Reklama

základní
informace

Passo Tonale (1255 – 3015 m. n. m.)

Passo Tonale je téměř 1.900 m vysoko položený průsmyk s hotelovým městem Tonale na konci údolí Val di Sole. Tvoří hranici mezi italskými provinciemi Trentino a Lombardia. Spolu se dvěma sousedními níže položenými městečky Ponte di Legno a Temu je tu kolem 100 km upravovaných sjezdovek, které tvoří jeden vleky plně propojený areál Adamello Ski. Přestože nepatří Passo Tonale mezi nejmenší areály, je sjezdařská oblast velmi přehledná a celkem dobře propojená - za dobrých sněhových podmínek ji lze celou pohodlně projet na lyžích.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
20 + 64 + 16 = 100 / 100 km
Uměle zasněžováno: 95 %
Vleky:
73190
Celková kapacita: 44000 os/h

Klady střediska

Relativně vysoká nadmořská výška včetně menšího ledovce pro kvalitní podzimní nebo jarní lyžování.
Propojení se sousedním Ponte di Legno - celkem 100 km tratí.
Sjezdovky všech obtížností - široké mírné svahy pro začínající i velmi kvalitní červené (hlavně v Ponte) a černé.
Mnoho příležitostí pro ubytování "téměř" na sjezdovce.

Zápory střediska

V hlavních termínech sezóny vysoká návštěvnost.
Relativní odlehlost - aneb posledních 70 km mimo dálnici.

Srovnat Passo Tonale s ostatními středisky

Lyžování

Passo Tonale je průsmyk rozdělený silnicí na jižní a severní část.

Na severní straně dominuje areálu ledovec Presena ležící nad Passo Paradiso, ledovec nabízí 2 sjezdovky s velmi solidním (čti strmým) sklonem, ale díky své šířce ani méně vyspělým lyžařům potíže nepůsobí - ideální se zdá být carving.

Ze sedla Paradiso vede dolů na Passo Tonale skoro 3kilometrová dosti prudká černá trať (převýšení 740 m), která je podle mnoha lyžařů nejhezčí v oblasti vůbec.

Jižní strana Passo Tonale je protkána sjezdovkami převážně lehké a střední náročnosti. Dlouhé a pěkné sjezdovky se najdou hlavně ve výše položené nově otevřené oblasti kolem Passo Contrabandieri a také na opačném konci průsmyku, kde na vás čeká 5 km dlouhá trať Alpino - ta vás dovede zpět na Passo Tonale.

Sjezdovkami v bezprostředním okolí Passo Tonale ale ještě lyžařská nabídka nekončí. Na severní straně údolí nad městečkem Ponte di Legno je zajímavý areál s 15 km převážně černých a červených sjezdovek s převýšením až 900 m. Vleky a sjezdovky pokračují po severním úbočí ale ještě dále - až do Temu (1.155 m.n.m.).

Snowboard

Na jižních svazích Passo Tonale je Adamello Freestyle Arena sestávající z funparku s 25 skoky a překážkami a skicrossové dráhy. Na závěr sezóny se pak snowpark stěhuje na ledovec Presena do výšky 3.000 metrů.

Kam na běžky

V okolí je 40 km bežeckých tras, z toho 5 km přímo na Passo Tonale ve výšce 1.880 m., vstup na tratě je placený.

Kam zajít po lyžování

V Ponte di Legno je k dispozici krytý bazén. Na samotném Passo Tonale je samozřejmě v místních hotelech a penzionech několik restaurací a barů.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 775 km
Autem po dálnici směr Rozvadov - Mnichov - Brenner - Bolzano. Za Bolzanem sjet z dálnice u San Michele all'Adige směrem na silnici SS43 vedoucí přímo až na Passo Tonale.

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Libor
  Super lyžovačka
  02.04.2016 - 10:35

  Byli jsme v termínu 19.-26.3.16, můžu potvrdit, lyžování super tratě upravené, jen v některých dnech v odpoledních hodinách na jižních svazích v Tonale působilo jarní sluníčko. Celý týden nádherně, parádní lyžování v Ponte, kde bylo minimum lyžařů. Třešničkou na dortu je ledovec Presena. Příští rok se určitě vrátíme.

 • Milde
  Tonale
  22.03.2016 - 21:11

  Tolik sněhu jsme už dlouho nezažili a k tomu krásné počasí,co víc si přát (od 11.3.-19.3.).Super lyžovačka.

 • hanka
  Tonale
  17.03.2016 - 09:43

  Ahoj, také jsme byli minulý týden v Tonale a cesta do Tonale byla dlouhá, kterou jsme ještě nezažili a to jezdíme do Tonale již 12 let, cestou sněžilo, ale Italský hasiči a policajti měli vše pod kontrolou, je dobře, že kontrolovali auta, řetězy. Měli jsme kvalitní čerstvý sníh a to za to stálo. V Tonale je vždy super lyžování, ubytování a celková pohoda.

Recenze ubytovacích zařízení

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

tři * ? = dvanáct
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Špičák je známé horské rekreační středisko v české části Šumavy, ležící 2 km od Železné Rudy. Jsou zde kvalitní lyžařské terény a to jak pro sjezdaře, tak i pro běžkaře s...
Lyžování ve výškách: 880 - 1202 m.n.m
Délka sjezdovek: 7 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %20 %60 %20 %