Reklama

základní
informace

Grosser Arber - Velký Javor (1050 – 1456 m. n. m.)

Grosser Arber - Velký Javor je nejvyšším a společně s rakouským Hochfichtem i nejlépe vybaveným lyžařským areálem Šumavy. Velký Javor - Grosser Arber se nachází se v těsné blízkosti hranic s Českou republikou nad Bavorskou Rudou (Bayerische Eisenstein).

Moderní přepravní zařízení, severní orientace svahů a zasněžování zajišťují nejlepší lyžařské zážitky na Šumavě. O kvalitě Velkého Javoru svědčí i to, že se zde jezdí každé dva roky Světový pohár žen.

Velký Javor měl v dobách studené války i svůj strategický význam. Na vrcholu jsou dvě vojenské kupole - meteorologické a radarové stanice NATO, takže kopec snadno poznáte.

Bonusem při návštěvě tohoto střediska je za dobrého počasí krásný výhled až na rakouské Alpy.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
3 + 2 + 2 = 7 / 10 km
Uměle zasněžováno: 80 %
Vleky:
1120
Celková kapacita: 7900 os/h

Srovnat Grosser Arber - Velký Javor s ostatními středisky

Lyžování

Lyžuje se na severní straně nejvyšší hory Šumavy - Velkého Javoru. Dolů vedou široké sjezdovky - díky převážně severní orientaci s dostatkem sněhu i v jarním období. To je hlavním tahákem tohoto střediska.

Tratě mají různý profil. Nejvíce vlevo je původní relativně úzká černá sjezdovka ještě z dob, kdy vedla na vrchol Javoru jen stařičká 2-sedačka - tato sjezdovka se dnes většinou neupravuje. Vedle ní vznikla během výstavby 6-kabinky nová černá FIS trať padající přímo z vrcholu dolů (délka 960 m, převýšení 340 m). Dále si můžete vychutnat i dvě široké červené (jedna s rovinkou uprostřed, dolní část lze objet po modré). Začátečníkům je pak k dispozici mírná modrá sjezdovka Thurnhofhang s vlastním vlekem. Sjezdovky jsou pravidelně upravovány a zasněžovány (mimo staré černé).

Bohužel kvůli větší nadmořské výšce se zejména v lednu a únoru v horní části sjezdovek často vyskytují mlhy.

Kromě kvalitních tratí jsou další výhodou areálu na Javoru moderní vleky (6-kabinka + 2x 6-sedačka) zkracující čekací doby + možnost vybrat si vhodný skipas - v prodeji jsou vedle celodenních permnentek i 1-,2-,3- a 4-hodinové.

Další vlek je na louce nad Bavorskou Rudou u silnice směrem k Javoru. Zvláštností tohoto vleku je, že stojí 2 metry od hranic s ČR. Tento vlek fungoval i v dobách, kdy se v u nás smělo jen do Železné Rudy :-).

Snowboard

Podél mírné sjezdovky Thurnhofhang je snowboard park se skoky, raily a halfpipe.

Kam na běžky

V blízkém okolí je několik areálů s upravovanými stopami v délce cca. 100 km - například za sedlem Brennes směrem na Lam nebo na Bodenmais - areál Bretterschachten (1.150 - 1.350 m n.m.). Parkování přímo u běžeckých stop je většinou za mírný poplatek několika euro.

Kam zajít po lyžování

Přímo v areálu jsou dvě restaurace - jedna pod vrcholem, druhá dole u dolní stanice kabinky. Po lyžování můžete také zkusit částečně osvětlenou sáňkařskou dráhu v délce 1.200 m.

V Bavorské Rudě u celnice je vnitřní bazén s umělým vlnobitím, masážními vanami a ohřívaným venkovním bazénem - bohužel bazén není vždy otevřen - záleží na momentální finanční situaci provozovatele a města.
Naopak otevřený zůstává v sezóně wellness areál Osserbad v blízké vesničce Lam (cca. 17 km od skiareálu).

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 194 km
Autem ze Železné Rudy na hraniční přechod a za celnicí doprava nahoru na sedlo Brenner a tam doleva směr Bodenmais.

Parkoviště a WC přímo u vleků zdarma.

Vzdálenost ze Žel. Rudy - cca 12 km Vzdálenost z Plzně - cca 90 km

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Skibusem z Bavorské Rudy.

Vlakem do Železné Rudy Alžbětína - nádraží je přímo na hranici a pak od německé části nádraží skibusem.

Okolí střediska

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Rosťa
  Lyžování
  25.02.2018 - 09:39

  V sobotu jsme byly lyžovat poprvé tady. Jedním slovem super. Cena, služby, parkování zdarma přímo pod areálem. Bylo tady strašně moc lidí - sobota a na vlek jsme stáli maximálně asi dvě tři minuty. Ta kapacita je ohromná. Ve srovnání se Špičákem, kde víc čekáte ve frontě, nesrovnatelný. Stačily nám tři hodiny a měli jsme toho víc než za celý den na druhé straně. A jen o asi 12 km dál. Jo a ještě, WC čisté, papír, ubrousky, mýdlo doplnění a taky zdarma :-)

 • Viktor
  Zkusenost z 2017
  11.02.2017 - 23:52

  Nejlepsi lyzovani na Sumave. Kez by takove sluzby byly uz konecne i v CR.

 • Buba
  Vyket
  09.02.2017 - 21:19

  Byl jsem zde s rodinou na podzim a byl to jeden z nejhorších výletu
  Je to asi 10-15 km směrem mraky a ve velkém terénu.
  Všichni byli z toho nasrany a nemohli se dočkat až ten blbej výlet bude za námi.
  Takže jestli chcete mít strašnou rodinu, tak si najěte radši něco jiného, protože tohle je dobry tak na nasrání minimálně dětí

Recenze ubytovacích zařízení

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

? - šest = dva
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Sportgastein leží na konci údolí Gasteinertal. Jde o nejvýše položený areál v celé oblasti, kterou tvoří 4 lyžařská střediska - Dorfgastein, Bad Hofgastein / Bad Gastein,...
Lyžování ve výškách: 1590 - 2686 m.n.m
Délka sjezdovek: 19 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %21 %68 %11 %