Reklama

obrázek

St. Moritz - Místo plné třpytu

Petr Havelka - Snow.cz

Ve spolupráci s magazínem Snow vám budeme během letní pauzy přinášet vybrané články ze starších čísel Snow. I v létě tak budete moci alespoň snít o zasněžených pláních a křupajícím sněhu...

reklama

Související

Klikněte pro zvětšení


Zima je v plném bílém proudu, cestu do hor lemují sněhové závěje, precizní ranní manšestr šustí pod hranami vašich luxusních lyží, vedle se rozkládají působivé prašanové pláně a na rtech opálených lyžařek se objevuje třpytivý úsměv&*8230; Ale vám je tohle málo, přeci něco takového už jste zažili tolikrát, a začíná vás to snad i trochu nudit. Hledáte ještě větší třpyt - záři, která vás zaplaví během dne a neopustí ani v pozdních nočních hodinách.

Ne že bych to zcela chápal (jsem ještě mladý a nezkušený), ale i tak jedno takové místo znám. Přijměte proto mé pozvání do Svatého Mořice, kde se nudit nebudete a před oslňující září vás neochrání ani brýle z kolekce Christian Dior.

Klikněte pro zvětšení
Foto: Verkehrsverein St. Moritz

Objednejte svého řidiče tak, abyste stihli v 7,15 hod. nastoupit do letadla s přistáním v Curychu, kde se v moderních letištních halách dlouho nezdržíte, protože přípoj do nejvýše položeného evropského letiště Samedan už na vás netrpělivě čeká. Stačí překonat několik alpských vrcholků a přistáváte ve výšce 1 707 metrů nad mořem, kde vás čistý horský vzduch zamrazí na tváři. Jelikož ve Svatém Mořici je dle zdejších statistik 322 slunečných dní v roce, nastane pravděpodobně poprvé čas k nasazení slunečních brýlí. Zbývající pětikilometrovou vzdálenost do centra Svatého Mořice byste mohli pravděpodobně překonat i helikoptérou, ovšem cesta taxíkem bude také příjemná a mnohé příležitosti k otestování vaší zlaté či platinové platební karty jsou pořád ještě před vámi.

Dopolední atmosféra města je poklidná, okázalý luxus na každém kroku nenajdete. Ten je nenápadně zamaskován, a tudíž se můžete těšit i na objevitelskou činnost. Ubytování si můžete vybrat přibližně ze 40 hotelů, z nichž je pět té nejvyšší kategorie - ovšem pro tentokrát se spokojíte jen se čtyřmi hvězdičkami, které na štítu uprostřed města zdobí budovu hotelu Crystal. Je poledne a energie máte dostatek, takže proč nevyzkoušet lyžování ve středisku Corviglia, které se rozkládá přímo nad městem? Rozhodnutí podpoří i fakt, že dolní stanice zubačky je jen pár kroků od hotelu. V rychlosti se převlékáte a svršky necháváte všude po pokoji s tím, že je po návratu uklidíte. Ale to už nebude třeba, pečlivá ručka slečny pokojské vše zařídí za vás - úklid probíhá dvakrát denně.

Prahnete po zážitcích, hledáte to nej&*8230; Vzhůru na Piz Nair, tyčící se do výšky 3 057 m n. m. Těsně před vysednutím z lanovky můžete po pravé straně obdivovat nejstrmější start mužského sjezdu z mistrovství světa v roce 2003 (mimochodem již čtvrté MS konané v tomto městě), který má počáteční sklon nad 45 ° a závodníci na něm nabírají rychlost 130 km/h za méně než 7 sekund. Umí tohle vaše auto? Na vrcholku si můžete v restauraci s krásným výhledem dát kávičku, pozorovat okolní skalní masivy, protější místní středisko Corvatsch a také zamrzlá jezera v údolí. Máte-li dalekohled, možná na ploše uvidíte zápas póla, hráče curlingu, skijöring, snowkitery a třeba i běžkaře.

Klikněte pro zvětšení


Foto: Verkehrsverein St. Moritz

Možnosti sjezdu jsou různorodé, v horních partiích jsou sjezdovky často užší kvůli zasazení mezi skalami, směrem do údolí se více otevírají. Budete-li mít navíc štěstí, možná potkáte některou ze světových celebrit, které vlastní domy v údolí. Ve snowparku si můžete vyzkoušet boardercrossovou trať, a jste- -li hraví, tak i nějaké ty skoky či raily. Ovšem jste-li naopak usedlí, mám pro vás jinou lahůdku, a tou je nejvýše položený jachtový klub na světě. Loď je hned vedle budovy, ale na vlnách se bohužel nepohupuje.

Pro dnešek bylo sportu dost a ozáření sluncem je dostatečné. Navíc kuchaři hotelové kuchyně již připravují několik chodů! Vše je jako ze žurnálu, hosté jsou zpravidla oblečeni do obleku a dámy do slušivé róby. Předkrm, losos jako hlavní chod, bílé, přesně temperované víno jemně dráždí chuťové pohárky. Družná rodinná konverzace v češtině u vedlejšího stolu vám prozradí, že váš nápad navštívit tuto exkluzivní destinaci není u nás ojedinělý.

Foto: Verkehrsverein St. Moritz Noc je ještě mladá a přece byste neseděli na jednom místě! Ve městě je přinejmenším 25 barů a klubů, počet luxusních obchodů se blíží ke stovce. Ve výlohách obchůdků na ulici Via Maistra najdete mnoho inspirace, ovšem nevím, kde naleznete odvahu vzít některé módní kreace na sebe. Každopádně si můžete vybrat slušivé triko s krátkým rukávem za necelých tisíc franků, a pokud váháte, která barva vám jde více k pleti, můžete si vzít rovnou dvě. Pro dceru vyberte nějaký slušivý doplněk z kolekce Gucci, pro ženu vůni Chanel a půvabnou taštičku Louis Vuitton, vše 100% originální. Pokud vám na kontě ještě zůstává dostatečný objem finančních prostředků, můžete vyrazit směle dál. Dnes vás zveme do největšího whiskybaru na světě, již dvakrát zapsaného v Guinessově knize rekordů, nacházejícího se v hotelu Waldhaus am See přímo na břehu jezera. Kolekce zahrnuje přes 2 500 druhů whisky z celého světa (naše země nechybí). Ceny nejsou vůbec přehnané, proto velmi dobrou whisky koupíte za 7 CHF, a navíc vám ji naservíruje stylový barman v kiltu z červenozeleného tartanu. Ve sklepení domu je ukryta také údajně nejdražší láhev tohoto zlatavého moku na světe, která byla zachráněna z vraku potopené skotské lodi. Cena? Odpověď vás čeká přímo na místě&*8230;

Po pár skleničkách single malt whisky se v dobré náladě vydáte zpět do hotelu, kde se můžete chvilku zastavit v baru s živou hudbou a poklábosit se svými spolubydlícími před tím, než ulehnete do pohodlné postele. Máte za sebou teprve první den a pouhý zlomek toho, co vám toto slunečné město může nabídnout. Zbytek záleží jen a jen na vás.

Středisko dostupné pro všechny : Ubytovací kapacity ve Svatém Mořici jsou svým počtem 13 100 opravdu velké. I když je zde velký podíl luxusních hotelů, nechybí ani zařízení cenově dostupná. Vybrat si například můžete mládežnickou ubytovnu, kde si atmosféry a třpytu tohoto výjimečného střediska může užít i méně movitý návštěvník.

Slunce jako symbol : Svatého Mořice již přes 70 let V tomto článku neustále dokola padají slova jako slunce, slunečný, záře&*8230; Symbol slunce si vzal Svatý Mořic za své a již v třicátých letech jej vtělil do svého loga, kterým se středisko prezentuje. I zde má Svatý Mořic jedno nej - je to totiž nejdéle používaná značka turistické oblasti na světě, kterou si navíc město v roce 1986 nechalo registrovat jako celosvětově platnou ochrannou známku.


Komentáře k článku

Autor
Nadpis
Datum
ivan
"Slunečný den"
30.4.2006
Zobrazit celý komentář

Petře i čtenáři, jestlipak víte, co platí v SM za tzv. slunečný den?
Slunce musí být vidět alespoň půl hodiny.
Alespoň to tak vyšťourali zahraniční novináři někdy při MS 2003. Zřejmě se jim ten údaj moc nezdál.
Takže bacha na to!

Přidat nový komentář k článku

čtyři + osm = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

La Rosiere leží naproti Les Arcs pod masívem Mont Blanc a patří mezi klidnější střediska, která tolik netrpí návalem lyžařů. Část sjedovek se nachází i na území Itálie (L...
Lyžování ve výškách: 1200 - 2650 m.n.m
Délka sjezdovek: 150 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
10 %36 %40 %15 %