Reklama

základní
informace

Grosser Arber - Velký Javor (1050 – 1456 m. n. m.)

Grosser Arber - Velký Javor je nejvyšším a společně s rakouským Hochfichtem i nejlépe vybaveným lyžařským areálem Šumavy. Velký Javor - Grosser Arber se nachází se v těsné blízkosti hranic s Českou republikou nad Bavorskou Rudou (Bayerische Eisenstein).

Moderní přepravní zařízení, severní orientace svahů a zasněžování zajišťují nejlepší lyžařské zážitky na Šumavě. O kvalitě Velkého Javoru svědčí i to, že se zde jezdí každé dva roky Světový pohár žen.

Velký Javor měl v dobách studené války i svůj strategický význam. Na vrcholu jsou dvě vojenské kupole - meteorologické a radarové stanice NATO, takže kopec snadno poznáte.

Bonusem při návštěvě tohoto střediska je za dobrého počasí krásný výhled až na rakouské Alpy.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
3 + 2 + 2 = 7 / 10 km
Uměle zasněžováno: 80 %
Vleky:
1120
Celková kapacita: 7900 os/h

Srovnat Grosser Arber - Velký Javor s ostatními středisky

Lyžování

Lyžuje se na severní straně nejvyšší hory Šumavy - Velkého Javoru. Dolů vedou široké sjezdovky - díky převážně severní orientaci s dostatkem sněhu i v jarním období. To je hlavním tahákem tohoto střediska.

Tratě mají různý profil. Nejvíce vlevo je původní relativně úzká černá sjezdovka ještě z dob, kdy vedla na vrchol Javoru jen stařičká 2-sedačka - tato sjezdovka se dnes většinou neupravuje. Vedle ní vznikla během výstavby 6-kabinky nová černá FIS trať padající přímo z vrcholu dolů (délka 960 m, převýšení 340 m). Dále si můžete vychutnat i dvě široké červené (jedna s rovinkou uprostřed, dolní část lze objet po modré). Začátečníkům je pak k dispozici mírná modrá sjezdovka Thurnhofhang s vlastním vlekem. Sjezdovky jsou pravidelně upravovány a zasněžovány (mimo staré černé).

Bohužel kvůli větší nadmořské výšce se zejména v lednu a únoru v horní části sjezdovek často vyskytují mlhy.

Kromě kvalitních tratí jsou další výhodou areálu na Javoru moderní vleky (6-kabinka + 2x 6-sedačka) zkracující čekací doby + možnost vybrat si vhodný skipas - v prodeji jsou vedle celodenních permnentek i 1-,2-,3- a 4-hodinové.

Další vlek je na louce nad Bavorskou Rudou u silnice směrem k Javoru. Zvláštností tohoto vleku je, že stojí 2 metry od hranic s ČR. Tento vlek fungoval i v dobách, kdy se v u nás smělo jen do Železné Rudy :-).

Snowboard

Podél mírné sjezdovky Thurnhofhang je snowboard park se skoky, raily a halfpipe.

Kam na běžky

V blízkém okolí je několik areálů s upravovanými stopami v délce cca. 100 km - například za sedlem Brennes směrem na Lam nebo na Bodenmais - areál Bretterschachten (1.150 - 1.350 m n.m.). Parkování přímo u běžeckých stop je většinou za mírný poplatek několika euro.

Kam zajít po lyžování

Přímo v areálu jsou dvě restaurace - jedna pod vrcholem, druhá dole u dolní stanice kabinky. Po lyžování můžete také zkusit částečně osvětlenou sáňkařskou dráhu v délce 1.200 m.

V Bavorské Rudě u celnice je vnitřní bazén s umělým vlnobitím, masážními vanami a ohřívaným venkovním bazénem - bohužel bazén není vždy otevřen - záleží na momentální finanční situaci provozovatele a města.
Naopak otevřený zůstává v sezóně wellness areál Osserbad v blízké vesničce Lam (cca. 17 km od skiareálu).

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 194 km
Autem ze Železné Rudy na hraniční přechod a za celnicí doprava nahoru na sedlo Brenner a tam doleva směr Bodenmais.

Parkoviště a WC přímo u vleků zdarma.

Vzdálenost ze Žel. Rudy - cca 12 km Vzdálenost z Plzně - cca 90 km

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Skibusem z Bavorské Rudy.

Vlakem do Železné Rudy Alžbětína - nádraží je přímo na hranici a pak od německé části nádraží skibusem.

Okolí střediska

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Kamil
  Nic moc..
  09.03.2015 - 07:09

  Tento areal jsme navstivili v polovine unora 2015, takze snehove podminky byly vsude v CR velmi dobre. Nicmene i presto nejela jedna cerna sjezdovka a po 4 dny byla zavrena i dalsi cerna z duvodu nejakych sjezdu, na coz nas neupozornili prvni den pri koupi vicedenniho jizdneho! Tudiz trate pro zdatne lyzare byly zavrene a celkove byly spatne upravene a po cele delce trati byly kameny! Cekaci doby nebyly delsi nez 5-10 minut i kdyz bylo o vikendu velmi plno. Plusem byla cast arealu urcena detem, ktera mela kvalitni moznost vyuky. Celkove vsak hodnotime areal naprosto tragicky! Trate byly ve spatnem stavu, plne kamenu, spatne upravene i zasnezene a dosti kratke! 2 byly zaverene, z toho 1 po celou dobu a personal byl neprijemny.

 • Majkl
  čekací doba na javoru
  24.12.2011 - 13:29

  čau nemate někdo info jak to vypadá s čekaci dobou na lanovky?plánujem po svatcích zajet za zajezdit tak nechcem být naštvýný že miliony lidí.Díky za info

 • Lucie
  Krásné lyžování
  27.02.2011 - 21:38

  Tento víkend jsme navštívila Velký Javor a musím říci, že co se týče lyžařského vyžití, tak i vybavení střediska, bych hodnotila na výbornou! Doporučuji všem, myslím, že tam každý lyžař, ať zkušenný, či méně zkušenný najde své místo. Moc se mi líbily lyžařské školičky a více druhú lanovek, tím pádem se netvořily ani velké fronty. Doporučuji, vyplatí se zajet i pár kilomerů navíc.. =)

Recenze ubytovacích zařízení

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

devět - ? = čtyři
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Santa Caterina je menším střediskem oblasti Alta Valtellina. Tu tvoří aspolečně s Bormiem - Valdidentro a Livignem (celkem přes 230 km tratí). Santa Caterina leží trochu ...
Lyžování ve výškách: 1730 - 2775 m.n.m
Délka sjezdovek: 35 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %6 %77 %17 %