Reklama

obrázek

Na slovenských horách je zatím až o polovinu méně lyžařů než loni

ČTK/www.sportovninoviny.cz

Banská Bystrica 11. ledna (ČTK) - Od začátku lyžařské sezony do poloviny tohoto týdne dorazilo na svahy slovenských horských středisek místy až o polovinu méně lyžařů než loni. Přesto provozovatelé vleků zatím nepovažují sezonu za ztracenou a spoléhají se na ochlazení, které by mělo přijít v druhé polovině ledna. Vyplývá to z ankety ČTK mezi některými provozovateli lyžařských středisek.

reklama

"Začátek sezony nebyl až tak problematický, výpadek v počtu lyžařů nastal až koncem roku a v prvním lednovém týdnu," prohlásil obchodní ředitel střediska Jasná v Nízkých Tatrách Richard Ortutay. Na svazích Chopku letos lyžovalo 18.000 návštěvníků, loni přišlo do Jasné ve stejném období téměř 30.000 lyžařů. Pokles se však podle Ortutaye týká jen prodeje lístku na vleky, ne obsazenosti místních hotelů.

Nedostatek sněhu spojený s relativně teplým počasím snížil počet lyžařů i ve východoslovenském středisku Plejsy. Podle Moniky Hagyariové prodali od počátku sezony více než 10.000 lístků na vleky, v minulém roce navštívilo středisko více než 11.000 lidí již do Silvestra. I zde jsou však hotely v blízkosti střediska plné a turisté, hlavně z Ukrajiny a Ruska, pobyty pro nedostatek sněhu zatím neruší.

Nezájem o své služby naopak nepocítily na začátku zimní sezony Tatranské lanové dráhy (TLD). Podle mluvčí podniku Danky Velecké prodaly do konce prosince 25.000 lístků, což je téměř stejné množství jako v minulé sezoně. "Návštěvníci ale více využívali jednodenní lístky a před lyžováním, které bylo omezené jen na některé sjezdovky, upřednostňovali turistiku," uvedla Velecká.

TLD v současnosti provozují sjezdovky Jakubkova lúka, Jamy a Lomnické sedlo. Vleky v Liptovské Tepličce musely zastavit, protože teplé počasí nedovolilo další zasněžování. Toto středisko bude podle Velecké letos pravděpodobně ztrátové.

Momentálně je na Slovensku otevřených přibližně 40 sjezdovek, všechny s technickým sněhem. Některá střediska, hlavně v níže položených oblastech, musela provoz vleků dočasně zastavit, některá zatím ani sezonu nezačala. Podle meteorologů bude neobvykle teplé počasí minimálně do příštího týdne. Dlouhodobější výhled předpovídá opravdové zimní počasí až v únoru.
 
Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

deset - nula = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Velká Rača leží v severozápadní části Slovenska 10 km východně od Čadce v pohoří Kysucké Beskydy nedaleko od polských i českých hranic. Dominantou je vrch Velká Rača (1.2...
Lyžování ve výškách: 639 - 1048 m.n.m
Délka sjezdovek: 14 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %33 %44 %22 %