Reklama

01.11.2008
obrázek

Zimní pneumatiky v alpských zemích - někde povinné, jinde jen někdy

Skinet.cz

Začátek listopadu je spojen v některých alpských zemích s povinností přezout auto na zimní pneumatiky. Nicméně ne všude to znamená, že na letních pneu nemůžete po 1. listopadu na silnici. Každá země má svá vlastní pravidla.

reklama

Související

Související střediska: 

Rakousko: buď zimní pneu, nebo řetězy

Nový zákon ukládá povinnost mít na všech kolech od začátku listopadu do poloviny dubna zimní pneumatiky. Jako alternativa jsou povoleny sněhové řetězy. Nicméně pouze v případech, že je vozovka pokryta souvislou nebo jen nepatrně narušenou sněhovou pokrývkou nebo ledem.
Pokuta za jízdu s letními pneumatikami (a navíc bez řetězů) je 35 euro. Ovšem v případě nehody se může zvýšit až na 5000 euro. Navíc policie má právo nevybavené vozidlo odstavit do té doby, dokud auto řádně nevybavíte. To samozřejmě může váš výlet za lyžováním zkomplikovat daleko více než pokuta. Nový zákon platí pro osobní vozidla, dodávky a lehké nákladní automobily do tří a půl tun.

Klikněte pro zvětšení

Německo: zimní pneu jen když je to třeba

U našich západních sousedů se k problému zimní výbavy automobilů postavili velice pragmaticky. Povinnost mít zimní pneu závisí hlavně na aktuální meteorologické situaci. V pravidlech silničního provozu je uvedeno, že v zimním období musí být vozidlo přizpůsobeno povětrnostním podmínkám. To znamená zejména vhodné (tj. zimní) obutí a nemrznoucí směs do ostřikovačů předního skla. Tam, kde je na silnici sníh nebo led, jsou tedy zimní pneumatiky povinné.

Porušení této povinnosti bývá odměněno při kontrole pokutou 20 Euro, v případě ohrožení ostatních (např. i zablokováním silnice) 40 Euro a úhrada správního řízení ve výši 25 Eur. Navíc pokud řidič nevybaveného automobilu způsobí nehodu, může po něm pojišťovna nárokovat část škody (to platí ale jen pro vozidla pojištěná v Německu).

Itálie: zimní pneu jen v horách

Používání zimních pneumatik povinné není, ale v některých oblastech může být upraveno místní vyhláškou. Například v severoitalském údolí Aosta podél švýcarských a francouzských hranic je od 15. října do 15. dubna povolen vjezd pouze se zimním obutím nebo řetězy.

Francie: zimní pneu opět jen někde

Ve Francii nejsou zimní pneumatiky povinné. Na některých horských silnicích však může být používání zimních plášťů nebo sněhových řetězů nařízeno - a to buď značkou nebo v případě sněhových kalamit může francouzská policie dočasně zakázat vjezd autům bez zimní výbavy.

Švýcarsko: zimní pneu dobrovolné

Navzdory tuhým zimám není ve Švýcarsku uzákoněna povinnost používat zimní pneumatiky. Jejich používání je pouze doporučeno. Problémy vám začnou až v okamžiku způsobení dopravní nehody nebo zablokování dopravy.
Pokud jsou příčinou nehody letní pneumatiky, řidič nese společnou odpovědnost za vzniklé škody. V takových případech hradí švýcarské pojišťovny pouze část škody. Pokud máte auto pojištěné v ČR, tak se vás to netýká. Zablokování dopravy vás ale něco stát bude.

Slovinsko: zimní pneu jen při sněhu na silnici

Ve Slovinsku automobily musí být vybaveny zimními pneumatikami od 15. listopadu do 15. března. Leží-li na silnicích sníh, platí tento předpis i pro turisty. Pokud jsou silnice bez sněhu, řídí se turisté předpisy své domovské země.

Praxe je tedy v různých zemích různá. Nicméně fyzikální zákony platí všude stejně. Při teplotách pod 7 stupňů Celsia prostě fungují zimní pneu výrazně lépe než ty letní či univerzální: kratší brzdná dráha, větší přilnavost atd&*8230;

Při použití zimních pneu také nezapomeňte na zlaté" pravidlo 4x4x4:
- zimní pneu na všechna 4 kola
- pneu používat maximálně 4 sezóny
- minimální hloubka vzorku 4 mm


A jak je to se zimními pneu u nás - více zde

Komentáře k článku

Autor
Nadpis
Datum
Karel
U nás je to špatně
19.11.2009
Zobrazit celý komentář

Je sice listopad, ale teplota se šplhá místy přes 20 stupňů nad nulu a přesto jsou všude značky zimní výbava. Takže vlastně jizda na zimních pneumatikách je nebezpečná. Je to český kocourkov.

Přidat nový komentář k článku

jedna * pět = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

články

ski
atlas

Velká Rača leží v severozápadní části Slovenska 10 km východně od Čadce v pohoří Kysucké Beskydy nedaleko od polských i českých hranic. Dominantou je vrch Velká Rača (1.2...
Lyžování ve výškách: 639 - 1048 m.n.m
Délka sjezdovek: 14 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %33 %44 %22 %