Reklama

obrázek

Novinkou zimní sezony v SR je spojení severu a jihu Chopku

ČTK/www.sportovninoviny.cz
Plzeň 4. října (ČTK) - Na novinky zimní lyžařské sezony, nové možnosti relaxace v tropickém prostředí pod Tatrami či na hobití domovy lákají v Čechách slovenská turistická centra a regiony.

reklama

Související

Od rozdělení Československa jsou čeští turisté nejpočetnějšími zahraničními návštěvníky na Slovensku, ročně se jich v tamních hotelech a penzionech ubytuje kolem půl milionu, řekla dnes ČTK ředitelka oficiálního zastoupení Slovenské agentury pro cestovní ruch v ČR Klára Badinková. Slovenské turistické destinace se prezentují v Plzni na devátém ročníku česko-slovenských dnů.

Podzimní lyžování v Söldenu

Největší novinky, na které se mohou v zimní sezoně těšit i čeští lyžaři, jsou v středisku Jasná v Nízkých Tatrách, uvedla Badinková. Po letech čekání se podařilo zase propojit severní a jižní stranu hory Chopok. V letošní zimě tam budou dvě nové kabinkové lanovky. Speciální lanovka Funitel jezdící na dvou lanech bude moci převážet turisty v největrnějším místě Slovenska i při rychlosti větru do 120 kilometrů za hodinu, což je už síla orkánu. Cesta na vrchol Chopku povede od výstupní stanice šestisedačkové lanovky a návštěvníci se na vrchol dostanou za 6,5 minuty. Nová lanovka přepraví na více než dvoukilometrové trase s převýšením 655 metrů ve 22 kabinách až 2480 lidí za hodinu. Absolutní slovenskou novinkou je také první šikmý "pozemní výtah" Twinliner, který je součástí propojení severní a jižní části a bude dopravovat turisty k Funitelu.

Na Slovensku je v 20 větších, 40 středních a 250 menších lyžařských střediscích na 950 vleků a 68 lanovek. Přes stovku areálů má i umělé zasněžování svahů o celkové rozloze 600 hektarů, délka zasněžovaných sjezdových tratí je 220 kilometrů.

Slovensko podle Badinkové neláká jen lyžaře, letošními novinkami pro turisty je také například takzvaný Hobitov v Liptovské Tepličce, kde lidé přestavěli sklípky, které nyní vypadají jako sídla hobitů z populární ságy. Nedaleko Liptovského Mikuláše vznikla zase letos nová tropická hala o rozloze 4661 metrů čtverečných. "Karibik" pod Tatrami pojme až 750 lidí. Areál nabízí karibské prostředí s tropickými palmami, čtyřmi bazény a speciální střechou, která umožňuje výhled na Tatry a zároveň se pod ní mohou lidé opalovat a vychutnávat tropické klima.


Klikněte pro zvětšení
Propojení Chopku - ze severu 24-místný "větruodolný" funitel a z jihu 15-místná kabinka

"Lákáme také na Košice, které jsou v roce 2013 evropským hlavním městem kultury," doplnila Badinková. Podle mluvčího projektu Tomáše Čižmárika příští rok nabídnou Košice na 800 různých kulturních akcí.

Podle Badinkové je těžké odhadnout, nakolik se představení slovenských hotelů či resortů v Plzni projeví na skutečné návštěvnosti Západočechů na Slovensku. Prezentace na česko-slovenskcýh dnech v Plzni má už tradici. Mezi nejoblíbenější cíle českých turistů na Slovensku patří tamní hory či termální lázně. Slováci zase při cestě do ČR nejčastěji míří do Prahy, Českého Krumlova a do moravských vinných sklípků.

Zdroj: ČTK/www.sportovni noviny.cz

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

sedm + ? = osm
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Středisko Isola 2000 leží v jižní Francii na hranici s Itálií pouhých 100 km od Nice tj. na "dohled" od Středozemního moře (z horních částí střediska je moře opravdu vidě...
Lyžování ve výškách: 1800 - 2610 m.n.m
Délka sjezdovek: 120 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
6 %50 %40 %10 %