Reklama

obrázek

Za nejsevernějším freeridem na Lofoty

www.Zimni-Alpy.cz
Ostré štíty, zvedající se z moře až do výšky 1000 m. Poloha 200 km severně od polárního kruhu, průměrné teploty u mořského pobřeží se ale přesto drží nad bodem mrazu. Ideální srážkové úhrny. To jsou Lofoty - ráj freeridingu a skialpinismu na severu Norska.

reklama

Kudy do ráje?

Pro většinu lyžařů, kteří se sem vydají za freeridem, je vstupním místem oblast města Svolvær. Hory jsou dostatečně vysoké a teplý Golfský proud už tolik neohřívá vzduch, takže jsou tu velmi přívětivé sněhové podmínky. Letecky se dá snadno dostat na letiště Harstad / Narvik a pak po silnici E10 do Svolværu. Silnice pokračuje mnoha mosty a tunely skrz celé souostroví Lofoty. K množství kopců získáte pohodlný přísktup z parkovišť podél této hlavní silnice.

Klikněte pro zvětšení

Foto: www.lofoten.info

Vybere si každý

Lofoty nabízejí hory a svahy všech úrovní obtížnosti pro zájemce od začátečníků až po prosfesionální sportovce. Některé svahy byly v minulosti kvůli stavbám lodí totálně odlesněné a skýtají krásný výhled do okolní krajiny. V prosinci a lednu jsou dny velmi krátké, takže se nehodí pro příliš dlouhé výpravy a není tu obvykle zrovna ideální počasí. Oproti tomu v sezoně od února do května se den výrazně prodlužuje, denní teploty i sněhové podmínky jsou ideální a v červnu můžete díky zeměpisné poloze lyžovat i za doprovodu půlnočního slunce. Kromě freeridu poskytují Lofoty skvělé prostředí pro další náročné a extrémní sporty včetně horolezectví, vysokohorské turistiky či lezení v ledu.

TIP Nebojte se přibalit s sebou rybářský prut nebo surf, pro obojí tam najdete patřičné využití. Po náročném dni na svahu není nad vlastnoručně ulovenou pečenou tresku k večeři.


Klikněte pro zvětšení

Foto: www.lofoten.info

Cesta vzhůru

Jedna z nejkrásnějších túr v této oblasti je výstup na vrchol Geitgaljen, vysoký 1085 m. Začíná doslova od moře, vede severním úbočím až do sedla pod vrcholem, kde se dají odložit lyže a posledních pár metrů na samotný vrchol vylézt nalehko. Pokud budete mít dobré počasí, čeká vás úchvatný podhled na celé souostroví, nekonečný oceán, do pevniny se zařezávající fjordy a hluboká údolí s rybářskými městečky. Pro sjezd s víc než kilometrovým převýšením si můžete vybrat ze tří tras (severní, jižní nebo západní úbočí) a jak je tady pravidlem, všechny končí až v moři.

Pokud vás už omrzelo lyžování v Alpách a toužíte po troše té lyžařské exotiky, Lofoty na severu Norska jsou ideální volbou. Objevíte tam jedinečnou krásu zasněžených hor, zvedajících se přímo z oceánu a vašemu sportovnímu výkonu budou dělat společnost dlouhé fjordy ozdobené typicky norskými červenými rybářskými domečky.

Klikněte pro zvětšení

Foto: www.vww.no

Zdroj: Svět Outdooru (text: Michal Kroužel)

Komentáře k článku

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Přidat nový komentář k článku

jedna + ? = pět
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Lenk se nachází na jižním okraji kantonu Berner Oberland. Společně se sousedním Adelbodenem tvoří kvalitní areál, kde se každoročně pořádají závody Světového poháru. Naví...
Lyžování ve výškách: 1100 - 2200 m.n.m
Délka sjezdovek: 210 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %44 %46 %10 %