Reklama

základní
informace

Livigno (1809 – 2796 m. n. m.)

Livigno leží v náhorní kotlině na pomezí Švýcarska a Itálie. Livigno je obklopené ze všech stran vysokými horami, v zimě je tak Livigno přístupné jen serpentinami z Bormia nebo jednosměrným, v noci uzavřeným, tunelem ze Švýcarska. Díky strategické poloze na hranicích evropských mocností je Livigno od roku 1805 bezcelní zónou. Livigno je tedy atraktivním střediskem nejen díky kvalitním lyžařským terénům, ale také díky levným nákupům benzínu, kosmetiky a alkoholu.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
30 + 65 + 20 = 115 / 115 km
Uměle zasněžováno: 74 %
Vleky:
116140
Celková kapacita: 47300 os/h

Srovnat Livigno s ostatními středisky

Lyžování

Po svazích nad Livignem (1.815 m) vede síť lanovek na obě strany údolí. Na západní straně údolí kolem Monte della Neve (2.785 m) se rozprostírá areál Mottolino. Na protější straně pak leží areál Carosello 3000 s nejvyšším bodem Vetta Blesaccia (2.796 m.n.m.), jedna sedačka rovněž zasahuje ještě i na druhou stranu části Carosello - do sousedního údolí (oblast Federia).

Obě dvě části nejsou bohužel propojeny na lyžích (jen skibusy). Nicméně vysoká kvalita sjezdovek jistě tento nedostatek kompenzuje. Zdejší stráně jsou bohaté především na středně těžké červené tratě, které v horních patrech nad hranicí lesa svojí šířkou připomínají ony pověstné "carvingové" dálnice. To platí hlavně pro oblast Carosello 3000 (podél druhého úseku kabinky).

Tratě nad hranicí lesa jsou také převážně příjemně členité - prudší úseky se střídají s těmi méně prudkými. V areálu Mottolino je pak pod Monte Neve několik náročnějších černých sjezdovek. Černé jsou rovněž dolní části tratí vedoucí podél prvního úseku kabinky v oblasti Carosselo 3000.

Lehké a cvičné terény jsou především poblíž pěší zóny na kraji města na obou stranách údolí.

Kromě dvou stařičkých dvousedaček (na každé straně údolí jedna) je většina vleků moderních a pohodlných - kabinky nebo 4-6 sedačky (cca. polovina s krytem proti větru).

Vedle Livigna můžete na společný skipas 4 Valley Alta Valtelina navštívit i sousední Bormio (40 km) či S. Caterinu (45 km).

Snowboard

V obou částech - jak v areálu Carosello, tak v areálu Mottolino je snowboard park se skoky a raily a boardercrossovou dráhou. Ten větší je v části Mottolino, včetně half-pipe.

Kam na běžky

Běžecké trasy vedou po "dně" údolí - při dobrých sněhových podmínkách se upravuje cca. 30 km tratí.

Kam zajít po lyžování

Nabídka v Livignu je velice široká. Díky statutu bezcelní zóny je Livigno velice populární destinací a nabídka služeb tomu odpovídá.

V centru Livigna je pěší zóna, kde je velké množství duty free obchodů - včetně několika luxusních butiků a klenotnictví. Nakoupit v Livignu můžete velice levně hlavně kosmetiku, alkohol a cigarety. Samozřejmostí je pak velké množství barů, restaurací a diskoték.

Nedávno byl také uveden do provozu rozsáhlý wellness areál Aqua Granda na okraji Livigna poblíž jezera. Kromě plaveckého bazénu v něm najdete spoustu dalších služeb - sauny, relaxační bazény ale třeba i posilovnu - vše v moderním designu. Wellness služby samozřejmě nabízí i většina místních hotelů.

Další atrakce nabízí zamrzlé jezero, po jehož ploše se můžete třeba projet na sněžném skútru nebo v závodním autě.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 720 km
Z Prahy je nejlépe vyrazit přes Rozvadov nebo Dolní Dvořiště na Innsbruck a Landeck. Město se objede téměř 7 km tunelem (otevřen na jaře 2000) směrem na průsmyk Reschenpass. Před ním se musí odbočit do Švýcarska (směr St.Moritz, nikoliv Samnaun). Klikatou silnicí se pokračuje v údolí Innu přes Scuol až do Zernez. Tam odbočíte směrem na Livigno / Ofenpass a dojedete až k tunelu Munt la Schera. Tím projedete za 25 Eur (cena 08/09) do Livigna.

Tunelem však vede jen jeden jízdní pruh - tj. provoz v něm je řízen semafory. Navíc v některé hodiny (např. v sobotu přes den) lze projet jen v jednom směru. Proto je třeba si důkladně zjistit časy a směry otevření, vyhnete se tak nepříjemnému čekání.

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Ivana
  Cesta z Livigna, podmínky 11-18.3.2017
  19.03.2017 - 18:43

  Včera (18.3.2017) jsme se vrátili z Livigna, počasí vyšlo fantasticky, 7 dní azuro. Podmínky k lyžování výborné, sněhu všude dostatek, jen v odpoledních hodinách dole trochu změklý sníh, přesto dobře sjízdný. Pokud jde o cestu z Livigna, vyhnuli jsme se zácpě na dálnici 1) tím, že jsme z Livigna vyrazili už v 5 hod. ráno (doporučuji!) a 2) díky navigaci, která nám navrhla alternativní trasu, jsme před Kufsteinem sjeli z dálnice, objeli ucpaný úsek a ušetřili 20 minut. Více info případně sdělím na e-mailu oilz@seznam.cz

 • Vlastik
  Podmínky k lyžování, cesta
  19.03.2017 - 11:51

  Včera jsme se vrátili z týdeního pobytu v Livignu. Lyžování i počasí fantastické. Zato cesta tam i zpět (Salzburg, Innsbruck, Landeck) katastrofa. Cesta tam před Salzburgem mnohakilometrová fronta před celnicí do D (místní za to nemůžou, ani se jim nedivím). Další hranice bez problémů. Nazpět z A do D za Kufsteinem opět 14 km fronta před hranicí. Fyzické kontroly jsme ale neviděli.

 • Adela
  Podminky v Livignu
  16.03.2017 - 10:14

  Prave ted jsme v Livignu. Pocasi je krasne, slunecno cely tyden, v noci je pod nulou, pres den teploty stoupaji az k 10 st.Lyzujeme na strane Motollina, snehu je dostatek, sjezdovky krasne upravene a az do vecera se da skvele lyzovat . Pouze odpoledne tesne u spodni stanice je snih trochu mokry , oproti Rakousku je to ale nesrovnatelne.Zadne muldy , zadne ledove plata. Stejne tak bezecke trate v udoli jsou skvele pripravene. Doporucuji!!!!!!!!!!

Recenze ubytovacích zařízení

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

devět - devět = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Mürren je nejvýše položeným centrem ski regionu pod "střechou Evropy" - masivem Jungfrau, Eiger a Mönch. Sousedí s dvěma dalšími centry, která jsou díky Světovému poháru ...
Lyžování ve výškách: 796 - 2970 m.n.m
Délka sjezdovek: 216 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %32 %52 %16 %