Reklama

základní
informace

Ovčárna - Praděd (1235 – 1445 m. n. m.)

Lyžařské centrum Ovčárna se nachází v okolí nejvyšší hory Hrubého Jeseníku a celé Moravy Pradědu. Je to středisko s nejvýše položenými lyžařskými terény v České republice. Další "raritou" střediska je to, že o zahájení/ukončení provozu rozhoduje správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky v závislosti na výšce sněhové pokrývky.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
4 + 2 + 1 = 7 / 4 km
Uměle zasněžováno:
Vleky:
6000
Celková kapacita: 5200 os/h

Klady střediska

Asi nejlepší sněhové podmínky v ČR. Lyžuje se dlouho do jara a to na přírodním sněhu.
Krásné prostředí s výhledem na Praděd.

Zápory střediska

Areál se nachází v přírodní rezervaci, což vede k občasným sporům s ochránci přírody, uzavírkám sjezdovek a téměř nemožné modernizaci.

Srovnat Ovčárna - Praděd s ostatními středisky

Lyžování

V areálu Ovčárna - Petrovy kameny se lyžuje na sedmi sjezdovkách - převážně na severních svazích Petrových kamenů (14 38 m.n.m.) a Vysoké hole (1464 m.n.m.).
Nejdelší je černé Áčko s převýšením 200 m při délce 900m. Dále jsou v areálu dvě červené - 800 m a 350 m. Zbylé 3 tratě jsou modré - nejdelší má 600m. Poslední sedmá sjezdovka je trochu stranou u chaty Barborka.

Snowboard

Na svahu u vleku B je snowpark s několika překážkami.

Kam na běžky

Dobré podmínky, např. putování kolem Petrových kamenů k Jelení studánce a ke Skřítku. Nebo směrem na Švýcárnu a dále na Červenohorské sedlo. Na Ovčárně a v okolí je 60 km upravovaných tratí, na Karlovu Studánku navazuje areál Vidly.

Kam zajít po lyžování

Přímo v areálu je hotel Figura nabízející kromě restaurace s kulečníkem a barem i saunu a fitness centrum.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 275 km
Autem: z Vrbna pod Pradědem Do Karlovy Studánky na nonstop hlídané parkoviště Hvězda (cca 7 km od Ovčárny) a pak kyvadlovým autobusem k vlekům. Zpět na parkoviště buď autobusem nebo na lyžích, pokud je dostatek sněhu. Na Ovčárně je u hotelu Figura další parkoviště - ovšem jen pro ubytované hosty.
Vlastním automobilem lze parkovat také u hotelu Hubert či na spodním okraji Karlovy Studánky.

Vlakem či busem do Bruntálu nebo Jeseníku a pak autobusem do stanice Karlova Studánka - Hvězda.

První výjezd busem na Ovčárnu je v 7.00 h, dále v každou celou hodinu; poslední v 16.00 h. Dolů jezdí autobus vždy v půl, první v 8.30 h, poslední v 16.30 h.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Petr
  HORY jsou o horach
  18.02.2016 - 07:48

  Dobrý den,
  na hory jezdím protože hory mám rád jsem nadšený když to někde nevypadá jako u kolotoče. Proto OVČÁRNA je číslo jedna ve Všech ohledech člověk se zde cítí jako v přírodě na horách i když je na sjezdovce a to je pro mě rozhodující. Služby jsou plně dostačující personál ochotný ať se jedná o stravu poté dopravu. To že na Ovčárně není dav aut kde jde člověk 5 minut přes dlouhé parkoviště je opět jen plus. děkuji Petr Litomyšl

 • Tom
  Novak
  04.01.2016 - 23:31

  Jeseniky Jsou ztrata casu nervu a penez ! Chovani a rychlost personalu jako v roce 1985 a take to vybaveni ,ale za to muzou ochranari ne provozovatel. Jezdete do Rakouska nebo za more .

 • Jiří
  Němčík
  09.04.2015 - 22:40

  Byli jsme na Ovčárně po delší době loni. Bylo vždy atraktívní středisko, dnes tam zůstala atraktívní příroda (a to je poslední věc proč tam těch pár lidí ještě jezdí). Ovšem pro sjezdaře je to málo ! Zkorodované Pomy, kotvy a podpěry mi sice připomínají mládí, ale o takovou připomínku jako lyžař opravdu nestojím. Navíc sjezdovka za Hotelem Figura je tak krátká, že to si více zalyžuji na našem příměstském kopci po ranní nebo odpolední směně. Nechci nikoho vinit protože neznám poměry a nemám ani důkazy pro tento neutěšující stav na Ovčárně. Ovšem ze zkušenosti o zákazu lyžování na Lysé Hoře v Beskydech, kde kdo chtěl lyžovat, musel lézt s lyžema a batohem v hlubokém sněhu 40 minut do grapy po svých, mám pocit, že s ochranáři musí být těžká domluva (jinak nic proti ním). Na Lysou Horu nikdy nevedla a nevede žádná lanovka a ochranáři tvrdili, že těch pár desítek (a to doslova !) lyžařů, kteří jezdili po sněhu a ne po rostlinkách, devastují přírodu. Bohužel musím souhlasit s těma, kteří svou navigaci nasměřují na východ či na jih a to mimo naše hranice. O službách a přístupu ani nemluvě.

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

tři - tři = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Velká Rača leží v severozápadní části Slovenska 10 km východně od Čadce v pohoří Kysucké Beskydy nedaleko od polských i českých hranic. Dominantou je vrch Velká Rača (1.2...
Lyžování ve výškách: 639 - 1048 m.n.m
Délka sjezdovek: 14 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %33 %44 %22 %