Reklama

obrázek

Za nejsevernějším freeridem na Lofoty

www.Zimni-Alpy.cz
Ostré štíty, zvedající se z moře až do výšky 1000 m. Poloha 200 km severně od polárního kruhu, průměrné teploty u mořského pobřeží se ale přesto drží nad bodem mrazu. Ideální srážkové úhrny. To jsou Lofoty - ráj freeridingu a skialpinismu na severu Norska.

reklama

Kudy do ráje?

Pro většinu lyžařů, kteří se sem vydají za freeridem, je vstupním místem oblast města Svolvær. Hory jsou dostatečně vysoké a teplý Golfský proud už tolik neohřívá vzduch, takže jsou tu velmi přívětivé sněhové podmínky. Letecky se dá snadno dostat na letiště Harstad / Narvik a pak po silnici E10 do Svolværu. Silnice pokračuje mnoha mosty a tunely skrz celé souostroví Lofoty. K množství kopců získáte pohodlný přísktup z parkovišť podél této hlavní silnice.

Klikněte pro zvětšení

Foto: www.lofoten.info

Vybere si každý

Lofoty nabízejí hory a svahy všech úrovní obtížnosti pro zájemce od začátečníků až po prosfesionální sportovce. Některé svahy byly v minulosti kvůli stavbám lodí totálně odlesněné a skýtají krásný výhled do okolní krajiny. V prosinci a lednu jsou dny velmi krátké, takže se nehodí pro příliš dlouhé výpravy a není tu obvykle zrovna ideální počasí. Oproti tomu v sezoně od února do května se den výrazně prodlužuje, denní teploty i sněhové podmínky jsou ideální a v červnu můžete díky zeměpisné poloze lyžovat i za doprovodu půlnočního slunce. Kromě freeridu poskytují Lofoty skvělé prostředí pro další náročné a extrémní sporty včetně horolezectví, vysokohorské turistiky či lezení v ledu.

TIP Nebojte se přibalit s sebou rybářský prut nebo surf, pro obojí tam najdete patřičné využití. Po náročném dni na svahu není nad vlastnoručně ulovenou pečenou tresku k večeři.


Klikněte pro zvětšení

Foto: www.lofoten.info

Cesta vzhůru

Jedna z nejkrásnějších túr v této oblasti je výstup na vrchol Geitgaljen, vysoký 1085 m. Začíná doslova od moře, vede severním úbočím až do sedla pod vrcholem, kde se dají odložit lyže a posledních pár metrů na samotný vrchol vylézt nalehko. Pokud budete mít dobré počasí, čeká vás úchvatný podhled na celé souostroví, nekonečný oceán, do pevniny se zařezávající fjordy a hluboká údolí s rybářskými městečky. Pro sjezd s víc než kilometrovým převýšením si můžete vybrat ze tří tras (severní, jižní nebo západní úbočí) a jak je tady pravidlem, všechny končí až v moři.

Pokud vás už omrzelo lyžování v Alpách a toužíte po troše té lyžařské exotiky, Lofoty na severu Norska jsou ideální volbou. Objevíte tam jedinečnou krásu zasněžených hor, zvedajících se přímo z oceánu a vašemu sportovnímu výkonu budou dělat společnost dlouhé fjordy ozdobené typicky norskými červenými rybářskými domečky.

Klikněte pro zvětšení

Foto: www.vww.no

Zdroj: Svět Outdooru (text: Michal Kroužel)

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

? * čtyři = 20
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Saas Grund leží 4 km "pod" Sass - Fee. Celá oblast Saastal je legendou mezi švýcarskými středisky, leží v jižním kantonu Wallis "přes kopec" od Zermattu sevřená mezi čtyř...
Lyžování ve výškách: 1550 - 3500 m.n.m
Délka sjezdovek: 35 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %29 %57 %14 %