Reklama

základní
informace

Passo Tonale (1255 – 3015 m. n. m.)

Passo Tonale je téměř 1.900 m vysoko položený průsmyk s hotelovým městem Tonale na konci údolí Val di Sole. Tvoří hranici mezi italskými provinciemi Trentino a Lombardia. Spolu se dvěma sousedními níže položenými městečky Ponte di Legno a Temu je tu kolem 100 km upravovaných sjezdovek, které tvoří jeden vleky plně propojený areál Adamello Ski. Přestože nepatří Passo Tonale mezi nejmenší areály, je sjezdařská oblast velmi přehledná a celkem dobře propojená - za dobrých sněhových podmínek ji lze celou pohodlně projet na lyžích.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
20 + 64 + 16 = 100 / 100 km
Uměle zasněžováno: 95 %
Vleky:
73190
Celková kapacita: 44000 os/h

Klady střediska

Relativně vysoká nadmořská výška včetně menšího ledovce pro kvalitní podzimní nebo jarní lyžování.
Propojení se sousedním Ponte di Legno - celkem 100 km tratí.
Sjezdovky všech obtížností - široké mírné svahy pro začínající i velmi kvalitní červené (hlavně v Ponte) a černé.
Mnoho příležitostí pro ubytování "téměř" na sjezdovce.

Zápory střediska

V hlavních termínech sezóny vysoká návštěvnost.
Relativní odlehlost - aneb posledních 70 km mimo dálnici.

Srovnat Passo Tonale s ostatními středisky

Lyžování

Passo Tonale je průsmyk rozdělený silnicí na jižní a severní část.

Na severní straně dominuje areálu ledovec Presena ležící nad Passo Paradiso, ledovec nabízí 2 sjezdovky s velmi solidním (čti strmým) sklonem, ale díky své šířce ani méně vyspělým lyžařům potíže nepůsobí - ideální se zdá být carving.

Ze sedla Paradiso vede dolů na Passo Tonale skoro 3kilometrová dosti prudká černá trať (převýšení 740 m), která je podle mnoha lyžařů nejhezčí v oblasti vůbec.

Jižní strana Passo Tonale je protkána sjezdovkami převážně lehké a střední náročnosti. Dlouhé a pěkné sjezdovky se najdou hlavně ve výše položené nově otevřené oblasti kolem Passo Contrabandieri a také na opačném konci průsmyku, kde na vás čeká 5 km dlouhá trať Alpino - ta vás dovede zpět na Passo Tonale.

Sjezdovkami v bezprostředním okolí Passo Tonale ale ještě lyžařská nabídka nekončí. Na severní straně údolí nad městečkem Ponte di Legno je zajímavý areál s 15 km převážně černých a červených sjezdovek s převýšením až 900 m. Vleky a sjezdovky pokračují po severním úbočí ale ještě dále - až do Temu (1.155 m.n.m.).

Snowboard

Na jižních svazích Passo Tonale je Adamello Freestyle Arena sestávající z funparku s 25 skoky a překážkami a skicrossové dráhy. Na závěr sezóny se pak snowpark stěhuje na ledovec Presena do výšky 3.000 metrů.

Kam na běžky

V okolí je 40 km bežeckých tras, z toho 5 km přímo na Passo Tonale ve výšce 1.880 m., vstup na tratě je placený.

Kam zajít po lyžování

V Ponte di Legno je k dispozici krytý bazén. Na samotném Passo Tonale je samozřejmě v místních hotelech a penzionech několik restaurací a barů.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 775 km
Autem po dálnici směr Rozvadov - Mnichov - Brenner - Bolzano. Za Bolzanem sjet z dálnice u San Michele all'Adige směrem na silnici SS43 vedoucí přímo až na Passo Tonale.

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • oldřich
  brázdil
  23.02.2017 - 09:29

  Pro Martina v dotazu na běžky v Passu Tonalle
  Jsou zde velmi dobré okruhy nenáročných tras, frézované stopy na klasiku, v centru Passa, kousek z hlavní cesty. Je tam provozní bouda-kancelář. Je vypsaná provozní doba na trasách a použití je placeno, dost drahé pro našince, cenu již nevím.

  Olda

 • Martin
  Běžky.
  18.02.2017 - 15:50

  Zdravím,má někdo zkušenosti s běžeckými stopami v tomto středisku??? Myslím dostupnost,ceny,upavenost tratí,délka tratí atp.
  Jeden den bych chtěl změnu a zkusit tam i běžky.
  Díky za jakékoli info.

 • Milo
  Ceny
  06.02.2017 - 08:51

  Dobrý den v případě , že děti mají " zdravé období " doporučuji vzít zdravou svačinu s sebou a koupit pouze čaj nebo čokoládu .Ceny jídla na sjezdovkách se pohybují od pizzy za 7 do 12 eur např .za 1/4 kuřete s brambory .

Recenze ubytovacích zařízení

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

čtyři - ? = dva
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Lech Zurs leží v západním Rakousku na pomezí dvou spolkových zemí: Tyrolska a Vorlarlbergu. V těsném sousedství se nachází i druhé slavné středisko západního Rakouska: S...
Lyžování ve výškách: 1450 - 2811 m.n.m
Délka sjezdovek: 340 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %42 %42 %16 %