Reklama

základní
informace

Crans-Montana (1500 – 3000 m. n. m.)

Crans-Montana je jedním z nejznámějších středisek jihošvýcarského kantonu Wallis. Toto více než stoleté středisko leží přibližně 30 km od Sionu na jižní slunečné terase ve výšce 1500m nad údolím Rhony.

Kromě čistého vzduchu (prý nejčistší v celém Švýcarsku) se může Crans-Montan pochlubit i nezapomenutelným výhledem na protější hřeben Walliských a francouzských Alp s panoramem více než 12 čtyřtisícovek včetně Matterhornu a Mont Blanc.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
67 + 107 + 24 = 198 / 198 km
Uměle zasněžováno: 16 %
Vleky:
21671
Celková kapacita: 47270 os/h

Srovnat Crans-Montana s ostatními středisky

Lyžování

Sjezdovky o celkové délce 160 km se rozkádají pod masivem Wildstrubelu (3243 m). Nástupními místy do areálu jsou části Crans, Montana, Barzette a Aminona - všechny propojené vleky i skibusy.

Hustou sítí moderních a pohodlných přepravních zařízení (pouze 2 "obyčejné" kotvy/pomy v celé oblasti) můžete vyjet až na ledovec Plaine Morte do výšky 3000 m. Odtud potom zpět do Montany vede 12 km sjezd.

O kvalitě i ostatních tratí svědčí to, že Crans-Montana je pravidelným hostitelem Světového poháru a byla vážným kandidátem na pořádání ZOH 2006 (přednost nakonec dostal italský Turín).

V budoucnu se také pránuje propojení s blízkým Anzere (40 km sjezdovek)

Snowboard

Nad částí Aminona naleznete rozsáhlý snowpark s U-rampou, boardercrossem a různými skoky.

Kam na běžky

Na běžky je nejlepší vyrazit na ledovec Plaine Morte, kde je 12 km upravovaný okruh.

Kam zajít po lyžování

Aprés-ski nabídka je široká a odpovídá věhlasu a dlouhé historii střediska. K dispozici je tak třeba kasino, golfové hřiště (pouze v létě) nebo lety v horkovzdušném balónu či kino a kryté tenisové kurty. Samozřejmostí je spousta restaurací, několik bazénů, fitness, 6 km dlouhá sáňkařská dráha a zimní chodníky.

Pro zpříjemnění pobytu lze doporučit i návštěvu nedalekých venkovních i vnitřních termálních lázní Leukerbad (40 km od Crans Montany).

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 990 km
Autem po dálnici přes Rozvadov směr Norimberk - Karlsruhe - Basel - Bern - Fribourg - Montreux - Martigny - Sion. Za Sionem odbočíte z dálnice a vystoupáte přes Lens cca. 25 km do Crans Montany.

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Letadlem na letiště v Sionu (40 min od CM) nebo Ženevě (2 hod 30 min).

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Petr
  nic se tomuto středisku nevyrovná
  20.04.2018 - 20:51

  Od mého posledního komentáře uběhlo 7 let a za tu dobu se nezměnilo nic. Od té doby jsem projel hezkých pár středisek, ale na Crans Montanu se žádné nechytá. Toto středisko je je úplně jinde.

 • Michal D.
  Toto stojí za to
  19.04.2018 - 11:21

  Aktuální info a dojmy z Crans Montany z prvního týdne března 2018 jsou vesměs pozitivní. Perfektně upravené sjezdovky, sedačkami skvěle propojené. Kdo chce, může využít klasický vlek. I ty se tam najdou. Sjezdovky všech obtížností. Nejvíce červených a černých. Prostě vynikající lyžování. Velikostí a rozlohou tak na 3 dny lyžování, aby jste si to parádně projeli a vychutnali. Sjezd ze shora z Plaine Morte je prostě pecka. Restaurace pěkný, velký výběr, ceny pro Švýcarsko standart. Nakonec jedno velké POZOR!!!! Mluví se tam jenom francouzsky, včetně popisů jídel a pod. Z části někdo umí anglicky. Ale s němčinou tam narazíte. Na to že jste ve Švýcarsku, takový odpor k němčině jsem nikde neviděl.

 • Petr
  nic se tomuto středisku nevyrovná
  08.12.2011 - 09:35

  Lyžoval jsem všude možně, ale tohle středisko nemá konkurenta.

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

nula + ? = tři
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Lyžařská oblast Ski Juwel vznikla spojením dvou sousedních údolí: Alpbachtalu a údolí Wildschönau. Ski Juwel leží poblíž známého Zillertalu a oblast je přímo dostupná z ...
Lyžování ve výškách: 650 - 2025 m.n.m
Délka sjezdovek: 145 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %22 %54 %12 %