permanentek nebo noclehů. Je za tím oslabení české koruny, která vůči euru za poslední rok ztratila asi čtyři procenta.

Podobný scénář se odehrál v roce 2009, kdy po zavedení eura na Slovensku měny okolních států kvůli dopadům světové hospodářské krize oslabily. Na Slovensku to tehdy přispělo ke čtvrtinovému propadu počtu zahraničních turistů. Navzdory následnému zlepšení výsledků turistického ruchu se tento pokles nepodařilo dosud smazat.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

čtyři + ? = třináct
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Chamonix je jedním z mála středisek ve Francii, které je zároveň i menším městečkem s "celoročním provozem". Z čistě "lyžařského" pohledu má sice Chamonix jakožto pořadat...
Lyžování ve výškách: 1235 - 3300 m.n.m
Délka sjezdovek: 28 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %39 %29 %29 %