Reklama

základní
informace

Saas-Fee (1800 – 3600 m. n. m.)

Saas - Fee je legendou mezi švýcarskými středisky, leží v jižním kantonu Wallis "přes kopec" od Zermattu. Je sevřené na konci údolí Saastal mezi druhou nejvyšší horou Švýcarska Dom (4545 m) a rovněž čytřtisícovým Weismiess (4023 m). Kromě samotného Saas-Fee se ještě lyžuje v nad Saas-Almagell a Saas-Grund.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
25 + 50 + 25 = 100 / 100 km
Uměle zasněžováno: 32 %
Vleky:
12720
Celková kapacita: 30600 os/h

Srovnat Saas-Fee s ostatními středisky

Lyžování

V údolí Saastal se nachází tři hlavní lyžařské arály:

Největší je ledovcový areál Saas-Fee 1800/Allalin pod Allalinhornem. K dispozici je 100 km sjezdových tratí na převážně severovýchodních svazích. 75 % tvoří červené a černé a 20 km na ledovci nabízí celoroční lyžování.

Přístup do areálu je z Saas-Fee 1800, které vzniklo nad původní vesničkou na počátku 20. století. Kabinka vás vyveze do mezistanice Felskin, odkud dále pokračujete nejvýše položeným alpským metrem na konečnou Allalin ve výšce 3500 m. Po návštěve unikátní otáčivé restaurace se můžete pustit dolů po 9 km červené s převýšením 1800 m. Kromě restaurace stojí za návštěvu na ledovci také jeskyně vyhloubená v ledovci.

Saastal nabízí ještě dvě další střediska: Saas-Almagel a Saas-Grund. Saas Almagell leží v sousedství Saas-Fee (bohužel není propojeno vleky) a je spíše menším rodinným areálem s 10 km tratí a dětským parkem Snowli. V Saas-Grund můžet vyzkoušet náročnější 40 km dlouhé svahy pod masivem Weissmiesu ve výškách až 3200 m. Za zmínku učitě stojí hlavně tratě vedoucí z nejvyššího bodu Hohsaas do mezistanice Kreuzboden.

Všechna tři střediska propojují skibusy.

Snowboard

Nejlákavější bude jistě snowpark Mittelallalin nad Saas-Fee s dvousetmetrovou superpipe, quaterpipe, raily a skoky. V létě je v provozu také snowpark na ledovci pod horní stanicí Allalin.

Kam na běžky

V údolí mezi Saas-Grund a Saas Almagell jsou upravovány běžecké stopy v celkové délce cca 30 km.

Kam zajít po lyžování

Centrum apres-ski dění je v Saas-Fee, kde najdete hlavně Freizeitizentrum Bielen "aqua wellness" s 25 m bazénem, saunou, výřivkou ale také kurty na tenis a badminton. Samozřejmě v Saas-Fee naleznete i širokou nabídku barů a restaurací. Do okolí střediska se zase můžete vydat v saních taženými koňmi nebo se psím spřežením nebo jen tak pěšky po upravovaných zímních chodnících.

Další bazén je v hotelu nejslavnějšího švýcarského sjezdaře Pirmina Zurbrigenna v Saas-Almagell.

Za vyzkoušení určite stojí také místní sáňkařské dráhy - jedna vede z vrcholu Hannig (2350 m) do Saas-Fee, druhá ze stanice Kreuzboden do Saas-Grund (11 km - nejdelší v Alpách).

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 1040 km
Autem po dálnici přes Rozvadov směr Norimberk - Karlsruhe - Basel - Bern - Fribourg - Montreux - Martigny - Sierre. Ze Sierre pokračujete po silnici údolím Rhony a ve Visp odbočíte do Saas-Fee. Z konce dálnice u Sierre je to cca. 50 km.

Lze ovšem také využít autovlaku v tunelu Lötschberg - v tom případě pokračujete z Bernu směr Thun a Kandersteg, vlakem "podjedete" hlavní hřeben Bernských Alp a jste přímo v údolí Rhony za Sierre. Za 25 CHF ušetříte cca. 100 km po dálnici. Bližší informace naleznete zde.

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Letadlem na letiště v Sionu nebo Ženevě.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Petr
  13 čtyřtisícovek
  02.02.2015 - 13:29

  ne 10, ale 13 .... :-)

 • Petr
  zima
  02.02.2015 - 13:23

  Takže pár postřehů co se týče té zimy.
  V lednu (január) je v Saas Fee opravdu zima, ne nadarmo je to nejstudenější místo celého Švýcarska. Klidně se může stát, že tam bude běžných +/- 10°C, jako je všude kolem, ale také ne. Těch 10 čtyřtisícovek prostě dělá svoje.
  Názorný příklad - dnes, 2.2.2015 je na spodní stanici ve výšce 1800mnm - 14°C. Na horní stanici je ale -26°C !
  Pro srovnání, Tignes má ve výšce 2100mnm -5°C a na nejvyšším bodě je momentálně -18°C !
  A jsou v lednu dny, kdy je dole -26°C !!!!!!!! Teplota se pak na horních částech areálu běžně pohybuje kolem -35°C. A v tom se opravdu lyžovat nedá.
  Takže z tohoto pohledu je třeba být připraven. Neznamená to, že by v lednu bylo na nejteplejším místě areálu pořád -20°C, ale není to nic neobvyklého. S tím je třeba počítat.
  Stejně tak je třeba počítat s tím, že se člověk při lyžování celkem nachodí. Systém zdejších lanovek je mírně řečeno nešťastný. Česky řečeno, blbější systém na světě nikde neexistuje. Jen výjezd nahoru trvá 45 minut a člověk u toho nachodí tak 500m.
  Však také sílí tlak ubytovatelů na zásadní výměnu celého lanovkového systemu. Počet návštěvníků, jim díky nevyhovujícím lanovkám, každý rok klesá. Už jenom to, že z východní části střediska, je to k nejbližší lanovce přes kilometr, moc návštěvníků nebere. A věřte mi, žádná elektrický bus (velikostí to jsou spíš autíčka k autodráze a sotva poberou naráz 4 lidi), vás k lanovce nedoveze. To by jich každý hotel musel mít minimálně 10 a stejně by to silniční infrastruktura střediska nezvládla. Takže hezky po svých !!!
  Stejně tak je pravdou, že místní hotely nabízejí v lednu skipasy zdarma a důvod je právě ta zima. Ale může se stát, že tam člověk chytně běžných -10°C.
  Já zažil týden v roce 2009 zimu -35°C, dole ve středisku bylo -25°C. Také moc lidí na sjezdovkách nebylo.
  Co se týče toho slunka, tak bych chtěl opravdu vidět, na kterých sjezdovkách se Emily v lednu slunila. To je naprostá blbost. V lednu je slunce tak nízko, že se přes vrcholy těch čtyřtisícovek prostě nedostane. Pokud je jasno a svítí, tak svítí část dne na horní plato a na část sedačkové lanovky v polovině areálu. Celá dolní půlka je totálně ve stínu. Tady na této fotografii je to krásně vidět. http://www.igluski.com/switzerland/saas-fee_r4118
  Přesně tak to vypadá v Saas Fee v lednu.

 • emily
  top stredisko
  01.02.2015 - 17:29

  Nie je veľa toho čo sa dá vytknúť tomuto stredisku. Bola som tam dvakrát vždy v januári a určite sa nedá hovoriť o katastrofálnej zime....
  to je rozhodne prehnané....slnka som si užila na svahoch tiež v pohode..... na niektorej zjazdovke dlhšie na inej kratšie
  inak toto stredisko má pre mňa jedinečnú neopakovateľnú atmosféru....
  nádherné romantické zasnežené miesto v ktorom to žije a po ktorom sa takmer výhradne presúvate po vlastných ( jazdia tu iba elektromobily ),keďže auto ste museli odparkovať v garážach na začiatku strediska...
  je tam draho...ale kto na to má.....vrele odporúčam

Recenze ubytovacích zařízení

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

deset - ? = sedm
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Grosseck - Speiereck leží cca. 100 km jižně od Salcburgu ve středu lyžařského regionu Lungau nad vesničkami Mauterndorf a St. Michael im Lungau. Do stejného lyžařského re...
Lyžování ve výškách: 1000 - 2400 m.n.m
Délka sjezdovek: 50 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %52 %34 %14 %