Reklama

základní
informace

Passo Tonale (1255 – 3015 m. n. m.)

Passo Tonale je téměř 1.900 m vysoko položený průsmyk s hotelovým městem Tonale na konci údolí Val di Sole. Tvoří hranici mezi italskými provinciemi Trentino a Lombardia. Spolu se dvěma sousedními níže položenými městečky Ponte di Legno a Temu je tu kolem 100 km upravovaných sjezdovek, které tvoří jeden vleky plně propojený areál Adamello Ski. Přestože nepatří Passo Tonale mezi nejmenší areály, je sjezdařská oblast velmi přehledná a celkem dobře propojená - za dobrých sněhových podmínek ji lze celou pohodlně projet na lyžích.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
20 + 64 + 16 = 100 / 100 km
Uměle zasněžováno: 95 %
Vleky:
73190
Celková kapacita: 44000 os/h

Klady střediska

Relativně vysoká nadmořská výška včetně menšího ledovce pro kvalitní podzimní nebo jarní lyžování.
Propojení se sousedním Ponte di Legno - celkem 100 km tratí.
Sjezdovky všech obtížností - široké mírné svahy pro začínající i velmi kvalitní červené (hlavně v Ponte) a černé.
Mnoho příležitostí pro ubytování "téměř" na sjezdovce.

Zápory střediska

V hlavních termínech sezóny vysoká návštěvnost.
Relativní odlehlost - aneb posledních 70 km mimo dálnici.

Srovnat Passo Tonale s ostatními středisky

Lyžování

Passo Tonale je průsmyk rozdělený silnicí na jižní a severní část.

Na severní straně dominuje areálu ledovec Presena ležící nad Passo Paradiso, ledovec nabízí 2 sjezdovky s velmi solidním (čti strmým) sklonem, ale díky své šířce ani méně vyspělým lyžařům potíže nepůsobí - ideální se zdá být carving.

Ze sedla Paradiso vede dolů na Passo Tonale skoro 3kilometrová dosti prudká černá trať (převýšení 740 m), která je podle mnoha lyžařů nejhezčí v oblasti vůbec.

Jižní strana Passo Tonale je protkána sjezdovkami převážně lehké a střední náročnosti. Dlouhé a pěkné sjezdovky se najdou hlavně ve výše položené nově otevřené oblasti kolem Passo Contrabandieri a také na opačném konci průsmyku, kde na vás čeká 5 km dlouhá trať Alpino - ta vás dovede zpět na Passo Tonale.

Sjezdovkami v bezprostředním okolí Passo Tonale ale ještě lyžařská nabídka nekončí. Na severní straně údolí nad městečkem Ponte di Legno je zajímavý areál s 15 km převážně černých a červených sjezdovek s převýšením až 900 m. Vleky a sjezdovky pokračují po severním úbočí ale ještě dále - až do Temu (1.155 m.n.m.).

Snowboard

Na jižních svazích Passo Tonale je Adamello Freestyle Arena sestávající z funparku s 25 skoky a překážkami a skicrossové dráhy. Na závěr sezóny se pak snowpark stěhuje na ledovec Presena do výšky 3.000 metrů.

Kam na běžky

V okolí je 40 km bežeckých tras, z toho 5 km přímo na Passo Tonale ve výšce 1.880 m., vstup na tratě je placený.

Kam zajít po lyžování

V Ponte di Legno je k dispozici krytý bazén. Na samotném Passo Tonale je samozřejmě v místních hotelech a penzionech několik restaurací a barů.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 775 km
Autem po dálnici směr Rozvadov - Mnichov - Brenner - Bolzano. Za Bolzanem sjet z dálnice u San Michele all'Adige směrem na silnici SS43 vedoucí přímo až na Passo Tonale.

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Milde
  Praha-Tonale
  20.01.2017 - 11:08

  Za Bolzanem u San Michele sjet z dálnice směr Mezzolombardo,Cléz,Malé až do Tonale.

 • Rubi
  Praha-Tonale
  11.01.2017 - 22:56

  Autem po dálnici směr Rozvadov - Mnichov - Brenner - Bolzano. Za Bolzanem sjet z dálnice u San Michele all'Adige směrem na silnici SS43 vedoucí přímo až na Passo Tonale.

 • Honza
  Cesta do Tonale
  10.01.2017 - 09:21

  Dobrý den! Cesta z Mnichova na Innbruck, pak Brenner až do Trenta Brenerským průsmykem, v Trentu sjet (tuším, že už někde na začátku) a držet se cedulí Tonale, popř. Paso Tonale. V navigaci Vám to spolehlivě ukáže, v Trentu to bylo pár kruháčů, byly tam cedule. Pak cesta paralelně s dálnicí, od sjezdu z dálnice do Tonale je to přes hodinku, spíš hodinku a půl, dle dopravy v serpentinách. Já tam byl před vánoci a koncem ledna jedu znovu, bylo super počasí, upravené široké sjezdovky. Vyzkoušejte sjezdovky nad Ponte di Legno, jsou nádherné lesem, všude záchranné sítě, málo lidí, většina červených, skvěle upravené, tam se dostanete na lyžích a nahoru do Tonale kabinkou 10 minut. Šťastnou cestu, Honza

Recenze ubytovacích zařízení

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

nula + deset = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Courchevel je nejluxusnější a nejstarší částí celé oblasti Tří údolí (zejména část Courchevel 1850). Leží v posledním a nejvzdálenějším údolí a kromě 150 km sjezdovek nab...
Lyžování ve výškách: 1300 - 2738 m.n.m
Délka sjezdovek: 160 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
16 %61 %30 %9 %